Ποιά after shave χρησιμοποιείτε?

Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

herco έγραψε:Οντως περιεργο Ακη γιατι ο Χαρμανης ειναι ο προμηθευτης των περισσοτερων μαγαζιων σε Denim. Κριμα. Θα περασω παντως απο Χοντο Νεας Σμυρνης (ή Γλυφαδας) αυτες τις μερες να τσεκαρουμε και εκει.
Γλυφάδα σήμερα, από Denim είχε Original (*), Gold(**), Black και Wild.

(*) και σε σετ με αποσμητικο ή αφρόλουτρο. Υπήρχε και το βάλσαμο μόνο του
(**) και σε σετ με αποσμητικο ή αφρόλουτρο.
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Οποτε μου εμεινε ο Νεας Σμυρνης - thanx Νικολα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Υπάρχει περίπτωση να σταμάτησε η εισαγωγή του Musk ή η παραγωγή του???
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

2,5 χρόνια τώρα, αφότου ανακάλυψα αυτό τον μαγικό κόσμο που δεν είχα ιδέα ότι υπήρχε,
χρησιμοποιώ τα ίδια. Λατρεύω το πράσινο Proraso και την Aqua Velva. Αγαπώ το MENNEN
Skin Bracer. Συμπαθώ τη Λαβάντα του συνονόματου και την Μπούρτ :d αλλά τα έχω βάλει σε
σπρέϊ/atomisers μινιόν και μεγαλύτερα και τα έχω στο αυτοκίνητο και στο γραφείο σαν κολώνιες.
Denim Original και Prosar Original που είχα πάρει δεν με άρεσε το άρωμα και τα "πάσσαρα" στον πατέρα.
Δηλαδή βασικοί παίκτες μου είναι AV, MENNEN, Proraso...

BTW, Θέλω και 4711 να δοκιμάσω με αρέσει το λεμονάκι, θα ταιριάζει και με το Άρλινγκτον, την Νο 10 και το Κάμελοτ. Όταν βρώ σε κανα βολικό Χόντο γιατί μιά φορά είπα να πάω σε αυτόν του Ευόσμου, και κόντεψα να φθάσω Κατερίνη XD
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Χρησιμοποιώ αρκετά, μεγάλη αγάπη - λατρεία έχω στο Floid Vigoroso. Το μεγάλο μπουκάλι έχει πέσει κάτω από τη μέση αλλά έτσι όπως το χρησιμοποιώ δηλαδή με χούφτες και 2-3 φορές λογικό μου φαίνεται. Θα το ξαναπάρω οπωσδήποτε. Άρωμα, ενυδάτωση, πάγωμα λόγω μενθόλης, αίσθηση προσώπου μετά το ξύρισμα σε όλα μα όλα τέλειο.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Στον ενάμισι περίπου χρόνο που είμαι κι εγώ ψαγμένος, τα after shave είναι το μόνο κομμάτι του software στο οποίο δεν έχω «μπουκώσει». Πάντα έχω μπόλικα στη διάθεσή μου, για να γίνεται ένα αρκετά ευρύ rotation, αλλά όχι τόσα πολλά όσο στα σαπούνια/κρέμες ή και τα ξυραφάκια, για να πονοκεφαλιάζω κάθε φορά ποιο θα χρησιμοποιήσω. Και, μέχρι στιγμής, δεν έχω αντικαταστήσει κάτι που τελειώνει με κάποιο άλλο, με εξαίρεση την αμερικάνικη Aqua Velva και το μπαλμ του Κορρέ.

Συγκεκριμένα, αυτήν τη στιγμή παίζουν μπάλα από λοσιόν:

Φαένα Oriental Spicy (παντός καιρού, καλές ιδιότητες, ευχάριστο άρωμα)
Nivea Cooling χωρίς οινόπνευμα (πιο δροσερό, θα παίξει κυρίως την άνοιξη)
Φαένα Amber & Musk (γλυκό άρωμα που γουστάρουν, παραδόξως, οι γυναίκες, το συνδυάζω με το ομόσταυλο σαπούνι)
Aqua Velva US (την «έλιωσα» πέρσι το καλοκαίρι, έμεινε στον πάγκο τον χειμώνα, σιγά-σιγά θα ξαναμπεί στη μάχη)
Barbon (έπαιξε μόνο δύο φορές, λόγω πολλής μενθόλης το αφήνω για το καλοκαίρι)

