After Shave

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10718 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Αρπάζω την ευκαιρία που μου δημιουργήθηκε από τον φίλο Giannis που ανέφερε εδώ...
Τι βουρτσάκι(α) για το ξύρισμα έχετε;
http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php ... 1f40dee17a
Για το after shave.

Έχω μερικές απορίες ως αρχάριος που είμαι στο wet shave.

Με ποιο άλλο κριτήριο αγοράζετε ένα aftershave εκτός της όμορφης μυρωδιάς του;
Τι aftershave έχετε;
Γενικά ότι γνώση μπορείτε να μεταδώσετε ευπρόσδεκτη! ;)
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Για εμένα προσωπικά η ρουτίνα μετά το ξύρισμα είναι ίσως ότι σημαντικότερο. Το δέρμα χρειάζεται καταρχήν άφθονο νερό, όσο πιο κρύο μπορείτε να αντέξετε.. Κατόπιν το στέγνωμα με την πετσέτα, πρέπει να γίνετε ‘ταμποναριστό’ χωρίς να τρίβουμε την πετσέτα στο πρόσωπο.
Έπειτα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το After Shave. Δυστυχώς δεν έχω ανακαλύψει κάποια τεχνική για να καταλάβω από τα συστατικά αν θα κάνει δουλειά σε εμένα, άρα μόνο με δοκιμή…
Σε εμένα δούλεψαν καλά: Όλα τα Proraso, η νέα σειρά της Body shop συμπεριλαμβανομένου του Razor Relief, το after shave balm της Αvene ( στα φαρμακεία), το πατροπαράδοτο Aqua Velva, το balm της tabac.

Δεν δούλεψε, κανένα από supermarket, όπως επίσης και τίποτα απο art of shaving!

Tip: αν και μετά το after shave σας τραβάει το δέρμα σας δοκιμάστε να ξαναβάλετε μετά από περίπου 30 λεπτά. Αν συνεχίζετε να έχετε πρόβλημα μπορείτε να βάλετε μία ανδρική ενυδατική π.χ. borage του Κορρέ ή Face Protector της Body Shop.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10718 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

minorguitarist έγραψε: Σε εμένα δούλεψαν καλά: Όλα τα Proraso, η νέα σειρά της Body shop συμπεριλαμβανομένου του Razor Relief, το after shave balm της Αvene ( στα φαρμακεία), το πατροπαράδοτο Aqua Velva, το balm της tabac.

Δεν δούλεψε, κανένα από supermarket, όπως επίσης και τίποτα απο art of shaving!
Δηλαδή;;;
Από άρωμα;;;
Δεν μπορώ να βάλω aftershave αν δεν έχει τουλάχιστον ευχάριστη μυρωδιά!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Το άρωμα για εμένα στο After Shave είναι δευτερεύον γιατί στα περισσότερα τουλάχιστον δεν κρατάει πολύ. Παρόλα ταύτα σίγουρα πρέπει το άρωμα να σου αρέσει δεν μπορείς να φοράς έστω και για λίγο κάτι που δεν σου αρέσει.
Τώρα βέβαια είναι λίγο προσωπικό το θέμα τι άρωμα αρέσει στον καθένα και λίγο δύσκολο να περιγράψω άρωμα μέσω του forum. :mrgreen: :mrgreen:
Πάντως θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις το Tabac (εσύ που από ότι θυμάμαι δεν έχεις δερματικά προβλήματα πάρε αυτό με το οινόπνευμα – για τους άλλους υπάρχει και σε balm).
Επίσης ένα από τα αγαπημένα μου αρώματα είναι το SPEICK που ξέχασα να το αναφέρω και πιο πάνω. Τέλος ωραίο απο άποψη αρώματος και το Crabtree & Evelyn ΝΟΜΑD.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10718 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

minorguitarist έγραψε: Τώρα βέβαια είναι λίγο προσωπικό το θέμα τι άρωμα αρέσει στον καθένα και λίγο δύσκολο να περιγράψω άρωμα μέσω του forum. :mrgreen: :mrgreen:

Μα πως;;; :D
Όλα μπορούν περιγραφούν με τις λέξεις!
Δόξα το Θεό η Ελληνική γλώσσα έχει αρκετές λέξεις για να μπορέσουμε να περιγράψουμε τα πάντα!
Ας πούμε πχ
Έχει μία φρέσκια μυρωδιά λεμονιού αναμειγμένη με μία ιδέα κανέλας και κέδρου! :P

Σαφέστατα κάνω πλάκα!
Μερικά πράματα είναι καλλίτερα να τα ζεις "μυρίζεις, ακούς" παρά να τα διαβάζεις!

