Πορτοφόλι

Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Ποιοι έχετε πορτοφόλι;

Από μικρός πάντα είχα πορτοφόλι για τα χρήματα μου και το φόρτωνα με κέρματα, αποδείξεις, σημειώσεις και πολλά άλλα αχρείαστα. Το 2009 αντικατέστησα το Montblanc που έχασα (κλέψανε, ακόμη δεν έχω καταλάβει) με το Card Case της ECCO. Με είχε βολέψει πολύ ως πορτοφόλι παρότι είναι αρκετά μικρό σε μέγεθος και προορίζεται για αποθήκευση καρτών. Σε αυτό δεν βάζω πλέον κέρματα και σημειώσεις παρά μόνο 8 πλαστικές κάρτες (χωράει κι άλλες) και χαρτονομίσματα που τα διπλώνω 2 φορές για να χωρέσουν.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Παίρνω κάθε 2 χρόνια το πιο φτηνό μαύρο, μαλακό, δερμάτινο οριζόντιο που βρίσκω (25-30€). Γιατί με τις κάρτες, ταυτότητα, δίπλωμα που κουβαλάω και αποδείξεις πληρωμων που ξεχνάω μέσα, πρήζεται και χαλάει. Το έχω και στην πίσω τσέπη συνήθως οπότε στραβώνει - ξεφτάει. Δεν έχω ποτε χρήματα μέσα.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7380
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11131 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Εδώ (τουλάχιστον για μένα) δεν παίζει μετρητό. Δεν ξέρω γιατί αλλά έτσι κάπως ελέγχω τον εαυτό μου.
Άσε που έχω ένα σορό κάρτες...

Οπότε έχω βρει αυτό...


Όπως βλέπετε έχω πολλεεεεεες κάρτες...
1 κινήσεων, 1 πιστωτική με χαμηλό όριο και χρήση ΜΌΝΟ για αγορές μέσω ίντερνετ και όπου δεν περνάει άλλος τρόπος πληρωμής.
Από εκεί και πέρα είναι οι κάρτες ασφάλειας υγείας, 2 νοσοκομείων, 6+ κάρτες μελών, διάφορες επαγγελματικές κάρτες, 2 μικρά εικονίσματα της Παναγίας (α ρε μάνα XD ), κάτι μικρές "σημειώσεις" από το 2001 (της συζύγου μου :whistle: )
Μερικές μικρές φωτογραφίες των παιδιών μου και συνήθως έχω μαζί μου 50-100 ευρώ μετρητά σε περίπτωση ανάγκης.

Το πορτοφόλι υποτίθεται πως έχει rfid ασφάλεια (δεν το έχω δοκιμάσει όμως). Το οποίο είναι must εδώ γιατί ΟΠΟΥ και να πας έχεις την επιλογή για "ανέπαφη πληρωμή" contactless payments.
Την δουλειά του την κάνει πολύ καλά, το μόνο μειονέκτημα είναι ότι δεν δέχεται νομίσματα. Αλλά για τα 5 ευρώ που είχε νομίζω πως μπορώ να το παραβλέψω! :D
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Εμάς εδώ μας περιορίζει το μέγεθος της Ελληνικής ταυτότητας.

Ανδρέα, rfid ασφάλεια σημαίνει ότι έχει κάποιο φύλλο αλουμίνιου που μπλοκάρει το πεδίο του scanner, ώστε να μην μπορούν να σε χρεώσουν στο δρόμο με φορητό POS -φάντασμα;

Οι περισσότερες κάρτες και εδώ έχουν rfid chip (ενω υπάρχουν POS με ανέπαφη πληρωμή στα περισσότερα S/M) και μάλλον όλοι μας θα έπρεπε να το λάβουμε υπόψη όταν διαλέγουμε πορτοφόλι.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
petros3110
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 11 Δεκ 2016, 19:36
7
Τοποθεσία: Μενιδι-Ερετρια
Has thanked: 360 times
Been thanked: 221 times
Ηλικία: 56

δεν θα πρέπει να γνωρίζουν και τον κωδικό της κάρτας??? ή κάτι δεν καταλαβαίνω???
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

^^^ Νομίζω ότι για αγορές εως 25€, δεν απαιτείται pin και μόνο αυτές οι αγορές μπορούν να γίνουν ανέπαφα.

Επίσης δεν έχω ακούσει ποτέ για κάποιο κρούσμα, που να επιβεβαιώνει τον φόβο και να δικαιολογεί την αναγκαιότητα χρήσης τέτοιου πορτοφολιού.

