Όχι άλλο τζιν...

Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7389
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11294 times
Been thanked: 10686 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Έχοντας κλείσει τα 40 αποφάσισα να αλλάξω κάποια πράγματα...

Ένα από αυτά είναι να αλλάξω την "γκαρνταρόμπα".
Θέλω να περάσω από την πολύ casual εμφάνιση που έχω τώρα σε κάτι πιο "σοβαρό" κάτι πιο σικ ας πούμε.
Σαφώς μιλάω για τις καθημερινές εξόδους μου... Οπότε θέλω να είναι ναι μεν casual και πάλι, αλλά όχι τζιν και t-shirt...

Οπότε είπα να ξεκινήσω με το παντελόνι που είναι το πιο δύσκολο κατ εμέ...
Άρχισα λοιπόν να ψάχνω τα γύρω καταστήματα για να βρω ένα παντελόνι που να μην είναι τζιν, να μην είναι τύπου τζιν, αλλά και να μην είναι και πολύ business ή επίσημο... Θεωρώντας πως θα βρω κάτι, έπεσα όμως πολύ έξω στις προβλέψεις μου.

Σε όσα καταστήματα και να πήγα, δεν υπήρχε ούτε για δείγμα κάτι που να μου αρέσει ή να μου κάνει (Καθότι υπέρβαρος, περιφέρεια μέσης ~124)
Έχω βρει κοτλέ, σαν παιδί το έχω φορέσει υπερβολικά πολύ, τόσο ώστε τώρα δεν θέλω ούτε να το βλέπω...
Όλα τα καταστήματα έχουν τόνους, ΤΟΝΟΥΣ, ΤΟΝΟΥΣ τζιν και όχι δεν θα πάρω...
Α και όχι cargo pants...

Μέσω online καταστημάτων βρήκα κάτι chino (τι είναι τούτα;;;)
https://www.bonprix.nl/product/chino-re ... 5&shop=705

Έχετε εσείς να προτείνετε κάτι;
Γιατί εγώ έχω πελαγώσει!

Ευχαριστώ,

Ανδρέας
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Ανδρέα δεν μπορεί ...θα υπάρχουν παντελόνια υφασμάτινα σε φυσικά μαγαζιά, ψάξε λίγο ακόμη.
Μπορείς να πάρεις ένα ή δύο "άπιετα" να αλλάξεις λίγο λούκ. Εγώ χειμώνα πλέον φοράω αυτά τα δύο
που πήρα πέρυσι, γκρί και μπλέ, από ένα μικρό μαγαζί κοντά μου, εναλλάξ,
με μπουφανάκι Χάρινγκτον, δερμάτινο (20ετίας που δεν το φορούσα) ή μπλέιζερς. Να βρείς, να το φορέσεις και να στο φτιάξει στα μέτρα σου.
Για άνοιξη καλοκαίρι για δές λίγο τα "σόφτ φάμπρικ" όπως τα λέει της Ράγκλερ, πήρα ένα το καλοκαίρι γαλάζιο
και το επόμενο θα πάρω κι ένα γκρί. Καλύτερη ποιότητα από τα chinos τα συνηθισμένα νομίζω.
Τι με αρέσει ακόμη στα Ράγκλερ; (Γιατί πάιρνω και τζίνς) Το ότι έχουν 7 θηλύκια στη μέση για ζώνη, ακόμη και σε αυτό το θέμα οικονομία
πάνε να κάνουν τα τελευταία χρόνια και βγάλανε τη μόδα με τα 5 =o

Και μιά που το φέρνει η κουβέντα, αυτή η μουντή ομοιομορφία του κόσμου πλέον με έχει κουράσει.
Βαρέθηκα πιά να βλέπω τα αμέτρητα γκρί/μαύρα φουσκωτά ή μή μπουφάν, και τζίν, και παπούτσι
αθλητικό ΜΕ ΑΣΠΡΗ ΣΟΛΑ ΕΛΕΟΣ με τις ασπρες σόλες. Μαύρα, μπλέ, καφέ αθλητικά με ΑΣΠΡΕΣ ΣΟΛΕΣ.
Ολοι ντυμένοι το ίδιο, αξύριστοι, με σκυμμένο το κεφάλι (για το κινητό λέμε)
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7389
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11294 times
Been thanked: 10686 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Είμαι σίγουρος πως αν πάω Αμστερνταμ θα βρω κάτι, αλλά εδώ η αγορά είναι πολύ συγκεκριμένη...
H&M, CnA... Από εκεί και πέρα κάτι άλλα "μοντέρνα" καταστήματα και κάποια σοβαρά/ακριβά...
Παντού οι ίδιες αλυσίδες καταστημάτων... Απογοήτευση...

