Κοστούμι – Ο οδηγός του αρχάριου

Τζώρτζης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 14 Ιαν 2014, 19:30
10
Has thanked: 5 times
Been thanked: 34 times
Επικοινωνία:

Αν πάνε καλά τα πράγματα, σύντομα θα απαιτηθεί να ντύνομαι σε καθημερινή βάση με κουστούμι. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να προσθέσω αρκετά στην γκαρνταρόμπα μου, ειδικά καλοκαιρινά που έχω τέσσερα, εκ των οποίων μόνο τα δύο είναι κατάλληλα συντηρητικά για το νέο εργασιακό περιβάλλον (δηλαδή αποχρώσεων του γκρι ή μπλε). Πόσα θεωρείτε ότι είναι αρκετά για ένα αποδεκτό rotation ανά εποχή;
Δεν απαντάει άμεσα στην ερώτησή σου αλλά μπορεί να σου δώσει μερικές ιδέες

stef1!
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 15 Ιαν 2016, 14:52
8

Πολύ επίφοβο να σου πάρει τα μέτρα και να τα στείλει με email στην Πορτογαλία για να σου ράψουν κοστούμι. Το ρούχο χρειάζεται τουλάχιστον δύο πρόβες πριν ετοιμαστεί. Ακόμη και στη δεύτερη πρόβα, ο ράφτης κάνει σημαντικές διορθώσεις. Επίσης το ράψιμο ρούχου στο εξωτερικό κοστίζει περισσότερο, πολύ περισσότερο. Κλείνοντας, σε κάποιο ποστ ανεφέρθη ότι ο ιδιοκτήτης του συγκεκριμένου μαγαζιού - το οποίο γνωρίζω και πράγματι έχει αξιοπρεπή ρούχα - υπέδειξε σε πελάτη του να μην επιλέξει 100% παλτό από κασμίρ γιατί το ύφασμα αυτό με τον καιρό γρομπιάζει ή βγάζει σβώλους. Μέγα λάθος. Θέλει να δει παλτό από κασμίρ Loro Pianna, ηλικίας 15 ετών, που είναι σαν καινούργιο;
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Η Loro Pianna ειναι μια κατηγορια μονη της κ απλησιαστη για το 98% του κόσμου. Ειναι σαν να λες σε καποιον "η ferrari μου..."
Σε οτι κατω απο αυτην συμφωνώ με τον ραφτη. Καλυτερα μιξη με μαλλί. Το δικό μου παλτο 60 % wool -40% cashmere εδω κ 10'χρονια ειναι σαν καινούριο
Άρης
NavalArchitect

Υπάρχουν ράφτες που εδρεύουν σε μία ήπειρο αλλά έχουν διεθνή πελατεία από άλλες ηπείρους.

Ο πρώτος μου ράφτης (κι από τους πιό οικονομικούς) είναι Ινδός στο Hong Kong και κάνει αυτή τη δουλειά, συν βέβαια το ότι ράβει εκεί τοπικά αν πάει κανείς να τον επισκεφθεί. Το μαγαζί το έχει 50 χρόνια εκεί, και τώρα το έχει αναλάβει ο γιός του. Χωμένο στον 9ο όροφο κάπου σε μία από τις αναρίθμητες πολυκατοικίες του Kowloon, πας μόνο αν το ξέρεις. Δεν είναι από τα τουριστάδικα στο δρόμο.

Πιό συγκεκριμένα, έχει έναν πωλητή ο οποίος ταξιδεύει κάθε χρόνο με πλάνο να επισκεφθεί συγκεκριμένες πόλεις ανά τον κόσμο. Μία από αυτές τις πόλεις είναι και η Αθήνα. Η επίσκεψη του εδώ είναι δύο φορές το χρόνο, μένει 3-4 μέρες σε ένα ξενοδοχείο. Πας, σου παίρνει τα μέτρα όπως ακριβώς τα χρειάζεται, και σε λίγο καιρό σου έρχεται το κουστούμι ή τα πουκάμισα με το ταχυδρομείο.

Η ποιότητά του είναι καλή και οι τιμές ιδιαίτερα καλές. Είναι σωστό φυσικά το ότι με ένα πρώτο μέτρημα μόνο, δεν είναι ιδεατό να κάνει κανείς κουστούμι. Το σωστό κουστούμι θέλει και πρώτη αλλά και δεύτερη πρόβα. Θέλει διαρκείς διορθώσεις, ειδικά αν το σώμα που θα το φορέσει δεν είναι 'εύκολο'. Όμως κι εγώ μία πρόβα έκανα το 2007 όταν πρωτοπήγα, και τα ρούχα που μου έραψε ήταν άριστα (δύο κουστούμια και οκτώ πουκάμισα). Έμεινα πολύ ευχαριστημένος.

