Μαγαζιά με καπέλα στην Αθήνα

Άβαταρ μέλους
SharpRazor
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 23 Οκτ 2014, 08:21
9
Τοποθεσία: Νέος Κόσμος, Αθήνα
Has thanked: 130 times
Been thanked: 192 times
Ηλικία: 59
Επικοινωνία:

Όπως έχει ήδη συζητηθεί στο καλωσόρισμα νέων μελών, από μαγαζιά με καπέλα ξέρω και εκτιμώ το Κατάστημα Σοφρονά (Απελλού 4 & Λυκούργου, Αθήνα - Πλατεία Κοτζιά)

Ξέρετε και μπορείτε να συστήσετε κάποιο άλλο κατάστημα που να πουλάει καπέλα στην Αθήνα και με το οποίο να έχετε προσωπική πείρα ότι είναι καλό σε επίπεδο εξυπηρέτησης πελατείας, ειλικρίνειας και τιμών;

π.χ. έπεσα σε ένα άρθρο στο internet αναφορικά με το κατάστημα PAN POL (Πολυχρονοπούλου Βασιλική Π.) στην Αθηνάς 36, αλλά χρειάζομαι τη γνώμη των ειδικών σχετικά με όσα αναφέρω παραπάνω.

Γράφω στο κλαδί του forum που αναφέρεται σε επίσημη ένδυση γιατί θα ήθελα να βρω καπέλα (τραγιάσκες κυρίως, μια που η άποψη των ειδικών είναι ότι μόνο αυτές ταιριάζουν στο κεφάλι και στο μπόι μου των 2 μέτρων) τα οποία να συνδυάζονται με κοστούμι ή γενικώ επίσημο ένδυμα (επίσημο και με την έννοια του εργασιακού κοστουμιού που δεν είναι κατ' ανάγκην των 2000 ευρώ αλλά σίγουρα δεν είναι τζην ή καμπαρντινέ με τσέπες στα μπούτια).

Ευχαριστώ
Αποστόλης
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

αρκετα μαγαζια με τραγιασκες και καβουρακια εχει επι της οδου αθηνας και στους καθετους σε αυτην δρομους.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

αν και λιγο off topic, ορισμενοι τυποι καπελων που μου αρεσουν
356858borsalino31.jpg
6922978026_f580705453_z.jpg
aMenwearinghats.jpg
tumblr_ldfa24AfMw1qa6heqo1_1280.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
SharpRazor
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 23 Οκτ 2014, 08:21
9
Τοποθεσία: Νέος Κόσμος, Αθήνα
Has thanked: 130 times
Been thanked: 192 times
Ηλικία: 59
Επικοινωνία:

Oh yeah, κι εμένα μου αρέσουν. Επίσης μου αρέσει και ο τύπος ρεπούμπλικα που λανσάρισε ο Μπόγκαρτ. Δυστυχώς δε μου πάνε καθόλου, τα δοκίμασα και έριξα το γέλιο της αρκούδας μόλις με είδα στον καθρέφτη. Για να μη κάνουν το ίδιο και οι άλλοι, αποφάσισα να μη πάρω... ;-) Αυτός είναι κι ο λόγος που έχω εστιάσει στην τραγιάσκα και μη θαρρείς ότι με κάνει και σούπερ κούκλο, απλά δεν γυρνάς με δυσαρέσκεια το κεφάλι σου αλλού (hopefully) όταν με βλέπεις. Το σίγουρο είναι ότι δεν υπάρχει περίπτωση να γίνω ποτέ μοντέλο για καπέλα χαχα
Αποστόλης
Άβαταρ μέλους
SharpRazor
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 23 Οκτ 2014, 08:21
9
Τοποθεσία: Νέος Κόσμος, Αθήνα
Has thanked: 130 times
Been thanked: 192 times
Ηλικία: 59
Επικοινωνία:

Ενδιαφέρον έχει εδώ να ανοίξω μια παρένθεση και να σας πω το εξής, αναφορικά με τις τραγιάσκες κατασκευής Μοσχονά (χωρίς, σε καμία περίπτωση να χαρακτηριστεί ως διαφήμιση ή κατευθυνόμενη πώληση, ούτε συγγενής είμαι ούτε παίρνω προμήθεια για πωλήσεις καπέλων): Εισάγουν δέρμα από την Ινδία, έχοντας καταλήξει εκεί μετά από πολύ ψάξιμο και δοκιμές, γιατί, λέει, το δέρμα αφαιρείται από το μοσχάρι ή την αγελάδα μετά το θάνατο του ζώου. Όλοι ξέρουμε ότι οι αγελάδες θεωρούνται ιερά ζώα στην Ινδία. Η διαδικασία αυτή, λοιπόν, δίνει μια μοναδική βελούδινη αίσθηση στη δερμάτινη τραγιάσκα. Δεν έχω ξαναχαϊδέψει πιο μαλακό δέρμα! Δε βλέπω την ώρα να πάω να πάρω μία (δεν είχε στο μέγεθός μου) το Νοέμβρη που θα ράψουν... Αν το σκεφτείτε βαθύτερα, ίσως είναι τα μοναδικά δερμάτινα αντικείμενα ένδυσης που ένας χορτοφάγος ή vegan να επέτρεπε στον εαυτό του!!!
Αποστόλης
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

να επιβεβαιωσω και εγω τα λεγομενα του Αποστολη.το καταστημα του κ.μοσχονα ειναι απο τα πιο σοβαρα,παλαια και ενημερωμενα καταστηματα σε σχεση με το αντικειμενο τους ,που στην περιπτωση αυτη ειναι τα καπελλα.εχω ψωνισει απο εκει και το γνωριζω.οι ιδιοκτητες του καταστηματος εχουν παθος με αυτο που κανουν.
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

macho έγραψε:αρκετα μαγαζια με τραγιασκες και καβουρακια εχει επι της οδου αθηνας και στους καθετους σε αυτην δρομους.
Έχεις δίκιο, Αθηνάς και Αγίας Ειρήνης όπως ανεβαίνουμε αριστερά έχει καλό κατάστημα με τραγιάσκες αλλά και καπέλα.

Επίσης Αθηνάς και Κολοκοτρώνη χαμηλά (νομίζω λέγεται Βόρεου) όπως ανεβαίνουμε δεξιά έχει 2 μαγαζιά.
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

SharpRazor έγραψε:Για να μη κάνουν το ίδιο και οι άλλοι, αποφάσισα να μη πάρω... ;-)
Αν θέλεις να είσαι ίδιος με τους άλλους, παράτα το κλασσικό ξύρισμα και το ξύρισμα γενικότερα
και άφησε μούσι (τύπου Ροβινσώνα Κρούσου ή Βελουχιώτη/Ζέρβα).
Αυτή είναι η μόδα σήμερα.

Και φόρα κουρελιασμένα τζην με αθλητικά.
Και από παπούτσια τέτοια:
Εικόνα

Έτσι , θα είσαι "σαν τους άλλους"
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 894 times
Επικοινωνία:

Γιωργος Πολυχρονόπουλος
Αθηνάς και Βορέου 15, Μοναστηράκι

Ζητησε του τραγιάσκα από ύφασμα Harris tweed, έχει μερικές από περυσι, σπασμένα νούμερα, εξαιρετικές!
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Σακκάκι από harris tweed ξέρει κανείς που μπορούμε να βρούμε ;
Όχι από τη βιοτεχνία που το φτιάχνει στην Αγγλία, γιατί εκεί αν στείλεις μέτρα στο φτιάχνουν,
αλλά χρεώνουν 700 λίρες για κοστούμι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επίσημο”