Balm lovers

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

desperado έγραψε:Με 17 asl και ένα balm, δεν θα χαρακτήριζα τον εαυτό μου Balm Lover. Ίσως επειδή ξεκίνησα με το Π.Ξ. μέσα στο κατακαλόκαιρο.
Πήρα ένα balm του Κορρέ (με vetiver root, green tea & cedarwood) και νομίζω οτι είναι καλό προϊόν, με ωραίο - ελαφρύ αρωματάκι. Απλά δεν το έβαζα μέχρι τώρα γιατί μετά την εφαρμογή του ίδρωνα πολύ, ιδίως στην περιοχή του μουστακιού. Τώρα που χειμωνιάζει θα το τιμήσω κατάλληλα, αλλά δύσκολα θα πάρω άλλο μέχρι να τελειώσει (λέμε τώρα...).
Δοκίμασα και αυτό (από τον Διονύση) και το βρήκα πάρα πολύ καλό.
Να πω και κάτι που μου επισήμανε ο Πέτρος: Τον χειμώνα, αν ξυρίζεται κάποιος πρωί και βγαίνει κατευθείαν στο κρύο, το balm είναι καλύτερο (πιο ενυδατικό/προστατευτικό) από ένα asl.
αυτό με τον ιδρώτα το παθαίνω και εγώ!
γιατί να συμβαίνει άραγε;
το αποκορύφωμα ήταν όταν δοκίμασα σε δείγμα από φαρμακείο την Apivita Cream with Calendula. Το πρόσωπο μου έσταζε απίστευτα από ιδρώτα λες και είχα τρέξει σε μαραθώνιο!!!!
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Προσωπικά δεν ήμουν οπαδός των Balm. Γενικά το δέρμα μου αντέχει χωρίς κανένα πρόβλημα το ASL. Τελευταία όμως έχω ενθουσιαστεί με τις ιδιώτητες του Penhaligon's Endymion. Αρκεί μια πολύ μικρή ποσότητα για να ενυδατώσει απίστευτα το δέρμα. Νομίζω ότι αυτόν τον χειμώνα θα δοκιμάσω και άλλα balm!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Χάρη μπορείς να επιβεβαιώσεις οτι αυτά είναι τα συστατικά του ?

Bergamot, Mandarin, Lavender and Sage, Geranium and Coffee Absolute, Vetiver, Nutmeg, Black pepper, Cardamom, Musk, Leather, Sandalwood, Incense, Frankincense and Myrrh

Γιατί αν όντως είναι αυτά είναι " πεντακάθαρο "
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Κατι λειπει Αρη ή κατι δεν εχουν γραψει. Η βαση δηλαδη και το συντηρητικο :-)
Εικόνα
nikos.a

Αυτό μοιάζει με παλέτα αρωμάτων, όχι με λίστα συστατικών. Δεν έχει καν Aqua.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

herco έγραψε:Κατι λειπει Αρη ή κατι δεν εχουν γραψει. Η βαση δηλαδη και το συντηρητικο :-)
Αυτό λέω και εγω.....Τέτοια σύνθεση ούτε της Apivita δεν έχει. Και το Penhaligon's Opus 1870 Aftershave Balm που είχε πέσει στα χέρια μου κάποια φάση για δοκιμή , ενω είχε πολύ ωραίο άρωμα ηταν αρκετά φορτωμένο σε χημικά και δεν το αγόρασα..
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Tα balms γενικότερα είθιστε να είναι βαρύτερα σε συστατικά. Ειδικά κάποια γνωστών αρωματικών οίκων. Το είχε αναφέρει και ο Κων/νος στα βιντεό του.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

digibill έγραψε:
macho έγραψε:τωρα που χειμωνιαζει με τραβαει πιο πολυ η χρηση ενος καλου balm.θεωρω πολυ καλα σαν ποιοτητα αλλα και vfm ολα τα balm της proraso( white,blue).επισης πολυ καλο ειναι και το myrsol emulsion αλλα και το dr harris milk as.
Μάχο, με τιμή κοντά στα 30€ (~26€) και γεμάτο parabens, συντηρητικά κλπ χημικές ουσίες, νομίζω πως το Dr Harris Milk ούτε καλό το λες, ούτε και vfm...
Εγώ πάντως δεν θα το αγόραζα...
θα συμφωνησω μαζι σου σχετικα με τα συστατικα αλλα δεν ειπα πουθενα οτι το dr harris as milk ειναι vfm. :confused
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

σιγουρα τα parabens,τα preservatives και τα artificial colorings δεν κανουν καλο και οπου τα δουμε καλο ειναι να τα αποφευγουμε. αυτο πρερει να ισχυει σε ολα τα προιοντα καλλυντικης περιποιησης shampoo,deodorants,σαπουνια,αφρολουτρα ακομα και στα καθαριστικα πιατων οπως επισης και στα απορρυπαντικα.επειδη δεν γνωριζω αν υπαρχει καποιο topic που αναφερεται σε αυτα τα θεματα,νομιζω οτι καλο θα ηταν αν δεν υπαρχει,καποιος με ποιο ειδικες γνωσεις στο θεμα(π.χ.χημικος)να κανει μια πιο ακριβη αναλυση για αυτα τα θεματα, γιατι πιστευω ενδιαφερουν αρκετους απο εμας. :thnx
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Εγω το καλοκαίρι δεν τα χρησιμοποιούσα συχνά αλλά πιστευώ τον χειμώνα τραβιούνται περισσότερο.... Θα δείξει. Σίγουρα και εγώ περιμένω όπως έχω πει πολλές φορές το Green Balm της Proraso. Θα κάνει φοβερό συνδιασμό φαντάζομαι με το ASL.
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”