Κοντομάνικα πουκάμισα

NavalArchitect

Δεν νομίζω πως το κοντομάνικο πουκάμισο Ταιριάζει με γραβάτα, ούτε πάει γενικά στη μόδα ως καθημερινή λύση σε ένα σωστό ντύσιμο (ειδικά για γραφείο).

Ταιριάζει στην επιχειρηματική Ιαπωνία και Κορέα, που τους βγάλανε φιρμάνι για κώδικα ντυσίματος εδώ και μερικά χρόνια. Φαινόμενο του θερμοκηπίου, αυξημένες ανάγκες ενέργειας, οπότε η κάθε χώρα που δεν έχει αυξημένη επάρκεια ή που θέλει να κάνει οικονομία είτε (α) περιορίζει τη χρήση a/c και βάζει τους πολίτες κι επισκέπτες της να λιώνουν κατακαλόκαιρο σε γραφεία, πολυκατοικίες και εμπορικά κέντρα (τό'χω περάσει) είτε επιπρόσθετα (β) επιβάλλει άγραφο κώδικα στα γραφεία καθε μέρα "όχι γραβάτα, όχι μακρυμάνικο πουκάμισο" (για να δροσίζονται πιό πολύ οι υπάλληλοι).

Τα χαβανέζικα που ανεφέρθησαν πιό πάνω είναι κάτι διαφορετικό, κι είναι εντάξει με μία βερμούδα το καλοκαίρι. Αναφορικά με τον "007" οι φωτό είναι από τη δεκαετία του '60 αλλά και πάλι σε παραλία, πισίνα κλπ.
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Εγω δεν εχω κοντομανικα προτειμω τις μπλουζες με γιακα. Το πουκαμισο ακομη και χωρις γραβατα και χωρις σακακι παντα μακρυ μανικι δυο φορες γυρισμενο.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

στην ελλαδιτσα των 40+ το καλοκαιρακι,νομιζω οτι το μακρυμανικο πουκαμισι και λαιμοδετης ειναι υπερβολη για να μην πω μαζοχισμος.οι anglosaxons τα φορανε γιατι η προτεσταντικη ηθικη τους(αν υπαρχει τετοιο πραγμα)τους επιβαλει πολυ strict dressing rules.στην ελλαδιτσα παλι ουδεποποτε ισχυε τοσο αυστηρος κωδικας ηθικης στο ντυσιμο.το αντιθετο θα ελεγα.επειδη ο ελλην φυσει και θεσει ειναι ελευθερος και ανεξαρτητος δεν μπηκε ποτε σε τετοιους περιορισμους(και καλα εκανε).νομιζω οτι η φουστανελα,ο χιτων και η βρακα μια χαρα μας πανε. οι σκωτσεζοι δηλαδη που φορανε κιλτ ακομα και μεσα στο μπακιωχαμ παλας ενωπιω της h.r.m.βασιλιτσας ,γιατι δεν μας πειραζει στυλιστικα ;τωρα αν καποιος δουλευει σε ενα τετοιο περιβαλλον που οι αλλοι τον κρινουν απο το τι φοραει,το μονο που μπορω να πω ειναι:καλο κουραγιο και ο θεος μαζι σου.
παρακατω παραθετω το επισημο ενδυμα της εργασιας μου. ;)
002.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω διοτι δεν νομιζω οτι το ντυσιμο δηλωνει εαν καποιος ειναι ελευθερος η οχι. Το πως αισθανεται ο καθενας ανετα στα ρουχα του ειναι προσωπικη υποθεση. Το ιδιο καταπιεζει καποιον που δεν θελει την γραβατα με καποιον αλλο που την θελει και το περιβαλον θελει αλλα ρουχα η χλευαζει την γραβατα.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

