Τιράντες

Απάντηση
gnn86
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 13:32
7
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Βλεπω οτι δεν υπαρχει αντιστοιχο θεμα στο forum για τις τιραντες και ειπα να ξεκινησω αυτο. :)

Εχω ψηθει τον τελευταιο καιρο να δοκιμασω τις τιραντες (βασικα τον τελευταιο καιρο βλεπω τεινω προς classic ντυσιμο). Ωστοσο οι πληροφοριες που βρηκα στα Ελληνικα ειναι περιορισμενες. Στα αγγλικα βεβαια ειναι αρκετες και εμαθα μπολικα πραγματακια. (Δεν με ενδιαφερει το hipsterικο στυλ ουτε οι 'κρεμασμενες' τιραντες)

Αν και το ποσταρα στην κατηγορια 'Επισημο' (στην υποκατηγορια αξεσουαρ δεν ειχε συναφη θεση να το βαλω) δεν αναφερομαι στο να το φοραω με κουστουμια αφενος γιατι δεν μου τυχαινουν περιστασεις που χρειαζονται να φορεσω κουστουμι, και αφετερου γιατι στο κουστουμι δεν θα φαινονταν οι τιραντες, οποτε δεν θα ειχα θεμα εκει.
Σκεφτομαι να τις φοραω με smart casual ντυσιμο, για παραδειγμα απο κατω chinos, απο πανω πχ ενα λευκο πουκαμισο + τις τιραντες. Να πω την αληθεια ωστοσο, ψιλοφοβαμαι να τις βαλω λογω αντιδρασης/περιεργου κοιταγματος απο τον τριγυρω κοσμο(;). Παραδειγμα (προτιμω το αριστερο, χωρις γραβατα):
► Εμφάνιση spoiler
Ισως αν στο παραπανω ντυσιμο εβαζα και ενα v-neck πουλοβερ δεν θα ειχα θεμα φανταζομαι (ωστε να μην φαινονται οι τιραντες)
Περα απο το παραπανω, σε σετακι με παπιγιον τι θα λεγατε; Το βλεπω σε αρκετες φωτογραφιες και μου αρεσει. Παπιγιον γενικα φοραω, αλλα και παλι οχι σε συνδυασμο με κουστουμια μιας και δεν τυχαινει, αλλα τα φοραω σε συνδυασμο με chino(η σκουρο μπλε τζιν) απο κατω, και πουκαμισο με v-neck πουλοβερ απο πανω. Ωστοσο αν ειναι να το βαλω χωρις πουλοβερ απο πανω (οι τιραντες να φαινονται δηλαδη) θα ηταν acceptable πιστευετε; Οπως η παραπανω φωτο δλδ αλλα αντι για γραβατα να εχει παπιγιον. Εμφανισιακα μου αρεσει πολυ, πρακτικα ψιλοφοβαμαι μηπως οδευει προς nerdish ντυσιμο (δεν με απασχολει αυτο, απλα οι εξωτερικες αντιδρασεις δεν ξερω πως θα ειναι)

