Asl asb λεμόνι

Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Ξέρει κανείς ένα άφτερ (μπαλμ ή λοσιόν) πολύ καλό με άρωμα λεμόνι?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

4711 και 555 σε asl.
Λεμονίζων balm είναι το speick
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Επίσης, Myrsol Agua de Limon.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δημητρη, για να μην σου αραδιαζουμε εμεις οτι asl λεμονι ξερουμε - πες μας ποια ξερεις ή εχεις δοκιμασει εσυ - να σου συμπληρωσουμε τη λιστα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Ηρακλή τα μόνα άφτερ "λεμονίζοντα" που ξέρω είναι το darklime της meissner tremonia και το balm lime της castle forbes (το οποίο δεν έχω αλλά έχω μυρίσει). Και το θέλω να "συνοδεύσει" το λεμονάκι mdc.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27827 times
Been thanked: 29054 times
Ηλικία: 64

Υπάρχει και το Speick Men Active asl που φέρνει προς λεμόνι, με πολύ καλές ιδιότητες, αλλά μικρή διάρκεια.

Αντίθετα το Speick Men asl φέρνει προς λεβάντα, έχοντας τις ίδιες καλές ιδιότητες και μικρή διάρκεια.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Δημήτρη τα κιτρώδη αρώματα συνήθως χάνονται σχετικά γρήγορα (πχ κάποια καλά αιγυπτιακά η τουρκικά) , καλό άρωμα σε Asl με λίγο μεγαλύτερη διάρκεια - αλλά ακριβό- θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τη σειρά των Asl και Asb της Aqua di Parma (Colonia , Essenza και Colonia Club το τελευταίο είναι και το πιο βαρύ) .

Αν θυμάμαι καλά το Mdc έχει μια μυρωδιά από πολύ καθαρό λεμονάκι (εννοώ πως δεν είναι βαρύ με περγαμόντο και άλλα κιτρώδη) οπότε μπορεί και να ταιριάζουν ωραία τα AdP. :)
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Το mdc είναι όντως καθαρό λεμόνι χωρίς προσμίξεις. Το ζητούμενο δεν είναι να βρούμε ακριβώς το ίδιο άρωμα. Απλά προς αυτή την κατεύθυνση (πχ lime) καλής ποιότητας αντάξιας του σαπουνιού και με σκοπό να παραταθεί λίγο η λεμονίλα (!)
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Αν θες να κρατήσεις τις νότες από το σαπούνι (που ουσιαστικά και επειδή είναι σαπούνι ... μηχανικά μόνο τις νότες "κεφαλής" παίρνεις στο Mdc) είναι δύσκολο με ένα aftershave - ειδικά επειδή μιλάμε για εσπεριδοειδή κιόλας...

Προσωπικά από αυτά που έχω
555 Chabrawichi (Αιγυπτιακή) που προτάθηκε και από το Μιχάλη : Λεμόνι με μόσχο μικρής διάρκειας που σχετικά γρήγορα παραμένει ο μόσχος στο δέρμα, αρκετά καλό όμως στις ιδιότητες -και με μπόλικο οινόπνευμα.
Μενούνος Λεμόνι κολόνια (μιλώ για την ΕΠΑΜ Νο 10) που είναι από τα "καθαρότερα" λεμόνια που έχω ,αλλά με μικρή και αυτό διάρκεια και επίσης αρκετό οινόπνευμα. Κάνει δουλειά σαν after shave πάντως.
Duru (Τουρκική) κοντά σε Μενούνο - επίσης μικρή διάρκεια.

Με μεγαλύτερη διάρκεια και πολυτέλεια ,δηλαδή πιο κοντά σε αρώματα κολόνιας
Ach Brito Antiga (καθαρό λεμόνι με κάποια βότανα - αυτή είναι κολόνια αλλά την έχω δοκιμάσει μόνο από δείγμα μια φορά- αρκετά ωραίο άρωμα και περιποιητικό σχετικά )
Pinaud Clubman Citrus Musk (ότι λέει ακριβώς το όνομα δηλαδή κίτρο που γλυκίζει με μόσχο - όχι τόσο κοντά σε λεμονάτο αλλά αρκετά γλυκό και αρρενωπό) κρατάει αρκετά γιατί είναι eau de cologne , Lime sec (πιο πικρό και με μικρότερη διάρκεια ). Μπορεί να ταιριάξει ωράια στον τύπο σου και το Pinaud Gents Gin asl που έχει πολλές νότες από εσπεριδοειδή αλλά και αυτό γλυκίζει στο βάθος.
Πάντως τα Pinaud είναι σίγουρα ποιοτικά και πολύ περιποιητικά για το δέρμα.
Alpa Green περγαμόντο με υποψία ξύλου - κολόνια με καλή διάρκεια .Πιο πολύ πιάνεις λεμόνι παρά περγαμόντο σε αυτό το άρωμα.

Και τέλος αυτά που έγραψα και στο προηγούμενο ποστ : Τα κορυφαία προϊόντα της AdP σε After Shave που πρώτο σε μυρωδιά εσπεριδοειδών βάζω το Essenza και μετά σε πιο αρρενωπό το Colonia Club)

Επίσης στα τοπ (αλλά κολόνια καθαρή) είναι το Neroli Portofino του Tom Ford , ακριβό άρωμα και θα πρότεινα να το δοκιμάσεις και σε έκδοση after shave (αντίγραφο εννοείται αλλά αρκετά καλής ποιότητας και κοντά σε μυρωδιά , αλλά με σαφώς μικρότερη διάρκεια) εδώ είναι μια πρόταση μαγαζιού. όλα βέβαια αυτά είναι κολόνιες που σημαίνει ότι τις περισσότερες φορές μιλάμε για σύνθετα και πολυσχιδή αρώματα με περίπλοκες νότες.

Εγώ προσωπικά κάνω ένα βολικό κόλπο αν θέλω να κρατήσω για ώρα ένα asl - αγόρασα γύρω στα 15 μπουκαλάκια γυάλινα (με σπρέι των 15 ml) και έχω βάλει μέσα κάποια αρώματα που μου αρέσουν.
Έχω μαζί μου στην τσάντα εργασίας μου ένα και "ανανεώνω" την μυρωδιά μετά από ένα τρίωρο .

Αυτό με την προϋπόθεση ότι μιλάμε για ένα ελαφρύ και διακριτικό άρωμα κολόνιας η after shave ... και χρήση πάντα με φειδώ - ένα μόνο ψέκασμα ώστε ίσα να διακρίνεται και όχι να σκεπάσω τα πάντα. Απλά θέλω να δυναμώσω λίγο την ένταση και προβολή του αρώματος.
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

To Italian citrus της fine το ξέρει κανείς?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”