Πουκάμισα και κουστούμια κατά παραγγελία

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Όταν τα παραλάβεις είναι πολύ σημαντικό να μας πείς την γνώμη σου. Επίσης ρώτησε τον αν δεν σου κάνει κόπο απο πόσο ξεκινάνε τα κοστούμια.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
antonius
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 13 Δεκ 2011, 08:38
12
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Apostolos έγραψε:Επίσης ρώτησε τον αν δεν σου κάνει κόπο απο πόσο ξεκινάνε τα κοστούμια.
Φυσικά και θα πω την άποψή μου, την άλλη εβδομάδα όμως!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Κώστας
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2011, 21:54
12
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Γεια σας! Μήπως υπάρχει κάποιο νέο για το θέμα? Έραψε κανείς κοστούμι?
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Φίλε Κώστα ούτε βρακί στο κώλο μας δεν θα έχουμε σε λίγο όχι για να ράψουμε κουστούμι!Πολύ θα γούσταρα όμως να κάνω ένα βαρύ κουστούμι σαν το παλιο καλό καιρό!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
NavalArchitect

Arisk έγραψε:
:eek :eek :shocking :shocking :drool :drool
Πήγα σήμερα για τα custom pochettes, και για μιά γραβάτα παραγγελία. Τα πρώτα δεν τα κάνουν τελικά και η δεύτερη είναι out of stock στην Ιταλία.

Τα pochettes σου λέει γιατί να κόψουμε ύφασμα, να πάρει αυτός ένα κομμάτι 50χ50 και τα υπόλοιπα κομμάτια που θα φτιαχτούν από το ύφασμα που θα κόψουμε, τί θα τα κάνουμε? Δεν πωλούνται τόσα. Βάλε επί 10-12 διαφορετικά υφάσματα που θέλει να παραγγείλει ο τρελλός (μετάξι). Ε, άστον (σου λέει).

Η γραβάτα είναι Ιταλική, πολύ ωραία, 80,000 Κορεάτικα Γουόν (δηλαδή πες 45 Ευρώ). Ιταλικό προιόν δεν είναι να παίρνεις εδώ αλλά τέλος πάντων τώρα, τα φέρνουν αυτοί από ανεξάρτητες εισαγωγές που κάνουν μέσω Zegna και λοιπά. Μόκο κι εδώ, περιμένω 3 εβδομάδες να μου στείλει το sms, τίποτα. Λέει out of stock. Ε, εντάξει, πες το κορίτσι μου.

Τώρα, με τα πουκάμισα. Δεν έχω αρκετά μονόχρωμα. Έχω γραβάτες και δεν μπορώ να τις βάλω. Το πουκάμισο κι η γραβάτα για μένα είναι στολή εργασίας, σαν τον Χάρη για παράδειγμα όταν φορά τα αθλητικά σορτσάκια, παπούτσια κλπ. πριν τρέξει το μισό μαραθώνιό του...

Τώρα για νέο πουκάμισο το πρέπον είναι είτε Κίνα είτε Χονγκ Κονγκ. Ε, με μιά επίσκεψη εκεί, συν τα αεροπορικά εισητήρια, ξενοδοχεία, άλλα ψώνια, πουτάνες κλπ. τα πουκάμισα μόνο πιό φθηνά δεν θα σου έρθουν. Πήγα λοιπόν σήμερα, της πήγα σχεδόν όλες τις γραβάτες μου, διαλέξαμε χρώματα και fabrics, η τύπισσα είναι Κορεάτισσα κι έραβε στην Ιταλία (Μιλάνο) για 3 χρόνια, σιγά μην κάθομαι να παιδεύομαι με ταξίδια κλπ. Ξεκίνησα για μιά ντουζίνα (12) αλλά με ξέρετε τώρα, τα 18 ήταν θέμα δεπτερολέπτων να τα πιάσουμε...

Αυτά.
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

2κλωνα, 3κλωνα, 4κλωνα;
100s, 120s, 140s
Άρης
Άβαταρ μέλους
SharpRazor
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 23 Οκτ 2014, 08:21
9
Τοποθεσία: Νέος Κόσμος, Αθήνα
Has thanked: 130 times
Been thanked: 192 times
Ηλικία: 59
Επικοινωνία:

Βλέπω ότι αυτό το thread έχει να κινηθεί από το Φεβρουάρειο του 2013. Σας δίνω παρακάτω ένα ράφτη που δε βλέπω να έχει αναφερθεί και που ίσως αξίζει τον κόπο...

Κάποια στιγμή τον Ιούλιο (2014) πήγα σε ένα κατάστημα για να πάρω παντελόνι. Βρήκα τελικά ένα και μου προέκυψε κι ένα κοστούμι στα μέτρα μου (πράγμα όχι συχνά εύκολο) αλλά αναρωτιόμασταν εάν τα δύοπαντελόνια είχαν επαρκές μήκος. Για να μη τα πολυλογώ, συμφωνήθηκε να πάω στο ράφτη με τον οποίο συνεργάζεται το κατάστημα, για να δοκιμάσω απευθείας και να δώσω το ΟΚ να προχωρήσουν ή να σταματήσει εκεί η δουλειά.