Σχετικα με τους τυπους, υπαρχουν οι τιραντες που σχηματιζουν πισω ενα X η ενα Υ. Επισης ειναι και αυτες που εχουν clips, η αυτες που εχουν 'θηλεια' για να περαστουν σε κουμπια. Βρηκα μια φωτο με μπολικες σχετικες λεπτομερειες:
► Εμφάνιση spoiler
Εσεις ποιες προτιματε; Εχω διαβασει οτι αυτες με τα clips ειναι πιο ανεπισημες και μπορει να κανουν ζημιες στα παντελονια, αλλα στα Ελληνικα e-shops που κοιταξα ολες με clips ειναι. Υπαρχει καμια ιδεα για να προστατευθει το παντελονι; Οπως επισης και οτι μπορει να ανοιξει το κλιπ και φυγει η τιραντα :"> η ακομα χειροτερα να πεταχτει στο προσωπο ( :shock:)
Επισης, τιραντες για παντελονια με κουμπια (οι leather buttons οπως φαινονται στην φωτο), που υπαρχουν για να δω και να αγορασω; Οπως και αντιστοιχα παντελονια που να δεχονται τιραντες. Εχω διαβασει και για παντελονια για τιραντες χωρις να εχουν περασματα για ζωνες (μιας και θα ειναι 100% φτιαγμενα για τιραντες) αλλα εκει ειναι που δεν θα βρεις πουθενα τετοια στην Ελλαδα εκτος και αν τροποποιησεις το παντελονι και τις βγαλεις εσυ :D Αλλα δεν με πειραζει να εχουν και περασματα για ζωνες γτ μπορει πχ να μη θελω καποια στιγμη να βαλω τιραντες, αλλα ζωνη.
Οποτε links για Ελληνικα e-shops (η και φυσικα καταστηματα) θα ηταν χρησιμα.
Βρηκα σε uk καταστηματα (μιας και απο us ειναι λιγο δυσκολο να ψωνισω κυριως και λογο θεματος τελωνειου) βεβαια ειναι λιγο τσιμπιμενες οι τιμες.
Τελος, ειναι και το πλατος της τιραντας. Ειδα οτι κυμαινονται απο ~1.5 cm εως 5 cm. Τα 1.5 τα θεωρω πολυ λεπτα και hipsterικου ειδους και τα >3.5 cm τα θεωρω πολυ μεγαλα (ισως για αυτους που τους ταιριαζουν οι τιραντες πχ κάποιο μεγαλυτεροι σε ηλικια, ή δικηγοροι κλπ να ειναι οκ). Ειμαι πιο ψηλος απο τον μεσο ορο και normal κιλα οποτε πιστευω αυτες στα 2.5-3cm θα ειναι οκ (και ειδικα για μενα και για αλλους με παρομοια χαρακτηριστικα). Δεν ξερω.

Ποια ειναι η γνωμη σας για τις τιραντες; Φορατε; και αν ναι, τι αντιδρασεις λαμβανετε απο τον υπολοιπο κοσμο;

(Σας ζαλησα το ξερω, αλλα πιστευω ειναι κατατοπιστικο το forum αυτο :D)
NavalArchitect

Έχω χρησιμοποιήσει τιράντες, κυρίως στη δουλειά (στο γραφείο δηλαδή, με κουστούμι και με/χωρίς γραβάτα).

Διαθέτω έξι 'καλά' ζευγάρια, τέσσερα από τα οποία είχα αγοράσει στην Αμερική (στο πολυκατάστημα Neiman Marcus) και τα οποία είναι τύπου:
- business dress button,
- 1.5" πλάτος (περίπου),
- μετάξι ως υλικό,
- τύπου leather button ως attachment,
- patterned και textured ως σχέδια (λαχούρια, μωβ, κλπ., διάφορα),
- Y-type.

Διαθέτω επίσης άλλα δύο ζευγάρια, cotton με no-slip clip, τα οποία είναι λίγο πιό στενά σε φάρδος της τιράντας.
Αυτά βέβαια είναι για πιό χαλαρές εμφανίσεις, με τζην κλπ. Χρώμα μπλε το ένα, καφέ το άλλο.
Αυτά τα δύο ζευγάρια ήταν αρκετά πιό οικονομικά, αγορασμένα στην Κορέα.

Με τις τιράντες ισχύει ό,τι και με τα υπόλοιπα. Να τις φοράς και να μην σε φοράνε.
Κάνουν για εύσωμους, κάνουν και για λεπτούς άνδρες. Απλά θέλει λίγο κοινή λογική στην όποια επιλογή.