θα συμφωνησω οτι η ενδυμασια δεν ειναι ενδεικτικη της θεσεως του αλλου. τωρα βεβαια αν ο αλλος ειναι τοσο ανετος που του αρεσει το σακακι,η γραβατα και οι καλτσες με τις θερμοκρασιες που επικρατουν στην ελλαδα απο μαιο μεχρι νοεμβριο πολυ καλα κανει και τα φοραει.προσωπικα δεν ανεχομαι τιποτα περισσοτερο απο καπελακι,γυαλια ηλιου,t-shirt,βερμουδα,σαγιοναρα και υποχρεωτικα πολλα νερα και χυμους.τωρα αν οι αλλοι εχουν καποιο προβλημα με τον αυστηρο ενδυματολογικο κωδικα μου,ας το κοιταξουν σε κανεναν ειδικο γιατι τωρα με τις ζεστες πολλα συμβαινουν. :hystericalbs1
σημ.ουτε κατακρινω ,ουτε και χλευαζω κανεναν για το πως ντυνεται.το ιδιο συμπεριφερομαι σε καποιον με κοστουμι(brioni,broo.bros.,armani,χαρμανι,πανερι,κ.ο.κ.)και το ιδιο σε καποιον με τατουαζ,σκουλαρικια,rasta,μαλλια,punk και παει λεγοντας.τον ανθρωπο δεν τον κρινω απο την εμφανιση αλλα απο το πως σκεφτεται.99,9% η εμφανιση σε ξεγελαει.οι μεγαλυτερες λερες και εγκληματιες φορανε κοστουμια(των 10.000 δολαριων `η ευρω)και πολλοι συνανθρωποι μας που ατυχησαν στην ζωη τους αλλα σαν χαρακτηρες ειναι διαμαντια φορανε κουρελια και τρωνε απο τα σκουπιδια.σε αυτην την περιπτωση προτιμω να κανω παρεα με τους δευτερους οσο απλυτοι και κακοντυμενοι και αν ειναι.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Και ας επανέλθουμε όμως στο θέμα του νήματος.

:thnx
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Αυτο ακριβως. Και σε Αντωνη και Μαχο παει αυτο.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

μου αρεσουν και τα κοντομανικα πουκαμισα και τα μακρυμανικα.επισης μου αρεσουν και τα κοστουμια και οι γραβατες.οτι φοραω ,το φοραω γιατι αρεσει πρωτα σε μενα.αυτο που δεν μου αρεσει ειναι η επιβολη καποιου συγκεκριμενου τροπου ντυσιματος και το συγκεκριμενο ντυσιμο να εκφραζει επιπλεον και ενα κωδικα ηθικης.αυτο για μενα ειναι μεγαλο λαθος.οταν παω καπου θα ντυθω αναλογα.αυτο ομως δεν με καθοριζει και σαν ανθρωπο.ακομα και γυμνος συμπεριφερομαι σαν να φοραω tails & white tie.
ζητω συγνωμη απο τα μελη και την συντονιστικη ομαδα αν ειμαι off topic.
και αλλη μια προταση για το καλοκαιρι.aloha που λενε και στο χωριο μου. :xp1
aimage (5).jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

