Balm lovers

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
eliakiss
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010, 17:47
13
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 57

Apostolos έγραψε:...αν βάζετε την σωστή ποσότητα (βάζετε λίγο λίγο), και έχετε λιπαρότητα αυτό σημαίνει ότι το δέρμα σας, είναι τόσο λιπαρό όσο να μην χρειάζεται balm αλλά Lotion. Αντίστοιχα αν βάζετε lotion και σας τραβάει το δέρμα σας ξεχάστε το και πιάστε τα balm.
Τα΄ πες όλα με 2 προτάσεις! :griechenland
Clean face, clean heart...

Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Διάβασα στο Β&Β* ότι το aftershave balm TABAC δεν έχει ίδιο άρωμα με το σαπούνι/κρέμα.
Όμως δεν ήταν και απόλυτος αυτός που το έγραφε.

Κάποιος που τα έχει δοκιμάσει και τα δύο (σαπούνι ή κρέμα και balm) μπορεί να μου πει αν έχει το ίδιο μαγευτικό άρωμα ή όχι τελικά ;

Ευχαριστώ.


*
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 944 times
Ηλικία: 36

Slur είμαι ο άνθρωπός σου :megagrin
Ναι μοιάζουν.Δεν είναι ακριβώς ίδια αλλά είναι κοντά το βάλσαμο.
Ελπίζω να βοήθησα!Με μι βόλτα στον χοντο θα το διαπιστώσεις και εσύ.
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

λατρευω τα balms,οχι οτι δεν μαρεσουν τα lotions, απλα στο δερμα μου πανε πιο καλα τα balms και τα creams.λατρευω τα balms της proraso white και blue αλλα μου αρεσουν πολυ και τα myrsol emulcion και dr harris milk.τωρα που εβγαλε και το green η proraso σε balm προβλεπω να αποκτω ολη τη σειρα. ;)
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Χρησιμοποιώ το Balm σε κάθε ξύρισμα.
Συνήθως αμέσως μετά μπαίνει η Lotion και αφού έχει στεγνώσει μπαίνει λίγο Balm.
Η Lotion για εμένα καταπραύνει και δροσίζει ενω το Balm μαλακώνει και ενυδατώνει.
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Γιάννη.

Έτσι το κάνω και εγώ. Δεν μπορώ χωρίς Lotion αλλά αφού μπει στα επόμενα 5 λεπτά που θα έχει κάνει την δουλειά της, μπαίνει το balm.
Αν και πιστεύω το καλοκαίρι δεν είναι τόσο αναγκαία...
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Κωνσταντίνε έχεις δίκιο στο οτι εδώ, λόγω υψηλών θερμοκρασιών, πολλές φορές αλλάζει και η αναγκαιότητα χρήσης.
Εγώ πάντως συνεχίζω ακόμα και τώρα και βάζω πάντα, έστω και λίγο balm.
Τώρα πές το συνήθεια, πές το ιδιαιτερότητα, άστα να πάνε.
if you have a great shave you have a great day
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

τωρα που χειμωνιαζει με τραβαει πιο πολυ η χρηση ενος καλου balm.θεωρω πολυ καλα σαν ποιοτητα αλλα και vfm ολα τα balm της proraso( white,blue).επισης πολυ καλο ειναι και το myrsol emulsion αλλα και το dr harris milk as.περιμενω πως και πως να κυκλοφορησει το proraso green asbalm και στην ελλαδα .
735d06b04625465dbb9faa288ee207a4.image.363x550.jpg
907F9F9F-30D7-4A0F-8E54-9F05533787AE.jpg
BOTEMUL.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Με 17 asl και ένα balm, δεν θα χαρακτήριζα τον εαυτό μου Balm Lover. Ίσως επειδή ξεκίνησα με το Π.Ξ. μέσα στο κατακαλόκαιρο.
Πήρα ένα balm του Κορρέ (με vetiver root, green tea & cedarwood) και νομίζω οτι είναι καλό προϊόν, με ωραίο - ελαφρύ αρωματάκι. Απλά δεν το έβαζα μέχρι τώρα γιατί μετά την εφαρμογή του ίδρωνα πολύ, ιδίως στην περιοχή του μουστακιού. Τώρα που χειμωνιάζει θα το τιμήσω κατάλληλα, αλλά δύσκολα θα πάρω άλλο μέχρι να τελειώσει (λέμε τώρα...).
Δοκίμασα και αυτό (από τον Διονύση) και το βρήκα πάρα πολύ καλό.
Να πω και κάτι που μου επισήμανε ο Πέτρος: Τον χειμώνα, αν ξυρίζεται κάποιος πρωί και βγαίνει κατευθείαν στο κρύο, το balm είναι καλύτερο (πιο ενυδατικό/προστατευτικό) από ένα asl.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

macho έγραψε:τωρα που χειμωνιαζει με τραβαει πιο πολυ η χρηση ενος καλου balm.θεωρω πολυ καλα σαν ποιοτητα αλλα και vfm ολα τα balm της proraso( white,blue).επισης πολυ καλο ειναι και το myrsol emulsion αλλα και το dr harris milk as.
Μάχο, με τιμή κοντά στα 30€ (~26€) και γεμάτο parabens, συντηρητικά κλπ χημικές ουσίες, νομίζω πως το Dr Harris Milk ούτε καλό το λες, ούτε και vfm...
Εγώ πάντως δεν θα το αγόραζα...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”