Lucky Tiger - After Shave & Face Tonic

Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Δηλώνω κι εγώ ευτυχής χρήστης του Lucky Tiger AS & face tonic. Από τα πολύ αγαπημένα μου, από την πρώτη στιγμή που το δοκίμασα.

Κατ' αρχάς, ως μεγάλος ρετρολάγνος :megagrin ενθουσιάστηκα από τη συσκευασία του. Βουτιά στη δεκαετία του 30! 8)
Ωστόσο, αυτό που με κράτησε είναι ο συνδυασμός ευχάριστου αρώματος και εκπληκτικών ιδιοτήτων ενυδάτωσης. Το άρωμά του έχει πυρήνα εσπεριδοειδούς, κάτι μεταξύ πορτοκαλιού και νερατζιού. Δεν έχει όμως όξινο χαρακτήρα, αλλά κάπως πιο μπάσο, κάτι σαν τη μυρωδιά γλυκού κουταλιού πορτοκάλι! Υπέροχα ευχάριστο στη μύτη, αν και δεν διαρκεί πολύ (μην περιμένετε να μυρίζετε όλο το απόγευμα).
Στην ενυδάτωση πετυχαίνει άριστα αποτελέσματα. Δεν ξέρω πιο συστατικό ευθύνεται για αυτό (φαντάζομαι σοβαρό ρόλο παίζει ο συνδυασμός αλόης με γλυκερίνη). Η αίσθηση που σου αφήνει είναι πως ένα λεπτό φιλμ κάθεται πάνω στο δέρμα που σου το ομαλοποιεί. Αφήνει το δέρμα μαλακό, λείο, και αμέσως καταπραΰνει το κάψιμο από το ξυράφι και τυχόν ερεθισμούς.

Γενικά το προτείνω ανεπιφύλακτα και σίγουρα θα το ξαναπάρω αν κάποτε μου τελειώσει.... :thumbsup
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Ευρωπη από εδώ ? ή υπαρχει αλλου φτηνοτερα ?
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Από Amazon μου είχε έρθει γύρω στο 20άρικο με τα μεταφορικά...

Παρεμπιπτόντως, νομίζω ότι το άρωμά του περιγράφεται επαρκώς ως "πορτοκαλόπιτα"! (τουλάχιστον στην αρχή, μετά βγάζει κι άλλους τόνους)
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Το έχω δοκιμάσει αρκετές φορές για να βγάλω συμπέρασμα. Έρχεται σε ένα όμορφο πλαστικό μεν μπουκάλι χωρίς να σε χαλάει εμφανισιακά ή να είναι χαμηλής ποιότητας όπως το Pinaud Clubman. Ανοίγοντάς το σου έρχεται μανταρίνι - πορτοκάλι θα έλεγα πιο πολύ μανταρίνι όχι έντονο όμως. Η υφή του είναι νερουλή κάτι που εμένα με χαλάει να την βάζω στο χέρι, στο πίσω μέρος έχει οδηγίες χρήσης και αναγράφεται ότι χρησιμοποιείται είτε με λίγη ποσότητα στο χέρι και σπλας είτε σε βαμβάκι ταμποναριστά. Δοκιμάζοντας και τις 2 μεθόδους η δεύτερη είναι και η πιο κατάλληλη και οικονομική. Χρησιμοποιώντας λίγη ποσότητα σε ελάχιστο βαμβάκι περνάω όλο το πρόσωπο. Το άρωμα κρατάει για 5 λεπτά και μετά χάνεται κάτι που μου αρέσει μιας και μετά βάζω λοσιόν. Ως ιδιότητες δεν τσούζει καθόλου αλλά ούτε δροσίζει, μυρίζει ευχάριστα ενυδατώνει το δέρμα και φυσικά στους ερεθισμούς δείχνει την αξία του, το δέρμα μετά την χρήση του είναι σούπερ μαλακό και ενυδατωμένο. Ο συνδυασμός Pinaud Clubman + Lucky Tiger είναι φοβερός και σχεδόν το έχω καθιερώσει. Γενικά το προτείνω αν και δεν είμαι φίλος των balm αυτό σίγουρα είναι κάτι ξεχωριστό.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Πέτρο το Lucky Tiger δεν θεωρείται balm. Είναι τυπικό face tonic, δλδ ένα σκεύασμα που σκοπό έχει να τονώσει και να καθαρίσει το δέρμα του προσώπου, ακόμη και ανεξάρτητα από το ξύρισμα. Παρόμοια νερουλή υφή έχουν όλα τα face tonics (Thayers, Lucky Tiger, Synergy κλπ)
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Το ξέρω ότι δεν είναι απλά έχει την ίδια χρήση, έχει το ίδιο αποτέλεσμα-ιδιότητες χρήσης με balm, δεν είναι λοσιόν σε καμία περίπτωση και για αυτό το έγραψα. Ίσως μερικά μέλη δεν το αγοράσουν γιατί δεν τους αρέσουν τα balms-tonics και η τόνωση αλλά η κάψα/δροσιά της λοσιόν.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Blade Runner
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011, 23:35
13
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 503 times
Been thanked: 372 times
Ηλικία: 46

από που το έχετε αγοράσει αγαπητοί φίλοι?

στο pomadeshop είναι πανάκριβο 39,95 ευρώ! :eek
το Iherb δεν το έχει :(
Άβαταρ μέλους
yakoumis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 09 Μαρ 2014, 17:37
10
Τοποθεσία: Καλαμάκι
Has thanked: 1197 times
Been thanked: 1280 times
Επικοινωνία:

πληρωμένηγρήγορη απάντηση: στο hairmaker.

Το πλαστικό μπουκαλάκι ενδείκνυται και για ξύδι (για λάδι δε θα το πρότεινα, είναι διάφανο).
Nobody goes there anymore. It's too crowded. - Yogi Berra (1925-2015)
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Εγώ το είχα πάρει από Amazon, με τα μεταφορικά έβγαινε στο 20άρικο...
Οι τιμές του hairmaker είναι καλές, αρκεί να σου αρέσουν τα αρώματα που έχει (γιατί απ' ότι βλέπω δεν έχει το "κλασσικό" lucky tiger, με άρωμα εσπεριδοειδούς).
Άβαταρ μέλους
Blade Runner
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011, 23:35
13
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 503 times
Been thanked: 372 times
Ηλικία: 46

δεν υπάρχει στο hairmaker
το After Shave & Face Tonic
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”