Πουκάμισα και κουστούμια κατά παραγγελία

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Αύγ 2011, 12:05
12
Τοποθεσία: South of -No- North
Has thanked: 630 times
Been thanked: 807 times

Σκεφτόμουν κάποιο ύφασμα μαλλί 4 εποχών με την αντίστοιχη πλέξη και νήμα, χωρίς να ξέρω αν είναι super 100, 120 κλπ...
Πάντως θα ήθελα να είναι σχετικά ευκολοφόρετο τόσο ως όψη όσο και ως ιδιότητες.

Αν και πρόκειται για πολύ σημαντική περίσταση, θα προτιμούσα να επιλέξω ένα ύφασμα που θα το κάνει κατάλληλο και για άλλες περιστάσεις.

Τι προτείνεις και με πόσα θα πρέπει να υπολογίζω;
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Εσυ βεβαια μιλάς για vivaldi 4 season κοστούμι αλλά θα πω οτι καθε αντρας που φορά κοστούμια , κάποια στιγμή στην ζωή σου θα πρέπει να ράψει ενα gray flannel suit.
Στο θέμα μας τώρα θα σου πρότεινα να αποφύγεις μαυρο γιατί βρίσκεις ευκολα σε πολυ καλες ποιότητες ετοιμα τα οποία με μικροτροποποιήσεις καθονται τέλεια πάνω σου.
Θα σου πρότεινα κατι με patterns (stripes, checked, Herringbone) ειδικά τα καρώ που ειναι διακριτικά πλεγμενα μεσα στην υφανση ειναι στην μοδα τελευταια και μπορεις να κανεις ενα 3 piece εξαιρετικό τόσο για business οσο και για light formal καταστάσεις.
Άρης
Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Αύγ 2011, 12:05
12
Τοποθεσία: South of -No- North
Has thanked: 630 times
Been thanked: 807 times

Περισσότερο προσανατολιζόμουν σε κάποια απόχρωση του μπλέ, νομίζω πως θα ταιριάζει περισσότερο με την περίσταση.
Αν και το μπλέ είναι το κατ'εξοχήν επαγγελματικό χρώμα (μαζί με το γκρί), θεωρώ πως μπορεί να σταθεί σε πολλές περιστάσεις σε αντίθεση με άλλα χρώματα.
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος
geobak
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 27 Σεπ 2018, 15:47
5

NavalArchitect έγραψε: 10 Νοέμ 2011, 17:02 Παιδιά, έχω έναν ράφτη ο οποίος είναι στο Hong Kong αλλά έχει έναν πωλητή ο οποίος επισκέπτεται την Ελλάδα 2 φορές το χρόνο, μένει σε ένα ξενοδοχείο για 3-4 μέρες, πας εκεί και σου παίρνει μέτρα, διαλέγεις υφάσματα κλπ. και μετά από 1 μήνα σου τα στέλνουν από το Hong Kong ταχυδρομικά, με απλό ταχυδρομείο χωρίς πρόβλημα, διπλωμένα στην εντέλεια.

Ο ράφτης είναι Ινδός, την επιχείρηση την άνοιξε στο Hong Kong πριν 53 περίπου χρόνια, τώρα έχει αναλάβει ο γιός του, εμένα μου τον σύστησε ένας φίλος Έλληνας και πήγα στο Hong Kong και το βρήκα το μαγαζί, έραψα 6 πουκάμισα με βαμβάκι Αιγυπτιακό τα οποία τότε (2007) μου είχαν κοστίσει 35 δολλάρια το ένα (!) και ήταν πάρα πολύ καλά. Μου τα είχε στείλει ταχυδρομικά στην Νότιο Κορέα όπου και δούλευα.

Είναι αυτός εδώ, έχει τηλέφωνο και email μέσα:
http://intailors.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Για την ιστορία θα αναφέρω ότι έχω και δεύτερο ράφτη στο Hong Kong, ο οποίος είναι Κινέζος (Hong Kong) [Tai Pan Row λέγεται το μαγαζί] και οι τιμές του ήταν πάρα πολύ ακριβές. Εκεί, την ίδια ακριβώς εποχή, έραψα σ'αυτόν 6 πουκάμισα (με το πιό ακριβό ύφασμα, βαμβάκι Ιταλίας) και επίσης 2 κουστούμια με δύο από τα πιό ακριβά υφάσματα Zegna (τα πουκάμισα μου πήγαν 175 δολλάρια το ένα και τα κουστούμια 2,800 το ένα).

Μου είχε πάρει τότε μέτρα ο "μάστερ", ο παππούς ράφτης που έχουν εκεί κι ο οποίος γυρνά τα 3 μαγαζιά που έχουν στο Hong Kong. Τρίχες κατσαρές, μπορεί να ήταν φοβερό το ύφασμα και το ράψιμο αλλά το φοράς και μπορεί να λερωθεί, και 2 χιλιάρικα για κουστούμι δεν αξίζουν εκτός αν έχεις το σώμα του Μπέκαμ και πας για να κάνεις διαφήμηση ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο... Τα πουκάμισα ήταν πάρα πολύ καλά και η τιμή είναι σχετικά λογική (με τη σκέψη βέβαια ότι παίρνεις custom πουκάμισο πάρα πολύ καλής ποιότητας) αλλά και πάλι αν μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου μ'ένα που είναι πάλι ραμμένο στα μέτρα σου και κάνει τα μισά και λιγότερο, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα - προσωπική μου άποψη.

Kαλησπέρα είμαι καινούργιος στο forum.
Έχοντας πάει αρκετές φορές Ταϋλάνδη έχω ράψει κοστούμια. Σχερτικά με αυτόν τον κύριο που έρχεται σε ξενοδοχείο και παίρνει μέτρα πως μπορώ να μάθω περισσότερες πληροφορίες , έστω ένα mail του προκειμένου να ενημερωθώ πότε θα έρθει. Η Κίνα πέφτει μακριά....
NavalArchitect

Είναι οι Intercontinent Tailors, στο Hong Kong. Ινδός είναι ο μπαμπάς, που έκανε την εταιρία πριν περίπου 55 χρόνια. Τώρα έχει αναλάβει ο υιός, αν θυμάμαι καλά Sonny είναι το όνομά του. Τα στοιχεία που έχω είναι +852 2368 2443 και info στο intailors.com, όπως και η ιστοσελίδα βέβαια είναι η intailors.com
Thodoris2403
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 27 Μάι 2019, 15:30
4
Has thanked: 287 times
Been thanked: 411 times
Ηλικία: 42

Kαλησπέρα σε όλους.
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος εάν υπάρχει κάποιο καλό ραφείο στην Πάτρα για ανδρικά κοστούμια.
Στην Αθήνα έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τον Κώστα τον Αποστολάκο στην Πλατεία Καρύτση.
Η απόσταση όμως είναι αρκετά μεγάλη για τις επισκέψεις που χρειάζεται ένα bespoke κοστούμι.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
sisyfos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 30 Οκτ 2011, 21:01
12
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη ?
Ξέρει κανείς παντελονάδες στην Αθήνα για ραφή παντελονιών ? Ευχαριστώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επίσημο”