Πολλοί Ινδοί βέβαια που είναι εκεί στην Άπω Ανατολή (για κουστούμια, κλπ.) δεν είναι τεχνικά 'ράφτες', αλλά αυτό πάλι είναι μία ολόκληρη ιστορία, όπως λ.χ. σαν το παράδειγμα που συζητήσαμε πιό πάνω για τις πρόβες που χρειάζονται. Η μικρή ή μεγάλη πλειοψηφία στην Ασία είναι μόδιστροι κι όχι ράφτες. Ράφτης -για παράδειγμα- είναι αυτός που βρίσκεται στη Saville Row, και ο οποίος βέβαια χρεώνει το κουστούμι 3 ή 4 χιλιάρικα. Υπάρχουν βέβαια εξαιρέσεις, που τις βρίσκεις πάντα ψάχνοντας και ρωτώντας.

Στην Ευρώπη οι τιμές είναι σχεδόν κατά κανόνα υψηλότερες. Αναλόγως με τις απαιτήσεις και ανάγκες που έχει κανείς, το να ράψει στην Ευρώπη είναι μία επιλογή. Από την εμπειρία μου όμως (έχω ράψει εκτεταμένα σε Κορέα, Hong Kong, Shanghai και Σιγκαπούρη) ένας τίμιος ράφτης στην Ασία κάνει καλή δουλειά για ένα μέσο χρήστη στην Ευρώπη.

Και μία κουβέντα για τα Loro Piana. Είχα την τύχη να αγοράσω ένα σκούφο, ένα κασκώλ, κι ένα ζευγάρι γάντια της εταιρίας. Χωρίς συζήτηση το προιόν είναι υπεράνω κριτικής σε θέμα ποιότητας και φινέτσας. Στο Hong Kong μάλιστα, στη μπουτίκ τους εκεί (τώρα σε ποιά ακριβώς από τις μπουτίκ τους δεν θυμάμαι) έχουν και tailor-made service, κυρίως για πουλόβερ, κλασικά πουλόβερ V- ή Crew-neck. Τα διαθέσιμα χρώματα ήταν να τρελλαίνεσαι... Αν η μνήμη μου δεν με ξεγελά, είχαν τότε U.S. $800 έκαστο.

Αν δεν κάνω λάθος πάλι, η Loro Piana έχει (εδώ και λίγα χρόνια) αγοράσει και το υπόλοιπο της δυνατότητας παραγωγής του καλύτερου μαλλιού στον κόσμο (στο Περού). Αυτό που δεν είχε, δηλαδή, μιας και πριν αυτή την κίνηση ήδη είχε μία παρουσία στο Περού με ιδιοκτησία 60-70% των ζώων που παράγουν το συγκεκριμένο μαλλί.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Googlαρα Loro Piana και είδα κασμιρένια παλτά των 8,000 € . Εντάξει.. :|
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Εγώ σας το είπα Ηλία, εσένα σε έτρωγε...

Added in 21 minutes 53 seconds:
Να σας πω την αληθεια ενα roll - neck πουλοβερ που αγόρασα το 2009 απο το κατάστημα στην Ζυρίχη περίπου 600 € σε εκπτώσεις (ηξερα μηνες πριν οτι θα πάω και ηταν στοχευμένη και με αιματηρη οικονομια αγορά, αλλά ήθελα να το κάνω) το μετάνιωσα, γιατί το έχω φορέσει 2-3 φορές όλο και όλο. αυτά τα ρούχα ειναι για να τα αγοράζουν μονο όσοι έχουν πραγματικά μεγάλη οικονομική επιφάνεια και μπορεούν να αγοράζουν ξανά και ξανά. Το ρούχο η το παπούτσι πρέπι να το φοράς και να το χαίρεσαι. Αν είναι να αγοράσεις ενα και μοναδικό και να το έχεις σε "βιτρίνα" δεν αξίζει τον κόπο.
Άρης
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Ηλίας έγραψε:Googlαρα Loro Piana και είδα κασμιρένια παλτά των 8,000 € . Εντάξει.. :|
Ηλία,όντως είναι άλλη κλάση και απλησίαστη.
Με 40 ή 50% εκει πρέπει να δώσει κάποιος απο 400 μέχρι 2000-3000.
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Πάντως και το άνω τη δεκαετίας παλτό Hugo Boss (60-40% μαλί κασμίρι) που έχω είναι πραγματικά σαν καινούργιο!
Χάρης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Arisk έγραψε:Εγώ σας το είπα Ηλία, εσένα σε έτρωγε...
Δίκιο έχετε, εγώ φταίω, αλλά δε περίμενα να αντικρύσω τέτοια ψυχική αναπηρία. :shock:
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Harry έγραψε:Πάντως και το άνω τη δεκαετίας παλτό Hugo Boss (60-40% μαλί κασμίρι) που έχω είναι πραγματικά σαν καινούργιο!
Μάλλον έχουμε το ίδιο Χάρη!
Άρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επίσημο”