Majestät Pre-shave και After-shave Lotion

Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Δορυγερωντα εννοουσα οτι το βιντεο θα μπορουσε να μπει σε αυτο το νημα (διοτι σιγουρα εχει εκπαιδευτικο χαρακτηρα), και εδω να γινει η παραπομπη. Απο την αλλη θα πω, προσοχη και στις οδηγιες χρησης. Το Alt Innsbruck Pre- & After shave για παραδειγμα, λεει οτι σε στεγνο προσωπο πρεπει να μπει, και να το αφησεις να δρασει για 2 λεπτα περιπου, πριν βαλεις (ή κανεις) την κρεμα.

Φιλικα
Στεφος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Το "επιμαχο" βιντεο εχει ξαναμπει σε τοπικ για πινελο και κινησεις αυτου.
Οταν ξαναπαω σε Hondos θα ριξω μια ματια για τα Majestät.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12362 times
Been thanked: 8654 times
Ηλικία: 44

συναδελφοι το βιντεο του φιλου Δορυφερων ηταν πολυ ενδιαφερον ... απλα θα το εφαρμοσω το pre shave οπως λεει και ο φιλος Thanos αλλα και ο Στεφος σε στεγνο προσωπο .... νομιζω οτι ετσι θα δρασει καλυτερα .... θα το δοκιμασω και θα σας πω ....
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26419 times
Been thanked: 25885 times

Ένα update. Υπάρχουν και τα 2 (pre και after) στο Hondos στον Φοίνικα (απέναντι από το ΙΚΕΑ) για όποιον ενδιαφέρεται, στα 4,96€. Βέβαια η παρτίδα είναι αρκετά παλιά, παραγωγής του 2008.

Το pre λίγο που το δοκίμασα στο χέρι δεν θα έλεγα ότι είναι ιδιαίτερα λιπαρό, απορροφάται γρήγορα από το δέρμα. Δεν το πήρα γιατί γενικότερα έχω μια αντιπάθεια στα pre, θεωρώ ότι ξεφεύγουν από την έννοια του πξ για μένα, αλλά αν έπαιζα ή αν αλλάξω γνώμη κάποια στιγμή, μάλλον κάτι τέτοιο θα έπαιρνα (υφή lotion) και όχι κάτι σε καθαρό λάδι.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26419 times
Been thanked: 25885 times

Τελικά δεν άντεξα, καθώς με έτρωγε η περιέργεια και το προηγούμενο Σάββατο πήρα τελικά το pre-shave. Από καθαρή περιέργεια όμως, γιατί όπως είπα και παραπάνω γενικά είμαι κατά των προϊόντων pre (λάδια, κρέμες κλπ). Το πήρα για να έχω ιδία άποψη αφενός, αν ισχύουν δηλεδή οι πεποιθήσεις μου και αφ' ετέρου γιατί είναι σε μορφή lotion, μη συνιθισμένο δηλαδή και όπως εξήγησα, αν θα δοκίμαζα pre-shave, θα ήταν σε τέτοια μορφή.

Εικόνα

Μετά από μιας βδομάδας χρήση, μπορώ να πω ότι επιβεβαιώθηκαν σε μεγάλο βαθμό οι απόψεις που είχα παλαιότερα. Πιο αναλυτικά:

Η lotion έχει ένα πολύ ωραίο άρωμα, σίγουρα χειμωνιάτικο, ταιριάζει αρκετά με το Dr Harris Marlboro. Το άρωμα είναι μετρίου εντάσεως, κάνει αισθητή την παρουσία του κατά την διάρκεια του ξυρίσματος, αλλά όχι έντονα ή ενοχλητικά. Φυσικά μετά την εφαρμογή του after shave, δεν το μυρίζεις καθόλου. Το εφαρμόζω μετά το μπάνιο, σε στεγνό πρόσωπο και για όση ώρα χτυπάω την σαπουνάδα μου. Του δίνεις έτσι την ευκαιρία να απορροφηθεί και να δράσει, στο διάστημα μερικών λεπτών. Κατόπιν εφαρμόζω την σαπουνάδα χωρίς να βρέξω το πρόσωπο. Απορροφάται αρκετά εύκολα και γρήγορα και έχει το καλό ότι δεν αφήνει λιπαρότητα (αυτό είναι ταμπού για εμένα, λόγος να πεταχτεί άμεσα ένα προϊόν). Ένοιωσα μια μικρή αίσθηση δροσιάς, κάτι σαν να είχε menthol μέσα (δεν έχει απ' ότι γράφει στα συστατικά του), αλλά όχι τόσο έντονο όπως το proraso πχ ή άλλες κρέμες με αυτό. Δεν εμποδίζει την ποιότητα και την ποσότητα του αφρού, δεν κόβει σε καμία περίπτωση στο πρόσωπο.