macho έγραψε:στην ελλαδιτσα των 40+ το καλοκαιρακι,νομιζω οτι το μακρυμανικο πουκαμισι και λαιμοδετης ειναι υπερβολη για να μην πω μαζοχισμος.οι anglosaxons τα φορανε γιατι η προτεσταντικη ηθικη τους(αν υπαρχει τετοιο πραγμα)τους επιβαλει πολυ strict dressing rules.στην ελλαδιτσα παλι ουδεποποτε ισχυε τοσο αυστηρος κωδικας ηθικης στο ντυσιμο.το αντιθετο θα ελεγα.επειδη ο ελλην φυσει και θεσει ειναι ελευθερος και ανεξαρτητος δεν μπηκε ποτε σε τετοιους περιορισμους(και καλα εκανε).νομιζω οτι η φουστανελα,ο χιτων και η βρακα μια χαρα μας πανε. οι σκωτσεζοι δηλαδη που φορανε κιλτ ακομα και μεσα στο μπακιωχαμ παλας ενωπιω της h.r.m.βασιλιτσας ,γιατι δεν μας πειραζει στυλιστικα ;τωρα αν καποιος δουλευει σε ενα τετοιο περιβαλλον που οι αλλοι τον κρινουν απο το τι φοραει,το μονο που μπορω να πω ειναι:καλο κουραγιο και ο θεος μαζι σου.
παρακατω παραθετω το επισημο ενδυμα της εργασιας μου. ;)
002.JPG
macho έγραψε:θα συμφωνησω οτι η ενδυμασια δεν ειναι ενδεικτικη της θεσεως του αλλου. τωρα βεβαια αν ο αλλος ειναι τοσο ανετος που του αρεσει το σακακι,η γραβατα και οι καλτσες με τις θερμοκρασιες που επικρατουν στην ελλαδα απο μαιο μεχρι νοεμβριο πολυ καλα κανει και τα φοραει.προσωπικα δεν ανεχομαι τιποτα περισσοτερο απο καπελακι,γυαλια ηλιου,t-shirt,βερμουδα,σαγιοναρα και υποχρεωτικα πολλα νερα και χυμους.τωρα αν οι αλλοι εχουν καποιο προβλημα με τον αυστηρο ενδυματολογικο κωδικα μου,ας το κοιταξουν σε κανεναν ειδικο γιατι τωρα με τις ζεστες πολλα συμβαινουν. :hystericalbs1
σημ.ουτε κατακρινω ,ουτε και χλευαζω κανεναν για το πως ντυνεται.το ιδιο συμπεριφερομαι σε καποιον με κοστουμι(brioni,broo.bros.,armani,χαρμανι,πανερι,κ.ο.κ.)και το ιδιο σε καποιον με τατουαζ,σκουλαρικια,rasta,μαλλια,punk και παει λεγοντας.τον ανθρωπο δεν τον κρινω απο την εμφανιση αλλα απο το πως σκεφτεται.99,9% η εμφανιση σε ξεγελαει.οι μεγαλυτερες λερες και εγκληματιες φορανε κοστουμια(των 10.000 δολαριων `η ευρω)και πολλοι συνανθρωποι μας που ατυχησαν στην ζωη τους αλλα σαν χαρακτηρες ειναι διαμαντια φορανε κουρελια και τρωνε απο τα σκουπιδια.σε αυτην την περιπτωση προτιμω να κανω παρεα με τους δευτερους οσο απλυτοι και κακοντυμενοι και αν ειναι.
Το ότι το ένδυμα δεν χαρακτηρίζει τον άνθρωπο είναι δεδομένο. Φυσικά ισχύει προς όλες τις κατευθύνσεις. Ετσι όπως πίσω απο κοστούμια κρύβονται κλέφτες και απατεώνες έτσι και πίσω απο cool ντυσίματα κρύβονται όχι και τόσο cool άτομα.

Υπάρχουν άνθρωποι που ντύνονται με συγκεκριμένο τρόπο διότι αυτό τους αρέσει, αυτό τους εκφράζει. Οι δυνατότητες να ντυθούμε με διάφορους τρόπους είναι μέρος της κοινωνικοποίησης του ανθρώπου (βασικής διαφοράς από το υπόλοιπο ζωικό βασίλειο) και οι τόσες πολλές επιλογές υπάρχουν διότι δεν είμαστε όλοι το ίδιο. Εγώ μπορεί για παράδειγμα να αρέσκομαι στους γάμους, στις κηδείες, στις γιορτές να φοράω κοστούμι και γραβάτα διότι έτσι αισθάνομαι πιο όμορφα και όχι διότι μου το επιβάλει κάποιος ή για να με κρίνουν θετικά οι άλλοι. Αν κάποιος αισθάνεται καλά να πάει με βερμούδα σε έναν γάμο θα του πρότεινα να το κάνει, κανείς δεν θα του πει κάτι. Και αν κάποιοι τον κατακρίνουν να τους αγνοήσει, αφού είναι δικαίωμα του να ντύνεται όπως θέλει και αυτό δεν τον χαρακτηρίζει ως άνθρωπο. Αντίστοιχα και εκείνος δεν θα πρέπει να κατακρίνει αυτούς που φοράνε κοστούμια γιατί ούτε αυτούς το ντύσιμο τους τους χαρακτηρίζει ως ανθρώπους. Γενικά οι ενδυματολογικές επιλογές μπορέι να ταιριάζουν (κοστούμι - καλος άνθρωπος , ρακένδυτος - κακός άνθρωπος ) αλλά μπορέι και όχι (κοστούμι - κακος άνθρωπος , ρακένδυτος - καλός άνθρωπος ) με τον χαρακτήρα του άλλου. Αυτό ισχύει κατα περίπτωση, δεν υπάρχουν στρατόπεδα.

