Κοστούμι – Ο οδηγός του αρχάριου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Καμία αντίρρηση αρκεί να μην είσαι ο τύπος που περιέγραψα (αρχάριος) γιατί μπορεί να τα μπερδέψεις. Για κάποιον που ξέρει συμφωνώ, άσχετα αν εμένα δεν μου αρέσουν.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Τζώρτζης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 14 Ιαν 2014, 19:30
10
Has thanked: 5 times
Been thanked: 34 times
Επικοινωνία:

Θα ήθελα να διαφωνήσω σε ένα κομμάτι με τις προτάσεις σου, Αποστόλη. Πιο συγκεκριμένα, αναφέρεις ότι είναι απαραίτητο το κοστούμι με 3 ή 4 κουμπιά και ένα άλλο με 2 ή 3. Το θέμα με τα κουμπιά έχει σχέση με το στυλ αλλά και το σωματότυπο του καθένα. Προσωπικά δε θα αγόραζα ποτέ με 3-4 κουμπιά διότι ανεβάζουν το άνοιγμα από το σακάκι. Προτιμώ ένα σακάκι με βαθύ άνοιγμα όπως εκείνου με 2 κουμπιά. Επίσης τώρα χρησιμοποιούνται περισσότερο τα σακάκια με 2-3 κουμπιά.

Περά απ'αυτά όμως, ίσως όχι για αρχάριους, αλλά σε πολύ επίσημες συναντήσεις είναι όμορφο και το γιλέκο. Προϋποθέτει όμως και ένα συγκεκριμένο ύψος και βάρος γιατί αλλιώς έχει την τάση να "παχαίνει".

Τελευταία παρατήρηση που έχω να κάνω, είναι οι κάλτσες οπωσδήποτε μέχρι το γόνατο. Είναι απαίσιο όταν σηκώνεται το παντελόνι όταν κανείς κάθεται να φαίνεται το ελαστικό μέρος της κάλτσας ή και το πόδι. Μην το κάνετε!!!!
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Πολύ πιθανό να έχει αλλάξει η μόδα από το 2010!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Τζώρτζης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 14 Ιαν 2014, 19:30
10
Has thanked: 5 times
Been thanked: 34 times
Επικοινωνία:

Ωχ!!!! Δεν το είχα παρατηρήσει αυτό! Είμαι και καινούργιος και δεν τα παρατηρώ όλα.
Όντως υπάρχει πιθανότητα να έγινε κάτι τέτοιο.
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Αφού ρωτήθηκε απο τον Babis σχετικά με Harris Tweed σακάκια να πώ ότι η Brooks Brothers συνεργάζεται μαζί τους και έχει καταπληκτικές ποιότητες σακάκια και κοστούμια. Επειδή όμως μιλάμε για Harris Tweed αυτο έχει και το ανάλογο αντιτιμο. Μιλάμε ίσως γαι την κορυφαία στο είδος της εταιρία.
Εγώ προσωπικά έχω αυτο το σακάκι το οποίο είναι 95% wool & 5% Cashmere. Πολύ ζεστό και πολύ μαλακό και ελαφρύ
Άρης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Κρίμα που δεν είναι ιδιάτερα ενεργή αυτή η ενότητα, γιατί έχουμε πολλούς ειδήμονες στο καλό, κλασσικο, (και όχι απαραίτητα ακριβό) ντύσιμο.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Στο χεράκι τους είναι να κάτσουν και να γράψουν...
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
SharpRazor
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 23 Οκτ 2014, 08:21
9
Τοποθεσία: Νέος Κόσμος, Αθήνα
Has thanked: 130 times
Been thanked: 192 times
Ηλικία: 59
Επικοινωνία:

Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι πολύ πρόσφατα (μέσα στο 2015 εννοώ) έκανα ακόμη μια επίσκεψη σε ένα πολύ αγαπημένο κατάστημα του Παγκρατίου που έχει αντρικά (και τώρα πλέον και κάποια όμορφα γυναικεία) ρούχα.

Πρόκειται για το:

Ascot - Men's Store
Ευτυχίδου 41, Αθήνα Attica, Ελλάδα

Βέβαια, έχει εκπτώσεις τώρα, αλλά ούτως ή άλλως εγώ τα τελευταία δυο-τρία χρόνια μόνο στις εκπτώσεις ξεμυτίζω.

Πήρα ένα μπλε κοστούμι που δεν είχα και συμφωνώ με το συνονόματο ότι επιβάλλεται να υπάρχει, δύο παντελόνια (γκρι/μαύρο), ένα σακάκι ανοιχτό μπεζ μάλλινο, πολύ τρελιάρικο για να το χρησιμοποιήσω ως μπλέιζερ με τα δύο παντελόνια, μία γραβάτα και ένα δερμάτινο σακακομπουφάν, σε εξαιρετική τιμή (50% κάτω).

Ο ιδιοκτήτης είναι πολύ καλός γνώστης του ανδρικού ρούχου, έχει μεγάλη εμπειρία πολλών χρόνων στην αγορά, είναι ειλικρινέστατος και φιλικότατος στην εξυπηρέτηση, αν δεν του αρέσει πάνω σου αυτό που πας να πάρεις ή δεν του κάθεται ο συνδυασμός θα στο πει και θα σου κάνει την καλύτερη δυνατή τιμή.

Φέρνει Guy Laroche, Boss, και διάφορα άλλα και ράβει δικά του κοστούμια (με δικές του προδιαγραφές εννοώ) στην Πορτογαλία με ύφασμα Vitale Barberis Canonico.

Μπορεί όλα τα παραπάνω να ακούγονται σα διαφήμιση αλλά ως ένα βαθμό διαφήμιση είναι και η θετική εικόνα ενός καταστήματος από τον πελάτη, κι εγώ είμαι ένας ευχαριστημένος πελάτης...
Αποστόλης
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Αποστόλη απο το εν λόγω καταστημα ειχα παει και εγώ σε μια κάθοδο μου στην Αθήνα και μπορώ να πώ οτι εχεις δίκιο.
Οσο για το vitale barberis canonico ειναι η ιδια εταιρια που εραψα το παντελονι που ανεφερα σε ενα αλλο πόστ, και εχω να πω οτι είναι μια απο τις 4 κορυφαίες Ιταλικες αλλα και παγκοσμιως εταιρίες και η μοναδική που δεν έχει ακομη μεταβει στο έτοιμο ένδυμα. Οι άλλες είναι οι loro pianna - zegna - cerruti.
Άρης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Αν πάνε καλά τα πράγματα, σύντομα θα απαιτηθεί να ντύνομαι σε καθημερινή βάση με κουστούμι. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να προσθέσω αρκετά στην γκαρνταρόμπα μου, ειδικά καλοκαιρινά που έχω τέσσερα, εκ των οποίων μόνο τα δύο είναι κατάλληλα συντηρητικά για το νέο εργασιακό περιβάλλον (δηλαδή αποχρώσεων του γκρι ή μπλε). Πόσα θεωρείτε ότι είναι αρκετά για ένα αποδεκτό rotation ανά εποχή;
Χάρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επίσημο”