Preshave Ρουτίνες

Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Για δειτε το παρακατω.....εχει ενα δικιο για την περιοχη του λαιμου....

[youtube][/youtube]
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10718 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Και εγώ αυτό κάνω!
:danke
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Με αφορμή την συζήτηση με τον Ηλία σε κάποιο άλλο θέμα, θα ήθελα λίγο να συζητήσουμε για τις preshave διαδικασίες, όχι τόσο ως προς τα προϊόντα αλλά ως προς τον τρόπο και την σειρά χρήσης, και βέβαια για τις διαφορές τεχνικές.
Να ξεκινήσω λέγοντας, ότι έχω παρατηρήσει ότι πολλοί wet shavers υποβαθμίζουν την προετοιμασία τους, πολλές φορές χωρίς να το καταλαβαίνουν.
Για έμενα η προετοιμασία, χρονικά πρέπει να αποτελεί τουλάχιστον το 1/3 του συνολικού χρόνου του ξυρίσματος.
Σε ένα 20λεπτο ξύρισμα οι δικοί μου χρόνοι είναι: 5 - 7 λεπτά προετοιμασία, 10 λεπτά ξύρισμα, και 2-3 λεπτά After Shave Ρουτίνα. Σε μεγαλύτερου χρόνου ξυρίσματα μεγαλώνω και την προετοιμασία. Κάτω από 5 λεπτά η προετοιμασία σας έχει προβλήματα και πιθανόν να ευθύνεται αυτή για το κακό ξύρισμα και όχι η λεπίδα.
Αυτά ισχύουν και για φίλους που μας διαβάζουν και δεν χρησιμοποιούν Safety, Λεπίδες πινέλα κ.λπ. αλλά mach 3 και έτοιμους αφρούς. Για αυτούς ίσως ισχύουν περισσότερο.
Καταρχήν τις ενδιάμεσες ημέρες από τα ξυρίσματα, ή σε απόσταση 10-12 ωρών αν ξυρίζεστε κάθε μέρα δοκιμάστε και μία απολέπιση.
Πριν το ξύρισμα αν μπορείτε κάνετε ένα ντους κατά την διάρκεια του οποίου περιποιηθείτε και τα γένια σας με το σαμπουάν ή κάποιο μαλακτικό. Άσχετα από το αν θα κάνετε ή όχι ντούζ (ο γράφων κάνει μετά το ξύρισμα) θα πρέπει να συνεχίσετε τη προετοιμασία σας. Δηλαδή όχι επειδή κάνατε ντούζ πάτε κατευθείαν στο ξύρισμα.
Στην συνέχεια προετίνω κάποιες τεχνικές οι οποίες μπορούν να γίνουν και όλες μαζί (με την σειρά που τις γράφω, και να κάνετε μόνο αυτές που θέλετε:
Πολύ καλό πλύσιμο με Face Wash ή σαπούνι προσώπου (γλυκερίνης, ελιάς κ.λπ.)
Φτιάχνετε έναν ψεύτικο αφρό με το πινέλο σας και στην συνέχεια ζεματάτε μια μικρή πετσέτα (που θα έχετε για αυτό το σκοπό, έχει στο Jumbo με 2-3 ευρώ) και τυλίγετε το πρόσωπο σας για 2-3 λεπτά. Αφαιρείτε τον αφρό με κυκλικές κινήσεις.
Αν χρησιμοποιείτε Preshave προϊόντα βάλτε τα σε αυτή τη φάση.
Τα υπόλοιπα τα ξέρετε…

Βεβαίως τα παραπάνω δεν αφορούν όλο τον κόσμο, αλλά όσοι έχουν προβλήματα δεν θα τα λύσουν ποτέ αν δεν κάνουν σωστή προετοιμασία. Για κάποιον με ευαίσθητο δέρμα η προετοιμασία του δεν θα πρέπει να είναι κάτω από 10 λεπτά.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Καλό υπόμνημα και χρειαζόταν.
Εγώ πάντως έχω εφεύρει ένα ιδιότροπο σχήμα προετοιμασίας/ετοιμασίας με το οποίο έχω πολύ καλά αποτελέσματα.

Χρησιμοποιώ δύο σαπούνια και δύο πινέλα.

Με το πρώτο σαπούνι-πινέλο κάνω αφρό και εφαρμόζω πάνω στο πρόσωπο με κυκλικές κινήσεις του πινέλου ώστε να κάνει μασάζ ουσιαστικά στο πρόσωπο. Αφού έχω στρώσει καλά τον αφρό τότε παίρνω το δεύτερο σαπούνι-πινέλο και αρχίζω να κάνω τον δεύτερο αφρό. Μόλις ετοιμαστεί και ο δεύτερος ξεπλένω το πρόσωπό μου από τον πρώτο αφρό που μέχρι τότε ήταν στη μουσούδα μου και μετά απλώνω τον δεύτερο αφρό στο πρόσωπο. Αφού τον έχω απλώσει όσο πιο καλά μπορώ αρχίζω το ξύρισμα.

