Εναλλακτικά after shaves (whitch hazel, aloe vera κ.α.)

stergios

:btt
Vavous έγραψε: 29 Μαρ 2018, 10:20 Τι θέλει ο άνθρωπος για να ευτυχήσει;

MIL razor, OSS handle, Gillette Rubie, MRed finest, WSP, aloe vera gel & Floid vigoroso θέλει.

Εικόνα

Ανδρεα το gel ποιο ειναι? Καλο απο ιδιοτητες? Αρωμα εχει ή κατι αλλο, ή ειναι καθαρη γελη; 2 λογια στη σουπα η στο αναλογο νημα αν υπαρχει.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

[mention]stergios[/mention] Στέργιο, θα το δεις εδώ. Άχρωμο, άοσμο, καλύτερο απο οποιοδήποτε μπαλμ έχω χρησιμοποιήσει και αναμιγνύεται με οποιοδήποτε λοσιόν.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
stergios

Ευχαριστω Ανδρεα. Το κακο ειναι οτι εχουν αλλαξει τη συνθεση πλεον και αυτοι που το δουλευαν χρονια, παραπονεθηκαν κ για ερεθισμους τωρα. Εσυ ποτε τ αγορασες περιπου θυμασαι?

Για αλοη gel καποιος αλλος εδω μεσα ειπε οτι εχει δοκιμασει απο το sensities.com, δηλ της ethereal nature και ειναι κορυφη. Μαλιστα ειπε οτι δοκιμασε πολλες αλλες, αλλα οχι τοσο καλη! Την γνωριζει κανεις?
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Στέργιο διάβασα κι εγώ τις κριτικές πριν την πάρω, εχει 3 βδομάδες τώρα. Μόνο δυο άτομα παραπονούνται, οι άλλοι 98 είναι εκστασιασμένοι.
Εγω την χρησιμοποιώ από τα μαλλιά μέχρι τα ποδάρια. Δια πάσαν νόσον και πάσαν μ*******.

Κάποια στιγμή θα φτιάξω το χαρμάνι που προτείνει ο [mention]zach[/mention] με καλέντουλα και λεβάντα.

Δεν γνωρίζω αυτήν που λες, έχω δοκιμάσει όμως το καθαρό witch hazel της Ethereal, άριστο.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Εχω κι εγώ μια αλοη αλλά ο [mention]Vavous[/mention] είπε ότι δεν είναι σαν τη δική του, αλλά κατώτερης ποιότητας.

Παρολαυτα ειμαι ικανοποιημένος. Με αυτήν και με την κρέμα calendula της Apivita. Εξαιρετική στα 5 ευρώ. Μόνο ποτε πανω απο κόψιμο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Γιώργο αστειευόμουν με την φωτό του Σαολίν γεροσοφού, δεν έχω ιδέα ποιά αλόη είναι καλύτερη.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Κοιτα, διάβασα τη δική σου, έχει όντως τα κερατα της μέσα, και είναι και κατα τι πιο ακριβή, αλλά κι η δική μου έχει κάτι υαλουρονικα μέσα κλπ. Τζιτζι για όποιον ψάχνεται με τέτοια πραματα. Αλλά κάνει και για after sun κλπ, η αίσθηση που αφήνει στο προσωπο είναι πραγματικα ΑΑ. Μήπως το χουμε παρακανει θεωρεις με τα ξυρίστικα προιοντα??! Γιατί εγώ δεν το πιστευω αυτό...!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

stergios έγραψε: 29 Μαρ 2018, 14:43 Για αλοη gel καποιος αλλος εδω μεσα ειπε οτι εχει δοκιμασει απο το sensities.com, δηλ της ethereal nature και ειναι κορυφη. Μαλιστα ειπε οτι δοκιμασε πολλες αλλες, αλλα οχι τοσο καλη! Την γνωριζει κανεις?
Πάρε αυτήν της Ethereal. Για την δερματίτιδα μου σε πρόσωπο, κεφάλι, βλέφαρα, αλλά και για το πιο ευαίσθητο μέρος, είναι η καλύτερη. Γλίτωσα από τα κορτιζονούχα λέμε.