Πορτοφόλι χρησιμοποιώ πάντα, απο το γυμνάσιο. Ποτέ ομως δεν μου άρεσε να βάζω σε αυτό και τα κέρματα. Για κάθε μέρα, δουλειά κλπ εχω ένα μεγάλο που αγόρασα προ ετών απο τον Γιώργο. Χωράει σχεδόν τα πάντα. Για τα κέρματα, έχω ένα πουγκάκι, από τότε που κυκλοφόρησε το Ευρώ. Το έχω καταβολευτεί.

Για πιο επίσημες εμφανίσεις, έχω ένα Exentri στο οποίο βάζω μετρητά και μόνο όποιες κάρτες μπορεί να χρειαστώ. Δεν του φαίνεται, αλλά χωράει άνετα το χαρτονόμισμα των 100€ σε πλάτος, ενώ χωράει επίσης ανετα περισσότερα απο 500€ σε χαρτονομίσματα των 50.

Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Και εγώ χρησιμοποιώ πορτοφόλι από πιτσιρικάς, αυτό που έχω τώρα είναι μαύρο δερμάτινο και το έχω εδώ και 8 χρόνια. Σκυλί μαύρο!

Πραγματικά είναι αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητάς μου, δεν το αποχωρίζομαι ποτέ!
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Ωραίο πορτοφόλι ( το exentri ). Όσο αφορά τις ανέπαφες αγορές, επειδή 7 στις 10 φορές πληρώνω με κάρτα αν και βλέπω πως υπάρχει η δυνατότητα στα περισσότερα πιά σημεία συναλλαγών ο/η υπάλληλος τις περισσότερες φορές δε την 'περνάει'. Θέλει μάλλον να παιδεύεται. Χώσε τη κάρτα και περίμενε. Ο καθένας όπως καταλαβαίνει.

Κι αυτό που γράφει ο Φώτης ισχύει. Κωδικός χρειάζεται σε ποσά μεγαλύτερα απο 25€.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7380
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11131 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

petros3110 έγραψε:δεν θα πρέπει να γνωρίζουν και τον κωδικό της κάρτας??? ή κάτι δεν καταλαβαίνω???
Όπως πολύ σωστά είπε ο Φώτης, μέχρι τα 25 ευρώ δεν απαιτείται το pin.
Fotakas έγραψε:Επίσης δεν έχω ακούσει ποτέ για κάποιο κρούσμα, που να επιβεβαιώνει τον φόβο και να δικαιολογεί την αναγκαιότητα χρήσης τέτοιου πορτοφολιού.
Έχω δει κάποια βίντεο όπου κακόβουλοι "διάβασαν" τις κάρτες κάποιον. Αλλά το βλέπω δύσκολο πάντως κάποιος να σε κλέψει.
Η απόσταση για να μπορέσει να διαβάσει την κάρτα σου κάποιος πρέπει να είναι λιγότερο από 5 εκατοστά και αν έχεις την κάρτα σε κάποιο ασφαλές σημείο, μέσα τσέπη μπουφάν πχ με την ασφάλεια rfid τα πράγματα δυσκολεύουν πάρα πολύ.
Βέβαια αν είσαι απρόσεκτος, ήθελές τα και παθές τα...
natnat έγραψε: Εμάς εδώ μας περιορίζει το μέγεθος της Ελληνικής ταυτότητας.

Ανδρέα, rfid ασφάλεια σημαίνει ότι έχει κάποιο φύλλο αλουμίνιου που μπλοκάρει το πεδίο του scanner, ώστε να μην μπορούν να σε χρεώσουν στο δρόμο με φορητό POS -φάντασμα;
... και μάλλον όλοι μας θα έπρεπε να το λάβουμε υπόψη όταν διαλέγουμε πορτοφόλι.
Αυτό με τις ταυτότητες ξέρουμε όλοι ότι είναι πονεμένη ιστορία... }:D
Φαντάζομαι πως ναι... αν και σε λίγο καιρό απ ότι βλέπω ίσως καταργήσουμε και τις κάρτες και να μπορούμε να πληρώνουμε μέσω των κινητών τηλεφώνων μας...
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Έχει εδω κάτι καλόπαιδα εκ Βαλκανίων...
Το 5 εκατοστά παίζεται. Εξαρτάται πόσο δυνατό scanner θα στήσεις.
Σε μια μέση γυναικεία τσάντα ή χαρτοφύλακα, ένας μέσος ηλεκτρονικός μπορεί να χωρέσει πομποδέκτη που διαβάζει από τα 50εκ τουλάχιστον.
24€ από 50 θύματα την φορά...

Στο θέμα μας.
Δείξτε και άλλες λύσεις γιατί πρόκειται να αλλάξω πορτοφόλι πάλι...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθημερινό”