Balm lovers

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
christos_
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 615
Εγγραφή: 01 Οκτ 2017, 14:47
6
Has thanked: 6241 times
Been thanked: 5263 times

Η ερώτηση απευθύνεται σε όλους τους Balm lovers.

Χρησιμοποιείτε Balm το καλοκαίρι;
Αν ναι, έχετε να προτείνετε κάποιο με ελαφρύ ανοιξιάτικο - καλοκαιρινό άρωμα (ή χωρίς άρωμα για να ακολουθήσει AS) που να απορροφάται γρήγορα και να μην αφήνει λιπαρό το δέρμα;
Κάποιες απαντήσεις έχω βρει σκόρπιες στο Forum, αν έψαξα καλά, γιατί κάπου χάθηκα. Μήπως μπορούμε να συγκεντρώσουμε εδώ κάποιες προτάσεις.
Στο παρελθόν είχα χρησιμοποιήσει ένα της Nivea - δεν θυμάμαι ποιο - και τώρα χρησιμοποιώ το Korres K&G.
Ολα είναι ατμός... Θρασύβουλας!
Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

Σα γενικό κανόνα νομίζω θα ήταν καλό να κινηθεί κανείς σε προϊόντα με βάση τη μενθόλη.

Εγώ θα πρότεινα το Emulsion της Myrsol. Άκρως δροσιστικό λόγω μενθόλης (αν το βάλεις και στο ψυγείο ακόμη καλύτερα), καθόλου λιπαρό, κορυφαίο όσον αφορά τις ιδιότητές του. Άρωμα λουλουδάτο και ελαφρύ και με μικρή διάρκεια.
Επίσης, το 444 - κι αυτό θα σε δροσίσει και μπορείς να το συνδυάσεις με όποια λοσιόν θέλεις.
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
Άβαταρ μέλους
christos_
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 615
Εγγραφή: 01 Οκτ 2017, 14:47
6
Has thanked: 6241 times
Been thanked: 5263 times

Α ναι το 444 το έχω όπως και το Vifrex αλλά τα χρησιμοποιώ μόνο για θεραπεία των ερεθισμών και πάντα με ASL και όχι σε τακτική χρήση. Tο Emulsion της Myrsol δεν το έχω δοκιμάσει.
Ολα είναι ατμός... Θρασύβουλας!
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Εγώ θα πόνταρα στο Speick.
Απλά να είσαι προσεκτικός με την ποσότητα. :)
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

Το Emulsion είναι το μοναδικό προϊόν για το οποίο βάζω το χέρι μου στη φωτιά και το συστήνω ανεπιφύλακτα ούτως ή άλλως. Πόσο μάλλον από τη στιγμή που θες και δροσιά για τις καλοκαιρινές μέρες.
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
stergios

Myrsolara ομαδαρα! :text-freedom: ΤΟ Βαλσαμο!
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Χρήστο είσαι βουνό ή θάλασσα ; Θέλω να πω, ποια είναι η αρωματική σου τάση ; Θα βοηθούσε αν μας έλεγες με ποιο aftershave θα ήθελες να συνδυάσεις το balm. Η προσωπική μου άποψη είναι πως μπορείς να φορέσεις το ίδιο balm χειμώνα - καλοκαίρι αν σου αρέσει αρκεί να προσέχεις τη ποσότητα. Με γνώμονα τη μεγάλη διάρκεια των περισσότερων balms περιόρισε όσο μπορείς τα κριτήρια της επιλογής σου. Εγώ για παράδειγμα που αρέσκομαι σε ξυλώδη, βοτανικά αρώματα βολεύομαι μια χαρά με Denim musk ή Pino Silvestre( παλιότερα ) & Κορρές C&G balm. Aλλά γενικότερα σε ένα συνδυασμό παίζεις συνεχώς με τις αναλογίες. Περί δροσιάς δε στέκομαι στη μενθόλη - που σαφώς υπερέχει - αλλά μια αύρα φρεσκάδας θα τη πάρεις απ' όλα όπως και να' χει. Τέλος, πολύ καλά θεωρώ το T&H Classic ( θα το δεις στα ξυρίσματα του Kων/νου ) ακριβό μεν, με πολλή χημεία ( αν σε πειράζει αυτό ) όμως μετράει και την aloe vera gel του Vavous. Άκρες αντίθετες αλλά ωραίες επιλογές που θα αναβαθμίσουν τα ξυρίσματά σου.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
christos_
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 615
Εγγραφή: 01 Οκτ 2017, 14:47
6
Has thanked: 6241 times
Been thanked: 5263 times

:helt για τις απαντήσεις.
Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι να απορροφάται γρήγορα. Από το K&G είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά δεν ξέρω πως θα δουλέψει το καλοκαίρι. Βέβαια γεροί να είμαστε να το δοκιμάσουμε. Τα ASL που έχω για καλοκαίρι είναι Brut Ocean και Οriginal, Old spice whitewater ίσως και το floid black το οποίο περιμένω αν δεν μου πέσει πολύ βαρύ για καλοκαίρι. Θα προτιμούσα όμως Balsam χωρις έντονο άρωμα.
Ολα είναι ατμός... Θρασύβουλας!
Άβαταρ μέλους
Constantin
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: 19 Ιουν 2021, 19:29
2
Has thanked: 6881 times
Been thanked: 8982 times

Αγαπώ την καταπραϋντική και ανακουφιστική ενυδάτωση
που μου προσφέρουν τα βούτυρα καριτέ & murumuru..
το κερί μέλισσας και η καλέντουλα.
Σε μια συνταγή
της PannaCrema.. ονόματι: " 𝐚 "
όπου πραγματικά.. ευχαριστεί το πρόσωπο μου!


Εικόνα

Εικόνα
𝕴𝖓 𝕾𝖎𝖒𝖕𝖘𝖔𝖓 𝖂𝖊 𝕿𝖗𝖚𝖘𝖙
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1537
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12839 times
Been thanked: 13521 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Συμφωνώ, για την περίοδο του χειμώνα καλή εφαρμογή και αποτέλεσμα έχουν και τα balns της Stirling...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”