Εχω τελειώσει επίσης, εδώ και ενάμισι χρόνο, ένα Jungle Man της LR (που το 'χα από το '12), ένα Denim Original και ένα Musk (θα είναι απώλεια αν σταματήσει το τελευταίο), ένα Prosar Verde, ένα 150άρι Floid Vigoroso (ακόμα να πάρω το Suave ή το Black, θα γίνει άμεσα) και μία Aqua Velva Ice Sport (κι αυτή πρέπει να τη σταματήσανε). Πέρασε και δεν ακούμπησε, πέραν μιας χρήσης, το Pashana, το οποίο έδωσα μια και μου φάνηκε ανυπόφορα γεροντίστικο (sorry).

Τα προ Π.Ξ. χρόνια βολευόμουν κυρίως με τις λοσιόν της Nivea (Silver Protect και δεν συμμαζεύεται), κατά καιρούς είχα δοκιμάσει διάφορα Denim, Beau Mec, Prosar, Brut (θέλω να ξαναπάρω, όλο το αναβάλλω), Old Spice (επίσης θέλω) και ποιος ξέρει τι άλλο που δεν θυμάμαι επειδή δεν έδινα σημασία.

Από μπαλμ, των οποίων δεν είμαι φανατικός, έχω βολευτεί με το Korres Marigold & Ginseng και εναλλακτικά ένα άσπρο Proraso (επίσης ωραίο, αλλά κατώτερο του Κορρέ, για μένα). Και μια κρέμα Arko που έχω βαλθεί να τελειώσω επιτέλους αυτές τις μέρες και δύσκολα θα ξαναπάρω -αν και αποδείχθηκε επαρκέστατη για το 1 ευρώ που κόστισε.

Δύσκολα θα ψαχτώ περαιτέρω στα μπαλμ, αλλά από λοσιόν έχω βάλει μπόλικες στο μάτι. Σιγά-σιγά όμως, για να τις ευχαριστιέμαι και να έχει νόημα η κάθε αγορά.

Added in 1 hour 21 minutes 39 seconds:
Υ.Γ. Ξέχασα να επισημάνω ότι έχω δοκιμάσει από δείγματα το Φαένα Spices, το οποίο πρέπει να 'ταν beta έκδοση (και αποτυχημένη, μια και έκαιγε απίστευτα και μόνο τη δουλειά που περιμένει από after shave δεν έκανε -εγώ πάντως το πέταξα, ενώ και η Φαένα δεν το ξανάβγαλε), αλλά και το εξαιρετικό Fine American Blend, το οποίο θα ψηθώ να αγοράσω αν ξαναγίνει διαθέσιμο στο Hairmaker και νιώσω λίγο άνετος οικονομικά.
Homopoliticus
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 20 Οκτ 2014, 13:40
9
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Πάντα Lucky Tiger και μετά ή Floyd Vigoroso με 444 ή ΦΑΕΝΑ ASL (έχω τα SKINOS, Λεμόνι - Χαμομίλι, Κεχριμπάρι, Lalolin) και πάντα απαραίτητα είτε στη μια είτε στην άλλη περίπτωση ΦΑΕΝΑ ASB το δικό της Bay Rum και έχω και το Floral που δεν το έχω ανοίξει ακομα.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

xρησιμοποιω κυριως balms & κρεμες γιατι το δερμα μου εχει μια ελαφρα ταση για ξηροτητα(ειδικα το χειμωνα).αν θα φορεσω καποιο asl(κυριως asl/cologne) θα ειναι ειτε brut classic/oceans , ειτε old spice, ειτε καποια κολωνια με δροσερο αρωμα(prosar).παντα βεβαια τους θερμους μηνες(μαιο-οκτωβριο). ;)
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

akis_peiraias έγραψε:Ρε παιδιά αν και off topic , ας μου πει κάποιος που μπορώ να βρω σε Αθήνα - Πειραιά το Denim Musk γιατί δεν το βρίσκω πουθενά ...
Άκη πέρασα σήμερα από Oggi στην ομόνοια και είχε 5-6 Denim Musk με τιμή 3,45Ε. Σου είχα ξαναγράψει ότι τα Oggi φέρνανε, δεν ξέρω αν πήγες. Στην Ομόνοια πάντως έχει.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Επιβεβαιώνω τα γραφόμενα του Βασίλη.
(Το έγραψα πριν λίγο και στη Σούπα).
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”