Cella Organic After Shave Lotion

Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27354 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

Στείλε τους e-mail
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9172 times
Ηλικία: 47

Συντηρητικά περιέχει η εν λόγω λοσιον.
Βενζοϊκά άλατα.

Aqua
– Alcohol (Denat.)
– Parfum (Fragrance)
– Aloe Barbadensis Leafe Extract
– Cocoyl Proline
– Panthenol
– Allantoin
– Citric Acid
– Sodium Benzoate
– Potassium Sorbate
– Chlorophyllin Copper Complex
– Citral
– Linalool

Το πιο πιθανό σενάριο είναι πως εξατμίστηκε γ
κάποιο ποσοστό αλκόολης ή/και άλλων
πτητικών ουσιών,με αποτέλεσμα να μειωθεί η διαλυτότητα έτερου συστατικού και να στερεοποιηθεί ως ίζημα.
Άβαταρ μέλους
civ-shaves
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 01 Αύγ 2019, 10:16
4
Has thanked: 3018 times
Been thanked: 495 times

Κατ' αρχάς, σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Είναι γεγονός πως τόσο αρωματικά όσο και από πλευράς ιδιοτήτων είναι εξαιρετικό προϊόν. Το άρωμα και οι ιδιότητές της δεν έχουν αλλοιωθεί καθόλου. Παρόλ' αυτά, όταν βλέπεις τα ιζήματα αυτά, ε, κάπως προβληματίζεσαι. Ακόμα και αν δεν συντρέχει κανένας λόγος ανησυχίας. Ίσως, επειδή είναι καινούργιο προϊόν (πέρσι κυκλοφόρησε) να έχει γίνει κάποια αστοχία. Θα δω μήπως τους στείλω κάποιο e-mail, περισσότερο για να γίνουν γνώστες της καταστάσεως.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

NYC1920 έγραψε: 16 Ιουν 2020, 18:28

– Aloe Barbadensis Leafe Extract

Το πιο πιθανό σενάριο είναι πως εξατμίστηκε γ
κάποιο ποσοστό αλκόολης ή/και άλλων
πτητικών ουσιών,με αποτέλεσμα να μειωθεί η διαλυτότητα έτερου συστατικού και να στερεοποιηθεί ως ίζημα.
Ίσως η αλόη.
Βασίλης Τ έγραψε: 16 Ιουν 2020, 16:55 Πάρε και βάλε λίγη στο χέρι σου αν δεις καμιά περίεργη συμπεριφορά πέτα την. Αλλά όταν έχεις 10-20 σαπούνια δύσκολα να τα τελειώσεις στο χρονικό διάστημα που αναγράφει πάνω ο κατασκευαστής. Θα πρέπει να ξυρίζεσαι 3-4 φορές την ημέρα :D
Καλή ιδέα το ξύρισμα 3-4 φορές την ημέρα. :DD
Sotisbill
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 19:48
7
Τοποθεσία: ΡΟΔΟΣ
Has thanked: 189 times
Been thanked: 229 times
Ηλικία: 41

Από την αλόη είναι. Έφτιαξα αντισηπτικό με τζελ αλόης, οινόπνευμα και αιθέρια έλαια και γέμισε τέτοια άσπρα κομμάτια. Από την αλόη είναι.
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9172 times
Ηλικία: 47

Και εγώ με τη σειρά μου πιθανολογώ πως ευθύνεται το εκχύλισμα αλόης.
Σε πλείστα άλλα είδη προσωπικής υγιεινής ή/και
καλλωπισμού η αλόη ,συχνά δημιουργεί
παρόμοια προβλήματα ιζήματος ή συσσωμάτωσης .
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Παιδιά υπάρχει πάντως και μία περιγραφή της λοσιόν, που βρήκα.

Cella Bio Organic Aftershave Lotion Splash is a fresh and classic scented after shave lotion that instantly refreshes the skin after shaving.
The low alcohol content prevents dryness and leaves feeling fresh and smelling great. Size: 100ml Glass Bottle Scent: Light and clean Ingredients.

Ingredients: Aqua, Alcohol (Denat.), Parfum (Fragrance), PPG-26-Buteth-26, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Panthenol, Allantoin, Hydroxyethylcellulose, Citral, Eugenol, Butylphenyl Methylpropional, Limonene, Linalool. Ας μας επιβεβαιώσει κάποιος ότι τα συστατικά της είναι αυτά*

Αν ισχύει η περιγραφή (γιατί όχι άλλωστε) μας αναγράφει ότι, είναι μία λοσιόν με χαμηλή περιεκτικότητα σε αλκοόλ, και εδώ να πούμε πως, οι περισσότερες λοσιόν που περιέχουν αλκοόλ δεν χαλάνε, ούτε λήγουν, απλώς είναι υποχρεωμένοι από τον νόμο να αναγράψουν μία ημερομηνία λήξης, τώρα αν κάποιος ξεχάσει ανοιχτό το μπουκάλι και εξατμιστεί το αλκοόλ ή περιέχει αλκοόλ κάτω από 20% θα συμβεί αυτό που αναφέρει πιό πάνω ο Στέφανος.

Προσωπικά από εμπειρία και μόνο, και από το επίσημο site τους, υποψιάζομαι το labdanum (λάβδανο) όπου το έχω βάλει δεν αντέχει ούτε έναν χρόνο, και όχι την αλόη.
* Και αν είναι σωστά, ερωτώ εγώ τώρα, αν είναι οργανικά αυτά τα συνθετικά συστατικά από τα εργαστήρια, τότε τα οργανικά ποιά είναι ... :|

Στείλε φίλε μου ένα e-mail με φωτογραφίες, και όχι περισσότερο για να γίνουν γνώστες της καταστάσεως, αυτοί ξέρουν ακριβώς τι κατασκευάζουν, τα οργανικά αυτά προϊόντα όλης της σειράς, τα πιστοποιητικά και η εγγυημένη καλλυντική αποτελεσματικότητα και σεβασμός που μας λένε στο επίσημο site τους, αφορούν μόνο το περιβάλλον.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1380
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21603 times
Been thanked: 3988 times
Ηλικία: 47

Με το συγκεκριμένο aftershave μου είχε συμβεί ακριβώς το ίδιο. Το στραγγισα με βαμβάκι, το έβαλα ξανά στο μπουκάλι και όλα οκ. Η λοσιόν δεν έχει αλλάξει σε μυρωδιά και ιδιότητες.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
achilleas30
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 13 Ιουν 2020, 17:47
3
Been thanked: 186 times

Ακριβώς το ίδιο και στη δίκη μου αλλά δεν ανησύχησα
Την πήρα στο κουτί της πριν 2 εβδομάδες περίπου
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 17 Ιουν 2020, 16:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9860 times
Ηλικία: 54

Λοιπον μολις ειδα και τη δικια μου(ακομα δεν την εχω ανοιξει) κι εχει κι εκεινη αλλα λιγοτερα μου φαινεται :think:. Την ειχα παρει πριν 12 μηνες, μολις ειχε ερθει Ελλαδα. Θα την βαλω στο "ροτέϊσο" να δω τι ψαρια πιανει απο πλευρας απόδοσης Γιατρέ μου... :roll:
any shave you can walk away from, is a good shave!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”