Επίσημο πουκάμισο με τσέπη ή χωρίς;

Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Has thanked: 1319 times
Been thanked: 4876 times
Επικοινωνία:

Re: Επίσημο πουκάμισο με τσέπη ή χωρίς;

Δημοσίευση από Fotakas » πριν από 4 χρόνια

Τελευταία δημοσίευση της προηγούμενης σελίδας:

Σε επίσημο πουκάμισο, οπωσδήποτε χωρίς τσέπη. Ακόμα περισσότερο, σε πουκάμισο για "black tie" περίσταση (δηλαδή σμόκιν και παπιγιον), θα έλεγα οτι πρέπει να υπάρχει και πατιλέτα για να μην φαίνονται τα κουμπιά. Εκτός αν σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις σετάκι με ασορτί κουμπιά και μανικετόκουμπα.

Εικόνα
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)

Άβαταρ μέλους
macho
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Has thanked: 12958 times
Been thanked: 9562 times

Δημοσίευση από macho » πριν από 4 χρόνια

υπαρχει ανθρωπος στην ελλαδα που φοραει black tie-papillon `η στα ελληνικα οριζοντιο λαιμοδετη;προσωπικα μιλωντας και χωρις να θελω να προσβαλλω,μονο κατι παλια γκαρσονια εχω δει να φορανε.
AΠΟΛΑΨΗ ΑΣΟΥΜΕ! :D

Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 780 times

Δημοσίευση από Arisk » πριν από 4 χρόνια

Θα συμφωνήσω και εγώ ότι στο επίσημο πουκάμισο δεν πρέπει να έχει τσέπη. Πουκάμισο με τσέπη μπορεις να φορέσεις με jean, με chinos, με blazer, κοκ... αλλά ΠΟΤΕ σε επίσημο ένδυμα πόσο μάλλον σε black tie. Η τσέπη η οποία εφευρεθηκε καθαρά για πρακτικούς λόγους και εξυπηρετεί να βάλεις γυαλιά, στυλό - πένα, χρήματα, κάρτα και οτιδήποτε μέχρι και κινητό, απαγορευεται στο επίσημο πουκάμισο.
Εδώ να πώ ότι κανονικά και στίς εσωτερικές τσέπες του σακακιού απο το κοστούμι δεν πρέπει να βάζουμε τίποτα πόσο μάλλον εαν αυτο κάνει την τσέπη να φουσκώνει.το πορτοφόλι θα πρέπι να έχει μονο τα απαραιτητα δηλαδή χαρτονομισματα και κάρτα. Σίγουρα οχι κέρματα.
Το πουκάμισο χωρίς τσέπη έχει ακόμη ενα πλεονέκτημα και αυτό είναι ότι σε δείχνει πιο αδύνατο.
Για να δούμε μια λεπτομέρεια ακόμη θα πρέπει το πουκάμισο να ακολουθει την γραμμή του κουστουμιού. Φανταστείτε τον Χάρη για παράδειγμα που πήρε το καινουριο του κοστουμι σε regular γραμμη να το φορέσει με ενα slim fit πουκάμισο. Οσο φοράς το σακάκι όλα ΟΚ γιατι κρυβεται το πουκαμισο. Η διαφορά θα φανει εαν το βγάλεις. Η να φοράς λχ ενα Hugo Boss slim fit και απο μέσα να έχεις πουκάμισο σε ισια γραμμή.
Σε πολύ ειδικές black tie περιπτώσεις καλο είναι να επιλέγουμε πουκάμισο με τα κουμπιά κρυμένα απο ύφασμα.

Μάχο papillon θα δεις μόνο σε δεξιώσεις και ίσως απο "ψαγμένα" με το στυλ άτομα. Εγώ βέβαι έχω πετύχει κάποιους και στον δρόμο να φορουν αλλα σε ένα πιο hipster look.
Άρης

Άβαταρ μέλους
macho
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Has thanked: 12958 times
Been thanked: 9562 times

Δημοσίευση από macho » πριν από 4 χρόνια

α! γι'αυτο δεν εχω δει ακομα παπιγιον.δεν εχω παει σε δεξιωση.
AΠΟΛΑΨΗ ΑΣΟΥΜΕ! :D

Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αγαπημένος εξοπλισμός: On the aggressive side...
Has thanked: 11462 times
Been thanked: 10438 times

Δημοσίευση από Antonis » πριν από 4 χρόνια

Η δική μου άποψη συμφωνεί με αυτήν του Απόστολου. Προτιμώ τα πουκάμισα με τσέπες για χρηστικούς λόγους, αλλά σε μια πιο επίσημη εμφάνιση νομίζω ότι το πουκάμισο δεν θα πρέπει να έχει τσέπες. Πάντως από αυτά που έχω, προτιμώ αυτά με τις τσέπες.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επίσημο”