Καλεσμενος σε γαμο.

gnn86
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 13:32
7
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Χαιρετω την παρεα σας!

Ειμαι νεο μελος στο mens-only, σας βρηκα μεσω google, και θα ηθελα να ρωτησω το εξης:
Εχω να παω σε εναν γαμο που θα γινει τελη Σεπτεμβρη σε νησι. Ειμαι συνοδος της αδελφης της νυφης οποτε σκεφτομαι οτι θα πρεπει να ντυθω λιγο πιο καλα απ'οτι ενας αλλος απλος καλεσμενος.
Εχω ηδη αγορασει ενα κουστουμι σε χρωμα blue navy (περιπου το χρωμα ειναι αυτο):
► Εμφάνιση spoiler
Οι ερωτησεις μου ειναι:
Μηπως θα ειμαι overdressed? Ειδα βιντεακι στο γιουτιουμπι με καλοκαιρινους γαμους (σε ελλαδα) και τους ειδα ολους 'χυμα' ντυμενους σε φαση σκετο πουκαμισο και ενα παντελονι και τελος. Μηπως θα γινω 'ρομπα' αν παω με κουστουμι (με την εννοια του θα ειμαι υπερβολικα ντυμενος, ενω απλο πουκαμισο θα εφτανε)

Δευτερη ερωτηση: Λεω να παρω ενα καλο πουκαμισο μπλε (βασικα σιελ δηλαδη) αντι να βαλω λευκο πουκαμισο. Αυτο το συνολο το συνδυαζω λετε με καφε παπουτσια/ζωνη η με μαυρα; Ελεγα καφε γιατι ειδα οτι ταιριαζουν ωραια αλλα το μαυρο χρωμα (παπουτσια/ζωνη) ειναι πιο safe/classic. Τι λετε;

Και τελευταια ερωτηση: Ηθελα πολυ να εβαζα και ενα παπιγιον και γιατι οχι και τιραντες. Ομως, αφ'ενος ο γαμπρος θα φορεσει γραβατα οποτε σκεφτομαι οτι θα ειναι υπερβολη αν παω εγω ως καλεσμενος εκει με παπιγιον (θεωρω οτι ειναι πιο επισημο ενα παπιγιον απο μια γραβατα) και ο γαμπρος να φοραει απλα γραβατα (ξερετε, αυτο που λενε, να μην πας πιο ωραιος απο τον γαμπρο, με του 'κλεψεις' την δοξα κλπ). Το ιδιο και με τις τιραντες, αν δεν φοραει ο γαμπρος θα φοραω εγω ως απλος καλεσμενος; Οποτε τα εχω απορριψει (αν και μου αρεσει αυτο το στυλ ντυσιματος, βεβαια δεν εχω φορεσει ακομα τιραντες αλλα το ψηνω να ξεκινησω καποια στιγμη.)
Οποτε κατεληξα να βαλω απλα μια γραβατα. Η ερωτηση ειναι μηπως ειναι υπερβολη και η γραβατα; Δηλαδη να βαλω απλα κουστουμι χωρις γραβατα.

Ποια η γνωμη σας (ελπιζω να μην σας κουρασα). :)
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Ξεκινώντας απο το τέλος θα σου πώ οτι η γραβάτα δεν είναι ποτέ υπερβολή διότι είναι βασικό κομμάτι της αντρικής γκαρνταρόμπας.
Το καφε παπούτσι/ζώνη ειναι όντως ωραια αρκει να είναι σκούρα.
Σου δίνω 2 επιλογές μια πιο σοβαρή κ μια πιο "παιχνιδιάρικη" ανάλογα με τον τύπο σου κ το τι θέλεις να περάσεις.

Άρης
gnn86
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 13:32
7
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Αρχικα, σ'ευχαριστω για την απαντηση.

Αρα πιστευεις οτι δεν θα ειμαι overdressed? γιατι εχω αυτον τον φοβο.