Πράγματι, πήγα στο ραφείο και, για την ιστορία, τα παντελόνια προέκυψαν κοντά. Το ζουμί είναι όμως το εξής: Τους ρώτησα και μου είπαν ότι για κοστούμι παραγγελία στα δικά μου μέτρα, οι τιμές ξεκινούν από 800 ευρώ (ύφασμα και ραφτικά). Η τιμή ανεβαίνει, προφανώς, ανάλογα με την ποιότητα του υφάσματος που διαλέγει κανείς. Ωστόσο, μου πρότειναν την ακόλουθη εναλλακτική. Την ονομάζουν "ετοιμοπαραγγελία" και πρόκειται για κοστούμια που φτιάχνουν οι ράφτες εκεί, σε μια ποικιλία μεγεθών, υφασμάτων και ποιοτήτων. Πας, προβάρεις αυτό που σ' αρέσει, στο μέγεθός σου και εφόσον απαιτείται μεταποίηση, την κάνουν. Αυτή η διαδικασία δεν ξεπερνά τα 300, άντε maximum 350 ευρώ και ο μόνος περιορισμός που υπάρχει είναι να σου αρέσει το χρώμα και η ποιότητα του υφάσματος που θα προβάρεις. Όλες οι προσαρμογές (εάν δηλαδή απαιτείται να στενέψει, να φαρδύνει, να κοντύνει, να μακρύνει, ή ό,τι άλλο) είναι μέσα στην τιμή.

Ξέρω ότι έχει 3-4 μαγαζιά, αλλά εγώ πήγα σ' αυτό:

ΚΕΝΤΡΟ ΡΑΠΤΙΚΗΣ EXPRESS (Τσέργας Κωνσταντίνος Α.)
Επιδιορθώσεις Ενδυμάτων
Κρήτης 14, Χαλάνδρι - Κάτω Χαλάνδρι, 15231, ΑΤΤΙΚΗΣ
Τηλέφωνο : 2106773441

Οφείλω να προειδοποιήσω ότι εγώ πήγα τέλη Ιουλίου, θα έκλειναν για καλοκαίρι σε 2-3 μέρες, και δε βόλεψε να πάω από κεί για να δω στην πράξη τι εννοούν "ετοιμοπαραγγελία" από πλευράς υφασμάτων. Παραπάνω γράφω την πληροφόρηση που έλαβα, όχι προσωπική εμπειρία. Πιθανότατα μέσα στο Νοέμβριο θα κάνω μια επίσκεψη και θα σας μεταφέρω τις εντυπώσεις μου, εάν σας ενδιαφέρουν. Αν κάποιος από σας έχει εμπειρία από το συγκεκριμένο ράφτη, πολύ θα 'θελα να την ακούσω...
Αποστόλης
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Μετά απο καιρό αποφάσισα να ξαναράψω.
Θυμήθηκα πάλι την αισθηση οτι φοράς κατι που είναι εντελώς πάνω σου χωρις καμια ατέλεια.
Εκανα ενα χειμωνιάτικο μπλε σκούρο παντελόνι απο wool -flannel 120s 320gr, με ύφασμα απο την vitale barberis canonico
Τελικά η αίσθηση του Bespoke είναι το κατι άλλο, όπως και όλη η διαδικασία. Εψαξα παντού να αγορασω ενα παντελόνι σε αυτο το χρωμα κ εστω αναλογης ποιοτητας υφασμα και δεν εβρισκα πουθενά. Η διαφορά των 30-40 ευρώ ειναι ελαχιστη μπροστα στην χαωδη διαφορα ποιότητας και εφαρμογής. Ασε που οτι εχω ραψει μεχρι τωρα ειναι αθάνατο.
Ο ράφτης ειναι νέος αλλά ξέρει πολύ καλα την δουλειά του.
Άρης
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Έχει δει κανείς διαθέσιμο για ράψιμο , ύφασμα ΜΑΥΡΟ με λεπτή ρίγα ; (pinstripe).
Μαύρο όμως, όχι γκρι , το οποίο έχω δει σε 10.000 αποχρώσεις και έτοιμα .
Μαύρο , με ανοιχτόχρωμη ρίγα, άσπρη αν είναι δυνατόν.
Κάτι τέτοιο:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Μπάμπη, νομίζω οτι το παραπάνω ύφασμα δεν είναι pinstripe αλλά chalkstripe. Λέγεται έτσι επειδή οι γραμμές, μοιάζουν να έχουν γίνει με την κιμωλία. Στα pinstripe συνήθως η ρίγα είναι τόσο λεπτή που φαίνεται μόνο απο πολύ κοντινή απόσταση.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επίσημο”