Για την καθ' εαυτού δράση του, νοιώθεις μια μικρή γλυστράδα στο πρόσωπο, αλλά όχι και κάτι το συνταρακτικό. Θεωρώ ότι εξακολουθεί να ισχύει για μένα, ότι το καλύτερο pre-shave έιναι ένα ζεστό μπάνιο πριν το ξύρισμα. Για το δικό μου δέρμα είναι αρκετό. Ενδεχομένως να βοηθάει σε ένα maximum ποσοστό έως 5% (αν βοηθάει κιόλας), αλλά δεν είναι άξιο λόγου. Φυσικά τα πράγματα αλλάζουν στην περίπτωση που δεν έχεις κάνει προετοιμασία (το δοκίμασα και έτσι για να δω τις διαφορές), εκεί νομίζω ότι το ποσοστό του ανεβαίνει έως και ένα 30%. Να υποκαταστήσει την προετοιμασία, ξεχάστε το. Όπως έχουν πει και οι παλαιότεροι, κανένα ξυράφι δεν μπορεί να διορθώσει τα λάθη της προετοιμασίας (την μη σωστή προετοιμασία).

Αν με ρωτούσες τώρα αν αξίζει; Για μένα όχι, δεν μου βελτίωσε το ξύρισμα, δεν το θεωρώ χρήσιμο ή πολύ περισσότερο απαραίτητο. Για κάποιον όμως που θεωρεί ότι είναι απαραίτητη η χρήση των pre-shave, θα το συνιστούσα σίγουρα (με βάση τα δικά μου κριτήρια). Ειδικά για την τιμή του, σίγουρα δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Αντώνη, το χρησιμοποίησες αποκλειστικά με σαπούνι ή κατά την δοκιμαστική εβδομάδα χρησιμοποίησες και κρέμα?

Ρωτάω, γιατί κάπου διάβασα (νομίζω απο τον Teiste) οτι το ξύρισμα με την χρήση του pre-shave διαφοροποιείται/ βελτιώνεται.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26419 times
Been thanked: 25885 times

Φώτη μόνο με σαπούνι, αύριο έχει σειρά η κρέμα. Σε εμένα αν κάνω σωστή προετοιμασία, δεν κάνει κάποια τρελή διαφορά, αλλιώς βελτιώνει αρκετά το ξύρισμα. Και φυσικά ξέρεις ότι αυτά είναι όλα υποκειμενικά, για το δικό μου δέρμα έτσι λειτουργεί.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Δεν το διατύπωσα σωστά. Ήθελα να πω οτι το pre-shave βοηθάει σημαντικά, όταν το ξύρισμα γίνεται με κρέμα ενώ δεν υπάρχει αισθητή διαφορά, όταν γίνεται με σαπούνι.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26419 times
Been thanked: 25885 times

Α, τώρα το κατάλαβα. Θα το τσεκάρω αύριο Φώτη και θα σου πω.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26419 times
Been thanked: 25885 times

Φώτη σήμερα το δοκίμασα με κρέμα TOBS, δεν είδα κάποια διαφορά ρε φίλε. Ίσα ίσα με το σαπούνι μπορώ να πω ότι γλύστραγε καλύτερα (λόγω σαπουνιού).

Κοίτα, να σου χειροτερέψει το ξύρισμα, δεν θα στο κάνει και αυτό είναι στα συν. Ούτε σου κόβει τον αφρό, ούτε λιπαρότητα αφήνει στο πρόσωπο και στο πινέλο. Ενδεχομένως να βοηθάει κιόλας, το σε ποιο βαθμό εξαρτάται από το δέρμα σου και την προετοιμασία σου. Φθηνό είναι, οπότε αξίζει μιας δοκιμής.

Εγώ απλά επιβεβαίωσα ότι σε εμένα δεν κάνει κάποια αξιοσημείωτη διαφορά, με ένα ζεστό μπάνιο πριν το ξύρισμα είμαι κομπλέ. Το δέρμα και τα γένια μου έρχονται εκεί που θέλω. Οπότε εγώ προσωπικά δεν θα το ξαναπάρω, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι το μετάνοιωσα που το πήρα (πως θα το ήξερα άλλωστε!).
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”