Άλλες χρήσεις:
Κρέμα μέρας/νύχτας/after shave cream/κρέμα ματιών (ω ναί! Κι'όμως.) Μεγάλο πλεονέκτημα της αλόης: Δεν γιαλίζει, στεγνώνει-απορροφάται γρήγορα, δεν είναι λιπαρή.

Έχω σχεδόν γεμάτη αυτή της Aloe Pura και είναι ερεθιστική στο πρόσωπο.
Έχω δοκιμάσει αρκετές, καμία σαν την πρώτη.

Το καλύτερο asl/σπρέυ προσώπου:
Μπουκάλι σπρέυ στο οποίο βάζουμε
ανθόνερο αμαμελίδας της Ethereal (προσοχή μόνο αυτή στο αλουμινένιο μπουκάλι) ή αυτό
+
μερικά ml αλόης Ethereal.
Το κρατάς στο ψυγείο χειμώνα καλοκαίρι (όπως και το gel αλόης γενικώς)
Το ανακινείς για ανάμειξη πριν το ψεκάσεις στο πρόσωπο ότι ώρα θες ή μετά το ξύρισμα.
Είναι στυπτικό, αιμοστατικό, καταπραϋνει φλεγμονές - εκζέματα, συσφίγγει το δέρμα ακόμα και σε ευαίσθητα σημεία.

Legal notice: Δοκιμάστε το πριν σε κάνα καρπό μήπως έχετε αλλεργία (όπως και με όλα τα φυτικά προϊόντα ή γενικώς τα καλλυντικά).
Προσοχή. Οι ψεκασμοί να γίνονται με κλειστά μάτια γιατί το ανθόνερο έχει 2% οινόπνευμα για συντήρηση. Όταν αισθανθείτε το οινόπνευμα να φεύγει μετά από μερικά δεύτερα, με τις άκρες των δακτύλων απλώνετε και γύρω από το μάτι αποφεύγοντας την κόγχη.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
stergios

natnat έγραψε: 29 Μαρ 2018, 22:29
stergios έγραψε: 29 Μαρ 2018, 14:43 Για αλοη gel καποιος αλλος εδω μεσα ειπε οτι εχει δοκιμασει απο το sensities.com, δηλ της ethereal nature και ειναι κορυφη. Μαλιστα ειπε οτι δοκιμασε πολλες αλλες, αλλα οχι τοσο καλη! Την γνωριζει κανεις?
Πάρε αυτήν της Ethereal. Για την δερματίτιδα μου σε πρόσωπο, κεφάλι, βλέφαρα, αλλά και για το πιο ευαίσθητο μέρος, είναι η καλύτερη. Γλίτωσα από τα κορτιζονούχα λέμε.

Άλλες χρήσεις:
Κρέμα μέρας/νύχτας/after shave cream/κρέμα ματιών (ω ναί! Κι'όμως.) Μεγάλο πλεονέκτημα της αλόης: Δεν γιαλίζει, στεγνώνει-απορροφάται γρήγορα, δεν είναι λιπαρή.

Έχω σχεδόν γεμάτη αυτή της Aloe Pura και είναι ερεθιστική στο πρόσωπο.
Έχω δοκιμάσει αρκετές, καμία σαν την πρώτη.

Το καλύτερο asl/σπρέυ προσώπου:
Μπουκάλι σπρέυ στο οποίο βάζουμε
ανθόνερο αμαμελίδας της Ethereal (προσοχή μόνο αυτή στο αλουμινένιο μπουκάλι) ή αυτό
+
μερικά ml αλόης Ethereal.
Το κρατάς στο ψυγείο χειμώνα καλοκαίρι (όπως και το gel αλόης γενικώς)
Το ανακινείς για ανάμειξη πριν το ψεκάσεις στο πρόσωπο ότι ώρα θες ή μετά το ξύρισμα.
Είναι στυπτικό, αιμοστατικό, καταπραϋνει φλεγμονές - εκζέματα, συσφίγγει το δέρμα ακόμα και σε ευαίσθητα σημεία.

