Balm lovers

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Μενει στην επιδερμιδα οταν ειναι υγρο το προσωπο;
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

το speick στην γερμανια φανταζομαι θα εχει καπου 6-7 ευρω. για περισσοτερες πληροφοριες....Στεφος.
Άβαταρ μέλους
eliakiss
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010, 17:47
13
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 57

Slur έγραψε:Εγώ προτιμώ να είναι τελείως στεγνό το πρόσωπο για να το απορροφήσει αμέσως.
Η επιδερμίδα μας, παρά τα κοινώς παραδεκτά, δεν απορροφά ΤΙΠΟΤΑ. Αλλιώς, θα απορροφούσε και ό,τι αιωρείται στην ατμόσφαιρα με καταστροφικά αποτελέσματα, π.χ. την υγρασία, οπότε το δέρμα θα <<παπάρωνε>> σαν σφουγγάρι (άρα δεν θα χρειαζόμαστυα και προϊόντα ενυδάτωσης :megagrin ). Αυτό που στην πραγματικότητα συμβαίνει είναι ότι τα διάφορα προϊόντα που άντρες και γυναίκες τής βάζουμε για διαφόρους κάθε φορά λόγους, τής παρέχουν λίγα στοιχεία (και μάλιστα στα κύτταρα της επιφανειακής και μόνο στοιβάδας) που ενδεχομένως της λείπουν (κυρίως νερό).
Clean face, clean heart...

Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Δορυφέρων έγραψε:Μενει στην επιδερμιδα οταν ειναι υγρο το προσωπο;
Αυτό έχω παρατηρήσει Δορυφέρων.
Όταν το δέρμα είναι στεγνό μετά το ξύρισμα, το balm απορροφάται όλο, όταν το πρόσωπο είναι υγρό, τότε το balm μου αφήνει μία γλίτσα.
Αρκεί να βάζεις τη σωστή ποσότητα βέβαια και όχι παραπάνω, τότε θα μείνει πάντα μία γλίτσα.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
eliakiss
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010, 17:47
13
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 57

Επαναλαμβάνω ότι το δέρμα δεν απορροφά κάτι. Όποιος θέλει να πιστεύει το αντίθετο, δικαίωμά του να ζει στην πλάνη του.
Ο λόγος που μένει η γλίτσα από το γαλάκτωμα όταν το δέρμα είναι βρεγμένο είναι ο εξής: σε όλα τα κύτταρα του σώματός μας κι επομένως και σ' εκείνα της επιδερμίδας μας, υπάρχουν λιπίδια. Ως γνωστόν, λίπος κα νερό δεν αναμιγνύονται (π.χ. καντήλι). Για να μπορέσει το γαλάκτωμα να δώσει στα επιφανειακά κύτταρα του δέρματος το νερό που χρειάζονται, τα μόριά του έχουν μία λιπόφιλη και μία υδρόφιλη χημική ομάδα. Δηλαδή, με απλά λόγια, έχουν στη μια μεριά τους συνδεθεί μ' ένα μόριο νερού και από την άλλη συνδέονται μ' ένα μόριο λιπιδίου που υπάρχει στο τοίχωμα του κυττάρου της επιφάνειας του δέρματός μας. Αν εμείς έχουμε αφήσει υγρό το δέρμα και βάλουμε το γαλάκτωμα, τότε ΚΑΙ ενυδάτωση της επιδερμίδας ΔΕΝ γίνεται ΚΑΙ γλίτσα σχηματίζεται. Αυτά...
Clean face, clean heart...

Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Ενδιαφέροντα όσα γράφεις Ηλία. Όταν μένουμε για ώρα στο νερό (π.χ. όταν λουζόμαστε ή κολυμπάμε) τα άκρα μας "παπαριάζουν" δίνοντας την εντύπωση ότι η επιδερμίδα έχει απορροφήσει νερό όχι μόνο στην επιφανειακή στοιβάδα, αλλά και σε μεγαλύτερα βάθη. Τι συμβαίνει τότε;
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

eliakiss έγραψε: Αν εμείς έχουμε αφήσει υγρό το δέρμα και βάλουμε το γαλάκτωμα, τότε ΚΑΙ ενυδάτωση της επιδερμίδας ΔΕΝ γίνεται ΚΑΙ γλίτσα σχηματίζεται. Αυτά...
Slur έγραψε: όταν το πρόσωπο είναι υγρό, τότε το balm μου αφήνει μία γλίτσα.
Αρκεί να βάζεις τη σωστή ποσότητα βέβαια και όχι παραπάνω, τότε θα μείνει πάντα μία γλίτσα.
Αφένος καλη και σεβαστη η επιστημονικη αποψη αφ'ετερου δε τι γινεται και στην πραξη.
Εχω βαλει Fetih και μετα απο ωρες στη δουλεια ριχνω νερο στο προσωπο να συνελθω.
Μου εμεινε στο χερι μυρωδια απο αυτο συν γλιτσα στο προσωπο.
Ειχε μεινει επανω αν και ειχα βαλει λιγη μετα το ξυρισμα.
Δεν μου αρεσε καθολου αυτο το πραγμα,σαν λαδωμενος ποντικος να ειμαι;
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
eliakiss
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010, 17:47
13
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 57

Δορυφέρων έγραψε:...σαν λαδωμενος ποντικος να ειμαι;
Πάντα για την αίσθηση αυτή παίζει ρόλο η σύνθεση και οι αναλογίες των συστατικών του κάθε προϊόντος.
Αλέξουρος έγραψε:...τα άκρα μας "παπαριάζουν" δίνοντας την εντύπωση ότι η επιδερμίδα έχει απορροφήσει νερό όχι μόνο στην επιφανειακή στοιβάδα, αλλά και σε μεγαλύτερα βάθη...
Η λέξη κλειδί είναι <<μόνο στην επιφανειακή στοιβάδα>>. Αυτό ακριβώς συμβαίνει. Αν το δέρμα ήταν διαπερατό (αυτό που λεέι ο κόσμος <<έχει πόρους>>) θα είμαστε όλοι σαν τον Μπομπ τον σφουγγαράκη! :bigsmilie


EDIT: Να υπενθυμισω την υπαρξη του κομβιου Εικόνα θα ηθελα..
Φιλικα
Στεφος
Clean face, clean heart...

Ηλίας
Άβαταρ μέλους
xristos_metal
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 04 Ιουν 2010, 10:58
13
Been thanked: 15 times

Σε υγρο προσωπο γινεται πιο αραιο και εξατμιζεται γρηγορα. Δοκιμασε δε χανεις τπτ. Ελαφρως υγρο οχι να τρεχουν τα νερα.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Η Weleda που αναφέρθηκε στην Ελλάδα πωλείται στα καταστήματα βιολογικών ειδών έναντι 20€

Ηλία πολύ σωστά όσα λές. Απλά πολλές φορές χρησιμοποιούμε καταχρηστικά τους όρους (πόροι δέρματος, απορρόφηση στο πρόσωπο κ.λπ.) διότι δεν γνωρίζουμε τους επιστημονικούς όρους.

Εγώ θα αρκεστώ να πω ότι αν βάζετε την σωστή ποσότητα (βάζετε λίγο λίγο), και έχετε λιπαρότητα αυτό σημαίνει ότι το δέρμα σας, είναι τόσο λιπαρό όσο να μην χρειάζεται balm αλλά Lotion. Αντίστοιχα αν βάζετε lotion και σας τραβάει το δέρμα σας ξεχάστε το και πιάστε τα balm. Yπάρχουν και κάποιοι λίγοι τυχεροί που παίζουν και με τα δύο.

Απαραίτητη προϋπόθεση για τα παραπάνω να δοκιμάσετε 2-3 προϊόντα τουλάχιστον
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”