Fine Santal Absolut ASL

Απάντηση
tasomak
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 30 Σεπ 2015, 23:09
8
Has thanked: 14 times
Been thanked: 81 times

Καταρχήν να ευχαριστήσω θερμά τον ElNavajero ο οποίος μου το χάρισε.

Πολύ καιρό τώρα ήθελα να δοκιμάσω ένα από τα after shave της Fine, άλλα πάντα έδινα προτεραιότητα σε άλλα. Αυτό το οποίο νομίζω με συγκρατούσε ήταν η αναφορά ότι περιέχει μόνο νερό, αλκοόλ, μενθόλη και άρωμα. Φυσικά συστατικά μεν, αλλά πέρα από το κάψιμο τι προσφέρει στο δέρμα? Λοιπόν, τελικά περιέχει και άλλα συστατικά αλλά όντως όχι συντηρητικά, σιλικόνες κλπ.

Όταν έρχεται σε επαφή με το δέρμα μετά το ξύρισμα νιώθεις ένα κάψιμο όχι υπερβολικό τελικά, αλλά παράλληλα μια υπέροχη δροσιά. Το δέρμα νιώθει πολύ ευχάριστα κι ας μην περιέχει τόσα πολλά συστατικά για την περιποίηση του δέρματος. Αλλά αν αυτό είναι το κύριο ζητούμενο νομίζω ένα balm είναι σαφώς πιο ενυδατικό και περιποιητικό και για αυτό το λόγο προτιμώ ένα balm του Κορρέ το χειμώνα. Το καλοκαίρι όμως η δροσιά ενός καλού after shave lotion όπως το Fine δεν συγκρίνεται.

Επιπλέον, σημαντικό ατού είναι το άρωμα. Το Fine Santal Absolut είναι ένα έντονο, πικάντικο σανταλόξυλο το οποίο όταν έρχεται σε επαφή με το δέρμα μαλακώνει. Η ποιότητα και η διάρκεια του αρώματος με εξέπληξε, καθώς φτάνει σίγουρα τις τρεις ώρες, σαφώς περισσότερο από τα Razorock ή τα D. R. Harris. Και να σκεφτεί κανείς ότι το σανταλόξυλο δεν είναι και στις πρώτες προτιμήσεις μου (εν αντιθέσει με την σύζυγο!).

Συμπερασματικά, ένα ποιοτικό after shave με ατού το άρωμα, κάπως λιγότερο περιποιητικό από τα D. R. Harris αλλά και 30% φθηνότερα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”