Καπέλο Παναμά

Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Τελευταία βλέπω πολλές γυναίκες να φοράνε καπέλα Παναμά.
Κάποιες φοράνε τα γυναικεία μοντέλα όπως αυτό της παραπάνω φωτογραφίας, κάποιες άλλες τα κανονικά αντρικά μοντέλα.

Προσωπική μου άποψη ότι αυτό το είδος καπέλου δεν πάει καθόλου στη γυναίκα και δεν της ταιριάζουν καθόλου ούτε ακόμα και τα γυναικεία μοντέλα.

Βεβαίως όταν μία γυναίκα είναι όμορφη και κουρέλια να βάλει στο κεφάλι της πάλι όμορφη θα είναι, αλλά αυτό έχει να κάνει με την ανωτερότητα της γυναικείας ομορφιάς, εγώ στο καπέλο αναφέρομαι.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Στη συγκεκριμένη μου φαίνεται ότι της πηγαίνει πάρα πολύ, έχει μια φινέτσα και κομψότητα!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Η συγκεκριμένη ότι και να έβαζε στο κεφάλι της θα είχε φινέτσα και κομψότητα.
Στη συγκεκριμένη φωτογραφία το καπέλο κερδίζει από αυτήν και όχι αυτή από το καπέλο.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Ειδα μια κοπελα με καπελο Παναμα
Ηξερε οτι ηταν απο το Εκουαδορ συν κατι σχετικα με την ιστορια του
Μου ειπε πως το διπλωνει ανετα στα δυο σαν το δικωχο του Στρατου και επανερχεται χωρις ζαρες,ακομη πως αν μεινει πχ στο αμαξι μετα θελει ραντισμα με νερο εξ'αποστασεως με ψεκαστηρι σαν σπρεϋ δηλαδη

Η κυρια που το αγορασε εχει ενα αξιας 1500 ευρω και το εχει μαζι με τα κοσμηματα στο χρηματοκιβωτιο.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Δορυφέρων έγραψε:Μου ειπε πως το διπλωνει ανετα στα δυο σαν το δικωχο του Στρατου και επανερχεται χωρις ζαρες


Αυτό συμβαίνει μόνο στα πολύ ακριβά μοντέλα. Και είναι ακριβώς διότι οι ίνες είναι πολύ μικρές με αποτέλεσμα η ύφανση να είναι πολύ πιο λεπτή. Όσο πιο λεπτό είναι το νήμα και όσο πιο λεπτή η ύφανση τόσο πιο ακριβό είναι το καπέλο και πιο καλή η ποιότητά του.


Αυτό με το ράντισμα που λες μου φαίνεται περίεργο. Αυτό το καπέλο δεν πρέπει να έρχεται σε καμία επαφή με το νερό. Το νερό του χαλάει τη δομή μόνιμα και μη αναστρέψιμα.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Μου ειπε πως δεν κανει να μενει μεσα στο αμαξι πχ καλοκαιρι με ζεστη αφημενο στην εταζιερα
Μετα για να "συνελθει" θελει απο μακρια λεει λιγο ραντισμα,ετσι της ειπαν απο το καταστημα
Απλα μετεφερα οτι συζητησαμε,να σου πω την αληθεια εμενα σε καπελο ουτε το διπλωμα που ειπε θα μου αρεσε να κανω.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Το δίπλωμα είναι τυπικό πάντως. Τα ακριβά καπέλα Παναμά τα πουλάνε σε ένα μικρόμακρόστενο κουτί διπλωμένα, ένδειξη ότι είναι υψηλής ποιότητας.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Ωραια και πρωτοτυπη συσκευασια.

Εικόνα
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Με έχει ενθουσιάσει αυτό το φόρουμ...
Φοράω πάντα καπέλα, ρεπούμπλικες κυρίως (έχω καμιά εικοσαριά καλες τις οποίες φορμάρω και συντηρώ ο ίδιος) και σπανιότερα ανάλόγως ντυσίματος, τραγιάσκες ή γαλλικούς μπερέδες.
Το καλοκαίρι φοράω ένα παναμά Μontecristi Brent Βlack, το έχω 12 χρόνια και πιστεύω ότι ανετα θα κρατήσει μεχρι τα είκοσι, όπως επίσης και ψαθάκια (ναι αυτά του 1920 :bigsmilie ) ανάλογα με το ντύσιμο και το κεφι μου.

Το Μontecristi το συντηρώ ως εξής: το βουρτσίζω με μία μαλακή βούρτσα για καπέλα και μία φορα την εβδομάδα το τοποθετω κάπου μεσα στο μπάνιο την ώρα που κανω ντους. Οι ατμοί, του δίνουν την απαραίτητη υγρασία που χρειάζεται και δεν έχει το κλίμα μας.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

y.v έγραψε: Το Μontecristi το συντηρώ ως εξής: το βουρτσίζω με μία μαλακή βούρτσα για καπέλα και μία φορα την εβδομάδα το τοποθετω κάπου μεσα στο μπάνιο την ώρα που κανω ντους. Οι ατμοί, του δίνουν την απαραίτητη υγρασία που χρειάζεται και δεν έχει το κλίμα μας.

Ιδέες μου βάζεις τώρα. Λες να το παίρνω στο μπάνιο και εγώ που και που :ninja_hide



Και μια ερώτηση, Montecristi είναι το μοντέλο που δεν έχει βαθούλωμα αλλά μια κεντρική γραμμή η κάνω λάθος;
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επίσημο”