Μου παίρνει περίπου 10λεπτά αυτή η ιστορία αλλά το ξύρισμα είναι καλό και επίσης γεύομαι τις ευωδίες δύο διαφορετικών προϊόντων.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
eliakiss
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010, 17:47
13
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 57

:thankyou :thankyou
Clean face, clean heart...

Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Με αφορμή την πολύ εκτενή προετοιμασία και τα άσχημα αποτελέσματα που ανέφερε ένα μέλος μας στο ανάλογο νήμα, λέω κάτι που το έχω στο μυαλό μου εδώ και πολύ καιρό.

Η σημασία της καλής προετοιμασίας είναι μάλλον υπερτιμημένη παρά υποτιμημένη!

Και με αυτό θέλω να πω ότι όσοι βρίσκονται στο κλασσικό ξύρισμα έχουν καταλάβει ότι χρειάζεται κάποια προετοιμασία και την κάνουν.
Βλέπω πολλούς περισσότερους στα διάφορα φόρουμ να υπερβάλλουν στην προετοιμασία νομίζοντας ότι έτσι θα έχουν καλύτερο ξύρισμα παρά αυτούς που την κάνουν ελλιπώς.

Είμαι πεπεισμένος ότι από ένα σημείο και μετά η προετοιμασία είναι άχρηστη.
Όσα προϊόντα και να χρησιμοποιείς αφού έχει γίνει η βασική προετοιμασία το ξύρισμα δεν θα επηρεαστεί περισσότερο.

Ξέρω ότι οι περισσότεροι διαφωνείται, αλλά εμένα αυτή είναι η γνώμη μου.


ΥΣ: Αυτά που λέω καμία σχέση δεν έχουν με το συγκεκριμένο ξύρισμα του μέλους. Από εκεί μόνο αφορμή πήρα για να πω τα δικά μου.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Δεν είναι πάντα έτσι. Αυτό που περιγράφεις έχει βέβαια μια δόση αλήθειας. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι το κάθε πρόσωπο θέλει τον δικό του χρόνο για να φτάσει στο ανώτατο σημείο ενυδάτωσης της τρίχας, που θα φέρει και το μαλάκωμα της τρίχας, που είναι και το ζητούμενο. Όσο πιο ενυδατωμένη άρα και μαλακή η τρίχα, τόσο καλύτερο το ξύρισμα. Η τρίχα όμως έχει κάποιο ανώτατο σημείο ενυδάτωσης, και εδώ ισχύει αυτό που λές, ότι δηλαδή η επιπλέον διαδικασία δεν προσφέρει κάτι.
Το πρόβλημα όμως είναι ότι δεν γνωρίζουμε πότε το κάθε πρόσωπο ήρθε στο μέγιστο της ενυδάτωσης. Επίσης λαμβάνοντας υπόψιν ότι η παραπάνω ενυδάτωση αποκλείεται να λειτουργήσει αρνητικά, είναι σημαντικό να αφιερώνουμε στην προετοιμασία όσο περισσότερο χρόνο μπορούμε.

Τώρα κάτω από 5 λεπτά κατ’ εμε, δεν μπορεί να ενυδατώσει σωστά κανένα πρόσωπο.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Σε πολλά συμφωνούμε.






Apostolos έγραψε:Τώρα κάτω από 5 λεπτά κατ’ εμε, δεν μπορεί να ενυδατώσει σωστά κανένα πρόσωπο.
Πάνω από 10λεπτά κατ'εμέ, δεν υπάρχει καμία περετέρω ενυδάτωση.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Απόστολε για το θέμα με την ζεστή πετσέτα αν θές πές δυο λόγια παραπάνω, πώς ακριβώς το κάνεις δηλαδή.
Μία φορά που δοκίμασα να το κάνω βρέχοντας απ τη βρύση την πετσέτα δεν μου κράτησε ζεστή πάνω απο 1 λεπτό.
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
eliakiss
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010, 17:47
13
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 57

Το ίδιο κι εμένα Χρήστο. Για την ακρίβεια έμεινε ζεστή, αλλά όχι καυτή. Επίσης, αφαιρώντας τη, είχε απορροφήσει κι όλο τον ψεύτικο αφρό που είχα βάλει πριν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eliakiss την 31 Δεκ 2010, 10:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Clean face, clean heart...

Ηλίας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”