Όσο για την ομοιομορφία που γράφεις, συμφωνώ απόλυτα!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Iapetos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 20 Σεπ 2017, 22:20
6
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 781 times
Ηλικία: 29

Καλησπερα.
Καθως διαβαζα την αναρτηση μου ερχοταν η λεξη "τσίνο" στο μυαλο ολο και πιο εντονα. Τελικα την ειδα στο τελος!
Υπαρχουν τα βαμβακερα, τα οποια ειναι πιο ακριβα, υπαρχουν και τα συνθετικα.
Θεωρω το ειδος του εν λογω παντελονιου πολυ χρησιμο γιατι αναλογα με τι θα το συνδυασεις παιρνεις και το αντιστοιχο (στιλιστικά) υφος. Φοριεται με πουκαμισο, T-shirt, κοντομανικο ή μακρυμανικο polo, σακάκι κλπ
Νομιζω πως αξιζει να πας να δοκιμασεις καποια. Υπαρχουν σε διαφορετικα σχεδια βεβαια...
Αν και προσωπικα προτιμω μαγαζια της γειτονιας μου ή ακομη και τα "Pop Air" (τα τσινος τους ειναι καλα για το ποσο των 17€. Πολλα αλλα προϊοντα οχι..)
Στον Ζαρα ή στο Massimo Dutti (εδω ανεβαινουμε level) μου ερχονται προχειρα, αν και υπαρχουν παντου.
Ειναι η εποχη που τα λεπτα εχουν αποσυρθει και θα κανουν την εμφανιση τους την ανοιξη. Τα χειμωνιατικα ειναι ενα ή παραπανω κλικ πιο χοντρα.
Τελος, να κανω μια ταπεινη προταση: Ενα σκουρο μπλε κι ενα μπεζ για καποιον που θα κανει το βημα να μπει στο κλιμα του τσινο ειναι συνηθως καλο ξεκινημα (υπαρχουν και γκρι, μπορντο, μαυρα κ.ά.)
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7389
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11294 times
Been thanked: 10686 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Ψάχνω για chinos, το πρόβλημα είναι το μέγεθος..
Αν και δεν είμαι υπερβολικά παχύς... Δυσκολεύομαι να βρω στο νούμερο μου...
Που θα πάει; θα βρω ένα κατάστημα που να έχει... Δεν μπορεί!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Iapetos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 20 Σεπ 2017, 22:20
6
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 781 times
Ηλικία: 29

Ναι συμβαινουν τετοιες ελλειψεις. Η Ερμού στο Μοναστηρακι μου ερχεται ως "λυση".
Υπαρχει και ενα κοντα στην Ομονοια με τετοιου ειδους.. Rodolfo Valentino λεγεται. Θα βρεθει κατι.
:)
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7389
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11294 times
Been thanked: 10686 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Μου είναι όμως λιγάκι δύσκολο από Αλμέρε (Ολλανδία) να πεταχτώ Ερμού... (αν και πολύ θα το ήθελα) :)
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Iapetos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 20 Σεπ 2017, 22:20
6
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 781 times
Ηλικία: 29

Χαααχαχαχααα!!!!! Ειδα το "Αν παω Αμστερνταμ" και λεω ηρθε! Γι'αυτο!
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7389
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11294 times
Been thanked: 10686 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Αν και όταν κατέβω ποτέ Ελλάδα θα το μάθετε... ;)
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1380
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21603 times
Been thanked: 3988 times
Ηλικία: 47

Δεν ξέρω Ανδρέα αν έχει στην περιοχή σου καταστήματα benetton - sisley. Από benetton έχω αγοράσει υφασμάτινα καθημερινά παντελόνια χειμερινά και καλοκαιρινά.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθημερινό”