Πουκάμισα και κουστούμια κατά παραγγελία

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Φώτη με εντυπωσιάζεις με τις γνώσεις σου!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Είναι όντως chalkstripe. Οι διαφορές τους είναι οτι στην pinstripe εχουμε πιο λεπτη ρίγα η οποία αποτελειται απο μικρες συνεχομενες κουκίδες ...............
Ενω στην chalkstripe ειναι πιο παχια με διαταξη ///////////// σαν να σχηματιζει σχοινι

Στο καθετο βεβαια φανταστειτε το.
Άρης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Arisk έγραψε:Μετά απο καιρό αποφάσισα να ξαναράψω.
Θυμήθηκα πάλι την αισθηση οτι φοράς κατι που είναι εντελώς πάνω σου χωρις καμια ατέλεια.
Εκανα ενα χειμωνιάτικο μπλε σκούρο παντελόνι απο wool -flannel 120s 320gr, με ύφασμα απο την vitale barberis canonico
Τελικά η αίσθηση του Bespoke είναι το κατι άλλο, όπως και όλη η διαδικασία. Εψαξα παντού να αγορασω ενα παντελόνι σε αυτο το χρωμα κ εστω αναλογης ποιοτητας υφασμα και δεν εβρισκα πουθενά. Η διαφορά των 30-40 ευρώ ειναι ελαχιστη μπροστα στην χαωδη διαφορα ποιότητας και εφαρμογής. Ασε που οτι εχω ραψει μεχρι τωρα ειναι αθάνατο.
Ο ράφτης ειναι νέος αλλά ξέρει πολύ καλα την δουλειά του.
Άρη μήπως ρώτησες απο που ξεκινάνε τα κουστούμια στον συγκεκριμένο ράφτη;
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Απόστολε την Δευτέρα που θα πάω απο εκεί θα τον ρωτήσω κ θα σου πώ. Απο οτι θυμαμαι ηξερα για 400 ευρω ραφτικά συν το ύφασμα αλλά δεν ξερω εαν εχουν αλλάξει οι τιμε
Άρης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Έχω από καιρό δει αυτούς και σχεδόν αποφασίσει να πάρω έναν κομμάτι. Ουσιαστικά σε τιμή ετοίμου μπορείς να πάρεις κάτι στα μέτρα σου. Δεν σημαίνει ότι πήρες την super ποιότητα, ότι θα έπαιρνες από μαγαζί παίρνεις, αλλά ραμμένο στα μέτρα σου, αν φυσικά τα πάρεις σωστά. Καμιά γνώμη;
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Πλέον επειδή οι τιμές έχουν πεσει στα ραφτικά κυρίως με λιγα παραπανω χρήματα παίρνεις και καλυτερο ύφασμα και στα μετρα σου και after sale service free.
Εγω προσφατα το παντελονι που εκανα με 160 σε flannel 120s wool δεν υπηρχε περιπτωση με τιποτα να παρα αυτην την ποιότητα σε κανενα ετοιμο. Τα ιδια εδωσα τα Χριστουγεννα για ενα Boss 100% wool αλλά καμιά σχέση το ενα υφασμα με το αλλο. Ενα δεις μονο τυ το Boss θα πεις πολυ καλό!!! Αλλά σε συγκριση με το 120s ...καμια σχεση.
Άρης
Άβαταρ μέλους
SharpRazor
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 23 Οκτ 2014, 08:21
9
Τοποθεσία: Νέος Κόσμος, Αθήνα
Has thanked: 130 times
Been thanked: 192 times
Ηλικία: 59
Επικοινωνία:

Apostolos έγραψε:Έχω από καιρό δει αυτούς και σχεδόν αποφασίσει να πάρω έναν κομμάτι. Ουσιαστικά σε τιμή ετοίμου μπορείς να πάρεις κάτι στα μέτρα σου. Δεν σημαίνει ότι πήρες την super ποιότητα, ότι θα έπαιρνες από μαγαζί παίρνεις, αλλά ραμμένο στα μέτρα σου, αν φυσικά τα πάρεις σωστά. Καμιά γνώμη;
Χθες το βράδυ μπήκα και έπαιξα στο site που αναφέρεις. Έφτιαξα ένα κοστούμι με γιλέκο και πέρασα από όλη τη διαδικασία measurement. Κατέληξα με ένα Vitale Barberis Canonico της τάξης των 750 ευρώ. Δεν το παρήγγειλα για μια ποικιλία από λόγους, ο πιο ισχυρός από τους οποίους ήταν ο εξής: Αν είναι να δώσω 750 ευρώ για παραγγελία μέσω internet, προτιμώ να δώσω τα ίδια ή 50-100 παραπάνω και να έχω το ράφτη που μου παίρνει τα μέτρα tete-a-tete, νομίζω ότι είναι φανερό ότι άλλο το από κοντά κι άλλο το εξ αποστάσεως. Επίσης, εξίσου βασικό, με το ράφτη μπορώ να έχω και δύο και τρεις πρόβες πριν ολοκληρωθεί το ρούχο. Τέλος, αν γίνει μια στραβή για οποιοδήποτε λόγο, ο ζωντανός ράφτης μπορεί να το διορθώσει. Ο ιντερνετικός τι μπορεί να κάνει; Το στέλνεις πίσω με οδηγίες;

Θα ήθελα να προσθέσω στα παραπάνω και το εξής: Όταν πήγα στο ASCOT (Παγκράτι, κάνω μνεία σε άλλο μου μήνυμα για το εν λόγω κατάστημα) για άλλη υπόθεση, του είπα ότι ψάχνομαι για καμηλό παλτό και κάναμε γενικώς μια κουβέντα (παρεμπιπτόντως είχε ένα πολύ ωραίο σκούρο καφέ στα 250 ευρώ περίπου με την έκπτωση, δυστυχώς μικρό για μένα). Η πληροφορία (και ταυτόχρονα συμβουλή) που άντλησα ήταν να αποφύγω, ακόμη κι αν έχω τα παραπάνω χρήματα, να πάρω κασμιρένιο παλτό (εννοώ αναλογία κασμίρ 80-90% ή και 100%). Μπορεί να είναι πολύ όμορφο και να τραβάει τα βλέμματα αλλά κάνει κομπαλάκια με τη συχνή χρήση. Είναι, σα να λέμε, παλτό που θα το βάλεις σε βραδινές εξόδους, λίγες φορές στη διάρκεια του χειμώνα. Αυτό δεν το ήξερα. Εάν λοιπόν, παράγγελνα κοστούμι επιλέγοντας ένα ωραιότατο κασμίρ μαλλί (έχει αρκετά τέτοια το site), πιθανώς θα το μετάνοιωνα αργότερα.

Αυτό που θέλω να πω με τα παραπάνω είναι ότι η εμπειρία και η προσωπική επαφή με το ράφτη δεν αντικαθίσταται από οποιαδήποτε παραγγελία on-line, όσο βολικό, user-friendly και πλούσιο σε επιλογές και δυνατότητες κι αν είναι...
Αποστόλης
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Αποστόλη θα συμφωνήσω μαζί σου για το tête-à-tête, οσο για το κασμιρ επειδή εχω και κασκολ και πουλοβερ 100% cashmere θα σου πωλ οτι είναι πολλυυυ δυσκολο υφασμα. Καταπληκτικό βεβαια σε αισθηση και ζεστη αλλά μονο για γεματες τσέπες που μπορουν να παιρνυν αλλο οποτε χαλάει.
Ενα ποσοστό 10-20% cashmere στο μάλλινο αρκεί. Οπως και λιγο συνθετικό για να το κραταει χωρίς σβωλους γιατί και το μαλλί σβωλιάζει
Άρης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ένα παλτό που έχω με 20% cashmere εδώ και 10 χρόνια (Hugo Boss έτοιμο και όχι παραγγελία), έχει αποδειχθεί αθάνατο, χωρίς κανένα πρόβλημα σβώλων κλπ. Βέβαια και ένα 100% cashmere κασκόλ που έχω (Burberry's) και αυτό μετά από 10 χρόνια και μεγάλη χρήση, είναι σαν καινούργιο.
Νομίζω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα με το cashmere είναι ότι είναι υπερβολικά ζεστό για τον Ελληνικό χειμώνα.

Βέβαια, δεν είμαι ειδικός στο ντύσιμο όπως ο Άρης και άλλοι στο φόρουμ....
Χάρης
Άβαταρ μέλους
SharpRazor
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 23 Οκτ 2014, 08:21
9
Τοποθεσία: Νέος Κόσμος, Αθήνα
Has thanked: 130 times
Been thanked: 192 times
Ηλικία: 59
Επικοινωνία:

Χάρη, δε χρειάζεται να είσαι ειδικός για να παρατηρήσεις ότι το ρούχο σβωλιάζει ή είναι ζεστό (ή ανεπαρκές) για τα ελληνικά δεδομένα, όπως σωστά και καλά έκανες.

Βέβαια, με τον όρο "ελληνικός χειμώνας" εγώ σκέφτομαι τα δεδομένα της Αθήνας στην οποία ζω. Άλλο χειμώνα έχει το Καστελόριζο και άλλον τα Δίκαια Έβρου. Ωστόσο, στην Αθήνα δεν κάνει δυνατό κρύο παρά λίγες μόνο μέρες το χρόνο, οπότε το να πάρει κανείς ένα παλτό που παρέχει μπόλικη ζέστη είναι σα να παίρνει ένα parka αντοχής -50 Κελσίου για να βγάζει βόλτα το σκύλο του στο πάρκο. Παραείναι, αν δε το θες για για συχνή ορειβασία...

Θα συμφωνήσω ότι το 10-20% κασμίρ είναι καλό ποσοστό για χειμερινό ρούχο, τουλάχιστον για τους χώρους και τις καιρικές συνθήκες στις οποίες κινούμαι.
Αποστόλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επίσημο”