Ωραία όλα αυτά αλλά σε υπέρ αγορά "super market" αυτά δεν τα βρίσκει κανείς!
Είμαι σίγουρος πως όλο και κάπου θα έχεις να μας προτείνεις να πάμε!
Τα υπόλοιπα άστα στην μύτη μου! :mrgreen:
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Απο Luxury προιόντα το κατάστημα Νatura Κυριαζή 21, Κηφισιά, 210 8012811 έχει όλη την σειρά της Crabtree & Evelyn, εξαιρετικά προιόντα σε εξαιρετικά αλμυρές τιμές :mrgreen:
Κάποια μεγάλα HONDOS επίσης έχουν τα προαναφρθέντα προιόντα (στην Ιπποκράτους έχει σίγουρα). Επίσης στον HONDO μπορεί να βρεί κανείς και όλα τα Tabac. Επίσης πολύ καλα After shave έχει και η LOCCITANE της οποίας γνωρίζω δύο καταστήματα στην Αθήνα ένα στο The Mall και ένα στην οδό Κασσαβέτη στην Κηφησιά.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
greedy
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 31 Ιαν 2009, 15:42
15

Πάντως θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις το Tabac (εσύ που από ότι θυμάμαι δεν έχεις δερματικά προβλήματα πάρε αυτό με το οινόπνευμα – για τους άλλους υπάρχει και σε balm).
Η μονη διαφορα του after shave με το balm ειναι μονο το οινοπνευμα?Νομιζα πως το balm εναι ενα ειδος ενυδατικης για μετα το ξυρισμα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Στην πραγματικότητα όλα τα After Shave έχουν δύο στόχους: Απολύμανση & Ενυδάτωση.
Η παρουσία όμως οινοπνεύματος στα μή Balm ουσιαστικά αφυδατώνει και έτσι μειώνει την ενυδάτωση. Αν δεν έχει κάποιος δερματικό πρόβλημα με το οινόπνευμα (όπως εγώ) η πιο ιδανική διαδικασία είναι αμέσως μετά το ξύρισμα Αfter Shve με οινόπνευμα για απολύμανση και δροσιά και αμέσως μετά (ιδανικό μετά απο 5 -10 λεπτά) ένα balm για ενυδάτωση.
Επίσης προσέχτε πόση περιεκτικότητα σε οινόπνεμα έχει το κάθε after shave αφού δεν είναι σε όλα ίδια. π.χ. η tabac (η οποία βγάζει πολλούς τύπους) έχει και ένα με 68% οινόπνευμα.
Αν το βάλω εγώ αυτό θα γίνει το πρόσωπο μου γυαλόχαρτο Νο 5 :mrgreen:
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
greedy
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 31 Ιαν 2009, 15:42
15

Επίσης προσέχτε πόση περιεκτικότητα σε οινόπνεμα έχει το κάθε after shave αφού δεν είναι σε όλα ίδια. π.χ. η tabac (η οποία βγάζει πολλούς τύπους) έχει και ένα με 68% οινόπνευμα.
Αν εχεις τo tabac,τι σου λεει απο αρωμα και ενυδατωση?Εχω χρhσιμοποιησει μεχρι στιγμης τα εξης. Old bond taylor(sandalwood),dr Harris (sandalwood),weleda(organics).Tωρα ειμαι σε φαση να παρω και ενα tabac.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

εντάξει το tabac είναι σταθερή αξία... βέβαια γούστα είναι αυτά αλλά και απο διεθνή forums δεν έχω ακούσει κανένα να μην του αρέσει το άρωμα της tabac. 100% ανδρικό, με φοβερή αίσθηση φρεσκάδας και καθαριότητας.

Σε ότι αφορά την ενυδάτωση μπορώ να πώ πολύ καλή.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”