Προτιμω το αποτελεσμα της δευτερης φωτο, αλλα το σακακι εχει ηδη μαντηλακι (τυπου καρω, ειναι ωραιο) οποτε αυτο της φωτο αν και ωραιο δεν θα μπορω να το βαλω (εκτος και αν 'κρυψω' αυτο που εχει (ειναι ραμενο βασικα) για να βαλω καποιο αλλο) αλλα μ'αρεσει ωστοσο, οποτε σκεφτομαι οτι το χρωμα της γραβατας θα ειναι λιγο 'ακυρο'; (λογω του οτι δεν θα εχω αλλο κοκκινο επανω μου).
Σκεφτομουν βασικα καμια μπλε ειτε ανοικτη/εντονη ειτε καποια σε πιο σκουρο χρωμα. πχ:
σκουρο χρωμα γραβατας:
► Εμφάνιση spoiler
πιο ανοικτο χρωμα (περιπου τετοιο χρωμα):
► Εμφάνιση spoiler
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Κατ' αρχάς καλησπέρα και καλώς όρισες. Υποθέτω το "86"στο nickname σου είναι έτος γέννησης. Πριν αρχίσω τα "τσιτάτα" πρέπει να σε ρωτήσω τι ώρα είναι το μυστήριο; Πρωί, απόγευμα, βράδυ; Ρωτάω, γιατί πολύ απλά, μετά από την δύση του ήλιου είθισται το μαύρο παπούτσι, όσον αφορά επίσημη εμφάνιση. Προσωπικά, μου αρέσει και το καφέ παπούτσι (& ζώνη), αλλά σε πιο ανοιχτούς τόνους (βλ. ταμπά), όχι όμως αφού έχει νυχτώσει.
Εικόνα

Έπειτα, όπως έχει πει κι ο Oscar Wilde, 'You can never be overdressed or overeducated'. "Ρόμπα" είναι να πας σε ένα γάμο με βερμούδα και χωρίς κάλτσες.

Αν θες παπιγιόν, γιατί όχι. Πάντως για την νύφη λένε οτι δεν πρέπει να επισκιάζεις. Στον έρμο τον γαμπρό, ποιός δίνει σημασία;

Οι τιράντες, είναι περισσότερο χρηστικό αξεσουάρ και λιγότερο αισθητικό. Δεν βάζεις ποτέ τιράντες και ζώνη ταυτόχρονα. Προτιμώνται απο άνδρες με ατσούμπαλο σώμα (κοντόχοντρους, κοιλαράδες κλπ) ή όταν κάποιος φοράει σμόκιν με ζωνάρι.

Added in 28 seconds:
Τις φωτογραφίες, βάζε τις ελεύθερα, μην ντρέπεσαι.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Κάτι ακόμα που το ξέχασα, αλλά το θεωρώ πολύ σημαντικό. Σε περιπτώσεις όπως αυτήν που πρόκειται να παραβρεθείς, το κουστούμι δεν είναι απλό ρούχο αλλά στολή. Και με μια στολή είναι απαραίτητο ένα καλό ξύρισμα, εκτός κι αν υπηρετείς στα υποβρύχια.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Fotakas έγραψε:Προσωπικά, μου αρέσει και το καφέ παπούτσι (& ζώνη), αλλά σε πιο ανοιχτούς τόνους (βλ. ταμπά), όχι όμως αφού έχει νυχτώσει.
Εικόνα
Φώτη για αυτό είπα να ειναι σκουρο σαν πιο ασφαλη επιλογή. Το ταμπά το συγκεκριμένο το εχω και εγώ κ το εχω φορέσει σε γάμο αλλά ήταν μεσημέρι και χωρίς γραβάτα. Γενικά στο δικό μου το μυαλό το ταμπά είναι συνδυασμένο με λιγότερο επίσημες περιστάσεις.
Άρης
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Μα κι εγώ, γι'αυτό ακριβώς ρώτησα την ώρα του μυστηρίου.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 132 times
Been thanked: 169 times

Εγώ αυτό με το "ραμμένο" pochette (μαντήλι) στην τσέπη δεν κατάλαβα !

Πρόκειται για νέα μόδα ή είναι κάτι σαν τις γραβάτες/παπιγιόν με το λαστιχάκι για όσους δεν καταφέρνουν να μάθουν έναν απλό κόμπο ;
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Προσωπικά δεν το συζητάω. Κουστούμι, άσπρο (ή και μπλε) πουκάμισο και μαύρα παπούτσια.
Χάρης
gnn86
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 13:32
7
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Ειναι απογευμα ομως υπολογισε τελη Σεπτεμβρη λογικα βραδιαζει λιγο πιο νωρις.
Οποτε θα παω σε μαυρο παπουτσι (και ζωνη) με την συμφωνη γνωμη σας.

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επίσημο”