Τέλος οι ενδυματολογικοί κώδικες σε εργασιακούς και άλλους χώρους υπάρχουν από αρχαιοτάτων χρόνων παγκοσμίως και έχουν κάποιο νόημα και σκοπό που αλλάζει ανά κλάδο- χώρο, για αυτό δεν θα επεκταθώ. Οι λόγοι δεν έχουν να κάνουν με την κρίση των άλλων αλλά με βασικά συστατικά της κάθε εργασίας. Όπως υπάρχει λόγος που οι μηχανικοί φοράνε ειδικές φόρμες και δεν φορούν κοσμήματα έτσι υπάρχει λόγος που οι αεροσυνοδοί ντύνονται έτσι ή οι διαπραγματευτές πριν από μια σοβαρή διαπραγμάτευση φοράνε κλασσικά άχρωμα κοστούμια. Και σίγουρα ο λόγος δεν έχει να κάνει με την γνωμη των άλλων.

Τέλος η εμφάνιση όχι μόνο δεν ξεγελάει κατα 99,9% αλλά προσωπικά στο ίδιο ποσοστό πέφτω μέσα. Γιατί το θέμα δεν είναι αν φοράς κοστούμι ή έχει μαλλί ράστα αλλά πως αυτό το υποστηρίζεις και αυτό έχει προέκταση στο γιατί το έκανες - φόρεσες και σου δίνει τέλος μις πρώτη εικόνα του χαρακτήρα του ανθρώπου μαζί με κάποια άλλα στοιχεία όπως η γλώσσα του σώματος. Απλά χρειάζεται εκπαιδευση για να διαβάσεις τους ανθρώπους και το ντύσιμο τους είναι και αυτός ένας παραγοντας αξιολογησης.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Ξεφεύγουμε λίγο απο το θέμα και ίσως θα έπρεπε να ανοιχθεί κάποιο κατάλληλο.
... Εγώ μπορεί για παράδειγμα να αρέσκομαι στους γάμους, στις κηδείες, στις γιορτές να φοράω κοστούμι και γραβάτα διότι έτσι αισθάνομαι πιο όμορφα και όχι διότι μου το επιβάλει κάποιος ή για να με κρίνουν θετικά οι άλλοι. Αν κάποιος αισθάνεται καλά να πάει με βερμούδα σε έναν γάμο θα του πρότεινα να το κάνει, κανείς δεν θα του πει κάτι. Και αν κάποιοι τον κατακρίνουν να τους αγνοήσει, αφού είναι δικαίωμα του να ντύνεται όπως θέλει και αυτό δεν τον χαρακτηρίζει ως άνθρωπο...
Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω. Όταν πηγαίνουμε σε κάποια τελετή - γάμο ή κηδεία κυρίως- πηγαίνουμε για να τιμήσουμε κάποιον -είτε το ζευγάρι, είτε τον αποθανών. Όποιος το βλέπει σαν αγγαρεία και πάει με εμφάνιση παραλίας, καλύτερα να μην πάει καθόλου και στον δικό του γάμο ή κηδεία, μπορεί να ντυθεί όπως θέλει. Για μένα δείχνει λιγότερη ασέβεια η απουσία απο την "χύμα" εμφάνιση.

στην ελλαδιτσα των 40+ το καλοκαιρακι,νομιζω οτι το μακρυμανικο πουκαμισο και λαιμοδετης ειναι υπερβολη για να μην πω μαζοχισμος...
Σε μια επίσημη εκδήλωση ή σε χώρο εργασίας, το κοστούμι αποτελεί "στολή". Με ότι αυτό συνεπάγεται.
...επειδη ο ελλην φυσει και θεσει ειναι ελευθερος και ανεξαρτητος δεν...
...απέκτησε ποτέ παιδεία και σεβασμό!
... οι σκωτσεζοι δηλαδη που φορανε κιλτ ακομα και μεσα στο μπακιωχαμ παλας ενωπιω της h.r.m.βασιλιτσας ,γιατι δεν μας πειραζει στυλιστικα;...
Αυτή είναι η επίσημη σκωτσέζικη φορεσιά:
Εικόνα

και εδώ ο πρίγκηπας Κάρολος (ίσως εισερχόμενος στο Baghiham):
Εικόνα

Τέλος θα κλείσω με μία ρήση του Oscar Wlde, που αν μεταφραστεί θα χάσει το νόημα και την αξία της:
"You can never be overdressed or overeducated."
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επίσημο”