Σε περιβάλλον γραφείου η τιράντα θα πρέπει να είναι διαλεγμένη κατάλληλα (όχι βαμβακερή, για παράδειγμα) κ.ο.κ.
Αν κανείς φορά γραβάτα θα μπορεί να συνδυάσει με την τιράντα χρωματικά ή ως σχέδιο.
Όμως κι απ'την άλλη μεριά, με απόλυτα μονόχρωμες επιλογές (λ.χ. μωβ γραβάτα) δύναται να ταιριάξει μια πιό επαναστατική επιλογή στο χρώμα της τιράντας (λ.χ. πάλι μονόχρωμη σε τόνο και χρώμα που να τονίζει και να συμπλέει με τη γραβάτα).

Απλά κάποια βασικά πράγματα θα πρέπει να είναι προεπιλεγμένα και να μην ξεφευγει κανείς, δηλαδή αν φοράς γραβάτα είναι 98% πιθανότητα να είναι μεταξωτή, οπότε είναι ιδιαίτερα ασφαλής η επιλογή μεταξωτής τιράντας.

Στα παντελόνια μου κανονίζω με τον ράφτη να βάζει εσωτερικά και κουμπιά για τις τιράντες.
Έτσι υπάρχει ασφάλεια και σιγουριά ότι δεν θα έχουμε εκπλήξεις.
Άβαταρ μέλους
Gotthard
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2016, 07:50
7
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 3 times
Been thanked: 14 times
Ηλικία: 46

Εγώ πέταξα την στρατιωτική ζώνη και έβαλα τιραντες ( παραλλαγής). Η αίσθηση πολύ καλύτερη μιας και όταν κάθομαι δεν έχω την πορπη να μου τρυπαει την κοιλια.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

NavalArchitect έγραψε: Με τις τιράντες ισχύει ό,τι και με τα υπόλοιπα. Να τις φοράς και να μην σε φοράνε.
Κάνουν για εύσωμους, κάνουν και για λεπτούς άνδρες. Απλά θέλει λίγο κοινή λογική στην όποια επιλογή.
Απο εδώ ξεκινάμε καταρχην, σωστός ο Κωνσταντίνος.

Οι τιράντες ειναι εξαιρετικό αξεσουάρ και μάλιστα σε όσους δεν έχουν τέλειο σώμα και έχουν λίγο κοιλιτσα εξαλείφει το πρόβλημα του ελλατώματος που κάνουν τα παντελόνια απο την ζώνη, ειδικά όταν κάθεται κανείς. Προτιμώ αυτες με τα κουμπιά, οι οποίες δεν θέλουν ειδικό παντελόνι απλά ραβεις εσωτερικά τα κουμπια.

Τώρα για πιο εξειδικευμένες λυσεις, τιραντοπαντελόνια χωρις θηλιές για ζώνη κ.λπ. κλασσικά εξωτερικό μόνο, στην Ελλάδα το 99% των υπαλλήλων στα καταστήματα αν ζητήσεις τέτοια πράγματα θα σε κοιτάνε στα μάτια σαν ερωτευμένοι :mrgreen:
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
leonidas_bark_tu
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 25 Μαρ 2018, 21:54
6

Καλησπέρα!
Η ερώτηση μου δεν αφορά επίσημο, αλλά καθημερινό ντύσιμο: Εάν όχι καθημερινά αλλά έστω περιστασιακά, μπορείς να φορέσεις τιράντες απλά με ένα τζιν παντελόνι, αθλητικά παπούτσια, και ένα πουκαμισάκι;
Δεν αναφέρομαι σε επισημές στιγμές, ώστε να χρειαστώ κουμπιά για τιράντες, τιραντοπαντελόνια κλπ. όπως αναφέρεται παραπάνω, αλλά σε απλές καθημερινές και χαλαρές περιστάσεις, είτε πας για καφέ-φαγητό, είτε σινεμά είτε οπουδήποτε ακόμα και μια απλή βόλτα.
Α, και μιλάμε για Ελλάδα, και όχι εξωτερικό, Αμερικές, Κορέες κλπ. που γράφετε, εκεί φαντάζομαι θα είναι πιο συνηθησμένες :mrgreen:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επίσημο”