Rose of Bulgaria After Shave Lotion

Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

Thanks για τις απαντήσεις σας κύριοι!
Θα ήταν όντως περίεργο σε αυτή την τιμή να έχει Oil. Ανθόνερο οκ, είναι κάτι άλλο, τελείως διαφορετικό, που είναι υποπροϊον της διαδικασίας για να βγει το Oil. Απλά μία σημείωση Άκη. Είναι τελείως διαφορετικό το ροδέλαιο Δαμασκού, από το ροδέλαιο Βουλγαρίας! Της Δαμασκού, δεν είναι τόσο ακριβό όσο της Βουλγαρίας. Μιλάμε η διαφορά τους σε τιμή, είναι νομίζω υπερτριπλάσια!
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Jimbo θα επιμείνω και θα το αναλύσω καλύτερα γιατί ήταν λάθος σημειολογικό από μέρους μου ...(κόλλησα γιατί η συχωρεμένη η μάνα μου ήταν καλλιεργητής ρόδων και είχε πάνω από 200 ποικιλίες) :)

Το βουλγάρικο τριαντάφυλλο είναι μια ποικιλία που προήρθε από το επονομαζόμενο "ρόδο του Ισπαχάν" , που επί της ουσίας είναι το ρόδο Δαμασκού (το οποίο επίσης αποτελεί άλλο υβρίδιο)
"Ρόδο Βουλγαρίας" ονομάζεται έτσι ως ΠΟΠ (εξ ου και το ροδέλαιο τους είναι ΠΟΠ) αφού κατόρθωσαν και κατοχύρωσαν την ονομασία (μέσω κάποιων αποκλειστικών "παραχωρήσεων-ανταλλαγμάτων" που έγιναν σε γαλλικές και γερμανικές-αυστριακές εταιρίες) , και έτσι μπορούν και θεωρούνται premium και παίρνουν και καλές επιδοτήσεις.
Κάποια δικά μας εδάφη στη Β.Ελλάδα έχουν τη δυνατότητα να παράγουν τέτοιες ποικιλίες και με σωστή καλλιέργεια και συλλογή δρόγης στην καταλληλότερη περίοδο μπορούμε να πετύχουμε καλύτερο αποτέλεσμα.Έλα όμως που υπάρχει στη μέση το ΠΟΠ και επί της ουσίας η ΕΕ σχεδόν μας απαγορεύει αυτή την καλλιέργεια σε μεγάλη κλίμακα (κάτι τέτοιες ιστορίες έγιναν και με τα πολύ καλά καπνά που κάποτε παράγαμε και εξάγαμε σε όλη την Ευρώπη αλλά επειδή έχουμε κίναιδους πολιτικούς με στραβά χέρια από τις αρπαχτές δεν πρόκειται να δούμε προκοπή) :mrgreen:

:hellas3
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Πάντως κύριοι στο ψάξιμο που έκανα πριν καιρό, στην κοιλάδα Κάρλοβο της Βουλγαρίας που στην ουσία είναι σπαρμένη με τριαντάφυλλα λόγω εδάφους και κλιματολογικών συνθηκών, οι ίδιοι οι Βούλγαροι δεν το κρύβουν ότι την καλλιέργεια την άρχισαν οι Τούρκοι επί Οθωμανικής κατοχής στη Βουλγαρία.
Οι Τούρκοι αντιλήφθηκαν ότι η περιοχή είναι ιδανική για καλλιέργεια τριαντάφυλλων. Συνεπώς αυτοί φέρανε το σπόρο και το είδος του τριαντάφυλλου που καλλιεργείται εκεί.
Οι Βούλγαροι επίσης λένε ότι το μόνο που έκαναν ήταν να το βάλουν στα ίδια καζάνια που είχαν για το τσίπουρο τα τριαντάφυλλα, έτσι ώστε να βγάλουν το έλαιο.
Μάλιστα κατά τον 18ο αιώνα που έκαναν εξαγωγές στη βόρεια Ευρώπη, το έλαιο το έβαζαν μέσα σε χάλκινα φλασκιά. Εξ ου οι χάλκινες μινιατούρες που βάζουν μέσα τα ml με το πολύτιμο και ακριβό έλαιο.
Αν θυμάμαι καλά όμως - μπορώ να το ψάξω - ότι τα τριαντάφυλλα που φυτέψανε οι τούρκοι ήταν Δαμασκού. Τώρα αν υπάρχουν παραλλαγές και εκεί, δεν ξέρω υποκατηγορία.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
the_greek_shaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: 02 Μάι 2018, 12:37
5
Τοποθεσία: Ξάνθη
Has thanked: 3375 times
Been thanked: 2637 times
Ηλικία: 31
Επικοινωνία:

alexn έγραψε: 29 Ιαν 2019, 10:59 Ιωακείμ @the_greek_shaver από site δεν ξέρω,για ψάξου σε Βουλγάρικα μικρά SM εκεί κοντά σου ειδάλλως μόλις φορτώσει ο δικός μου Βούλγαρος
θα σου στείλω πμ και θα στα ταχυδρομήσω,θα το σιάξωμεν ούτως η άλλως.
Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Θα δω μήπως και έχει κάποιο μικρό super market εδώ κοντά αλλιώς θα δω από εδώ cosmeticsbulgaria.com

Εκτός θέματος
Γιατί δεν μπορώ να κάνω mention μέλη;
Άβαταρ μέλους
tolis.sketos2
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: 15 Αύγ 2020, 08:56
3
Τοποθεσία: αθηνα
Has thanked: 5834 times
Been thanked: 3576 times
Ηλικία: 51

Δεν ενδιαφέρεται για το rose of Bulgaria το βρήκα διαθέσιμο στο εν λόγω κατάστημα
LA BEAUTE - YOURPERFUME
Ευριπίδου 12, Αθήνα 105 61
21 0325 3724
https://maps.app.goo.gl/962ek6DYwvQ3RvS48
Άβαταρ μέλους
andreop
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1507
Εγγραφή: 28 Οκτ 2020, 19:08
3
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα
Has thanked: 11617 times
Been thanked: 11906 times
Ηλικία: 48

Πολύ ενδιαφέρον προϊόν και σε καλή τιμή.
Παναγιώτης
Άβαταρ μέλους
Apostolos K
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 01 Φεβ 2021, 17:17
3
Τοποθεσία: Εύοσμος
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 8028 times

Εψαχνα να βρω ενα ωραιο τελειωμα στην αλυσιδα pre: Jo Malone - Red Roses, shaving cream: D.R. Harris Rose και μαλλον το βρηκα!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”