Legal notice: Δοκιμάστε το πριν σε κάνα καρπό μήπως έχετε αλλεργία (όπως και με όλα τα φυτικά προϊόντα ή γενικώς τα καλλυντικά).
Προσοχή. Οι ψεκασμοί να γίνονται με κλειστά μάτια γιατί το ανθόνερο έχει 2% οινόπνευμα για συντήρηση. Όταν αισθανθείτε το οινόπνευμα να φεύγει μετά από μερικά δεύτερα, με τις άκρες των δακτύλων απλώνετε και γύρω από το μάτι αποφεύγοντας την κόγχη.
Οριστε! Βγηκε ο λαγος! Μ ενα σμπαρο 2... Υποχρεος! :)
Για ερεθισμους? Καυσο κτλ? Τι λεει? Πες μου οτι εχεις δοκιμασει κ myrsol emulsion?! Το σημειο αναφορας μου για τα asb.

Προστέθηκε μετά από 3 λεπτά 50 δευτερόλεπτα:
paratairosexthros έγραψε: 29 Μαρ 2018, 22:51 Και μιας και ασχολούμαστε με απειλές διαιτητών,ρίψεις ρολών,αθλητικούς δικαστές,Γκρέξιτ,και πρωταθλήματα στα χαρτιά,να κάνουμε ένα διάλειμμα για να δούμε κάποιες αρρωστημένες μορφές αθλητισμού στα εξωτερικά,εκεί που οι φλώροι που ασχολούνται με αυτόν δεν μπουκάρουν με πιστόλια στις ζώνες στα γήπεδα και ο κόσμος δεν πονάει την ομάδα όπως εμείς.Έχουν πολύ δρόμο ακόμα για να μας φτάσουν.




Καλος! Αυτο θα πει φυσικη κατάσταση! Δες κ τον medrano αν δεν τον εχεις δει. Θεαματικος.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

stergios έγραψε: 29 Μαρ 2018, 22:56
natnat έγραψε: 29 Μαρ 2018, 22:29
stergios έγραψε: 29 Μαρ 2018, 14:43
Οριστε! Βγηκε ο λαγος! Μ ενα σμπαρο 2... Υποχρεος! :)
Για ερεθισμους? Καυσο κτλ? Τι λεει? Πες μου οτι εχεις δοκιμασει κ myrsol emulsion?! Το σημειο αναφορας μου για τα asb.
H συνταγή που έδωσα δεν θα κάνει αντισηψία επειδή δεν έχει σοβαρό οινόπνευμα. Είναι ένα και ένα για ερεθισμούς.
Είναι όμως το καλύτερο κόλπο να εφαρμόσεις/απλώσεις ένα εξαιρετικό ενυδατικό/στυπτικό + την αλόη, χωρίς να ερεθίσεις με τρίψιμο ευαίσθητες περιοχές.
Άλλος τρόπος εφαρμογής:
Ρίχνεις μερικούς ψεκασμούς σε δίσκο βαμβακιού. Το αφήνεις μερικά δευτερόλεπτα να φύγει το λίγο οινόπνευμα. Το βάζεις κομπρέσα πάνω στο κλειστό σου μάτι. Δεν θα πω παραπάνω.
Θα νομίζεις οτι κάνω πλάκα ε?... Περίπου 10 ευρώ θα σου βγεί για τα 2 υλικά. Το τζέλ αλόης δε, θα σου πάει και για πολύ καιρό.
Εναλλακτικά μπορείς να φτιάξεις το δικό σου έγχυμα αμαμελίδας από ξερό βότανο (προσοχή όχι βράσιμο και με καλυμμένο το δοχείο μην εξατμιστούν τα συστατικά). Το βάζεις σε μπουκάλι σπρέυ και το κρατάς ψυγείο. Παρόλα αυτά ένα ποιοτικό ανθόνερο είναι καλύτερο.

Myrsol asb δεν έχω δοκιμάσει.
Γενικώς δεν πολυπροτιμώ τα balm.
Έχω κατά καιρούς δοκιμάσει τα
άσπρο Nivea
Korres Καλέντουλα & ginseng
Sul filo di rasoio
Apivita κρέμα calendula
Πέρα από το λιγότερο κάψιμο σε σύγκριση με ένα asl από το οινόπνευμα, ακόμη και τα balsam με τσούζουν και δεν μου πρόσφεραν κάτι το πραγματικά αξιόλογο.

Και εγώ έχω γένια ατσαλοσύρματα πάντως
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”