Urbane Men Pre-shave Oil 100ml (aloe Vera & Coconut Oil)

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Πριν από καιρό στην αναζήτηση ενός pre-shave έπεσα σε αυτό το προϊόν.

Εικόνα

Πρόκειται για λάδι pre-shave που βρέθηκε κι αγοράστηκε 8 ευρώ σε μαγαζί με είδη κομμωτηρίου στη στοά κοντά στη Σωκράτους με Χαλκοκονδύλη.

Αφού τελείωσε το πράσινο Proraso είπα να ξεκινήσω το urbane made in UK.

Το άπλωσα στο πρόσωπο και μετά από λίγο ξεκίνησα το ξύρισμα. Οι εντυπώσεις μου δεν ήταν οι αναμενόμενες.
Πρώτα από όλα δεν ένοιωσα ότι μαλάκωσε τα γένια. Το λάδι αυτό επειδή είναι αρκετά παχύρρευστο και όχι τόσο light, κάνει ένα φιλμ στο πρόσωπο με αποτέλεσμα - πάντα κατά τη γνώμη μου - να μην εισχωρεί τόσο η σαπουνάδα στο δέρμα.Δεν ένοιωσα δηλαδή το αναμενόμενο γλίστρημα της λεπίδας αλλά αντιθέτως λόγω του λαδιού ένοιωσα ότι η μηχανή κολλούσε πάνω στο μάγουλο και κυρίως η μπάρα της μηχανής.
Εν τέλη το ξύρισμα με αυτό τον τρόπο, δηλαδή άπλωμα του λαδιού πάνω στο πρόσωπο και μετά σαπουνάδα, δεν με άφησε καθόλου ικανοποιημένο.

Εκεί που ήμουν έτοιμος να το φάει ο κάδος απορριμάτων, σκέφτηκα πριν πολλά χρόνια, ότι τα body shop είχαν πλασάρει κάτι μικρά σφαιρίδια ελαίων που διατείνονταν ότι τα ρίχνεις μέσα στο μπάνιο ή στην σαπουνάδα για το ξύρισμα γιατί μαλακώνουν την επιδερμίδα.
Έτσι την επόμενη φορά που έβαλα την κρέμα ξυρίσματος μέσα στο μπωλ, έριξα και 5-6 σταγόνες από το urbane.
Η σαπουνάδα μεταμορφώθηκε και έγινε πολύ σφιχτή και συμπαγής με πολύ λίγες στροφές του πινέλου. Εννοείται ότι ήταν και λιπαρή και έτσι ένοιωσα το ξυράφι να γλιστράει και να μην κολλάει η μπάρα.
Νομίζω ότι αν προστεθεί το pre-shave oil κατά την διαδικασία δημιουργίας αφρού, γίνεται καλύτερη κατανομή του ελαίου και κάνει ποιοτικότερο αφρό.
Επιπλέον ο αφρός αυτός δεν στεγνώνει με τίποτα και έχει διάρκεια. Επίσης εντυπωσιακά ήταν και τα περιποιητικά αποτελέσματα στην επιδερμίδα στο τέλος του ξυρίσματος.
Το άρωμά του είναι τέτοιο που επιτρέπει να ανακατευτεί με οποιοδήποτε άρωμα κρέμας ξυρίσματος χωρίς να έρχεται σε ρήξη.
Να είστε καλά.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Να συμπληρώσω και κάτι που παρατήρησα σήμερα, καθότι τα τελευταία 4 ξυρίσματα τα έχω κάνει με τον τρόπο που περιγράφω παραπάνω.
Έχω την εντύπωση λοιπόν - επειδή συνήθως στα 4 ξυρίσματα καθαρίζω με λίγη οδοντόκρεμα την κεφαλή της μηχανής από το θάμπωμα που αφήνει η σαπουνάδα - ότι εάν προστεθούν λίγες σταγόνες έλαιο στη σαπουνάδα, η μηχανή δεν θαμπώνει τόσο.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”