Εναλλακτικά after shaves (whitch hazel, aloe vera κ.α.)

stergios

natnat έγραψε: 29 Μαρ 2018, 23:39
stergios έγραψε: 29 Μαρ 2018, 22:56
natnat έγραψε: 29 Μαρ 2018, 22:29
stergios έγραψε: 29 Μαρ 2018, 14:43
Οριστε! Βγηκε ο λαγος! Μ ενα σμπαρο 2... Υποχρεος! :)
Για ερεθισμους? Καυσο κτλ? Τι λεει? Πες μου οτι εχεις δοκιμασει κ myrsol emulsion?! Το σημειο αναφορας μου για τα asb.
H συνταγή που έδωσα δεν θα κάνει αντισηψία επειδή δεν έχει σοβαρό οινόπνευμα. Είναι ένα και ένα για ερεθισμούς.
Είναι όμως το καλύτερο κόλπο να εφαρμόσεις/απλώσεις ένα εξαιρετικό ενυδατικό/στυπτικό + την αλόη, χωρίς να ερεθίσεις με τρίψιμο ευαίσθητες περιοχές.
Άλλος τρόπος εφαρμογής:
Ρίχνεις μερικούς ψεκασμούς σε δίσκο βαμβακιού. Το αφήνεις μερικά δευτερόλεπτα να φύγει το λίγο οινόπνευμα. Το βάζεις κομπρέσα πάνω στο κλειστό σου μάτι. Δεν θα πω παραπάνω.
Θα νομίζεις οτι κάνω πλάκα ε?... Περίπου 10 ευρώ θα σου βγεί για τα 2 υλικά. Το τζέλ αλόης δε, θα σου πάει και για πολύ καιρό.
Εναλλακτικά μπορείς να φτιάξεις το δικό σου έγχυμα αμαμελίδας από ξερό βότανο (προσοχή όχι βράσιμο και με καλυμμένο το δοχείο μην εξατμιστούν τα συστατικά). Το βάζεις σε μπουκάλι σπρέυ και το κρατάς ψυγείο. Παρόλα αυτά ένα ποιοτικό ανθόνερο είναι καλύτερο.

Myrsol asb δεν έχω δοκιμάσει.
Γενικώς δεν πολυπροτιμώ τα balm.
Έχω κατά καιρούς δοκιμάσει τα
άσπρο Nivea
Korres Καλέντουλα & ginseng
Sul filo di rasoio
Apivita κρέμα calendula
Πέρα από το λιγότερο κάψιμο σε σύγκριση με ένα asl από το οινόπνευμα, ακόμη και τα balsam με τσούζουν και δεν μου πρόσφεραν κάτι το πραγματικά αξιόλογο.

Και εγώ έχω γένια ατσαλοσύρματα πάντως
Ευχαριστω κ παλι για το χρονο σου κ τις γνωσεις σου. :) Ψηθηκα θα λεγα! Εχω τα κρατηματα μου βεβαια γιατι ειχα ξενερωσει με της herbana το νεροζουμι που ακουσα τοσα κ παρ ολο που το δωρισα απ τη δευτερη χρηση χωρις δευτερη σκεψη, ε λεω καποια στιγμη να το ξαναπαρω. Τι διαλο, ολοι τρελοί ειναι κ το βρηκαν φανταστικο? Σε κακη παρτιδα θα πεσα! Χα! Χα!

Δεν ειναι πολυ φτωχο θαρρεις? :d Μονο 2 συστατικα? Περιεργο πραγμα η φυσική κ η χημεια! Να μη βαλουμε κανα βουτυρο καριτε? Κανα ξερω γω τι? Πως λεν οι παππούδες?! Απορουν τι να βγαλουν!! Χε! Χε! Εχουν εμφανιστει τοσα σούπερ βιολογικά φαρμακα, τροφιμα, καλλυντικα κτλ κ παιζει τοση διαφημιση που λεω: ε του θεουλη ειναι! Θα τα χωσω ολα σ ενα μπουκαλι κ θα κανει παπαδες!

Προστέθηκε μετά από 57 λεπτά 5 δευτερόλεπτα:
[mention]natnat[/mention] δεν βρηκα αλουμινενιο μπουκαλι. 2 γυαλινα μονο στο sensities. Τι ακριβως ειχε η δεν ειχε το αλουμινενιο??
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

stergios έγραψε: 30 Μαρ 2018, 01:19
@natnat δεν βρηκα αλουμινενιο μπουκαλι. 2 γυαλινα μονο στο sensities. Τι ακριβως ειχε η δεν ειχε το αλουμινενιο??
Ωχ κρίμα.
Αυτό το "Αμαμελίδα Ανθόνερο (EB) 100ml" είναι πλαστικό μπουκαλάκι, ήταν διαφορετικό (μύριζε κάπως καπνίλα) και ενώ έλεγε τα ίδια, δεν είχε τόσο καλή απόδοση.
Το άλλο της Νaturally Thinking (NT) δεν το έχω δοκιμάσει.

Πάντως ένα Ethereal aloe gel χτύπα το. Και φθηνό είναι και πολύ χρήσιμο μέσα στο σπίτι.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Thayers Witch Hazel . ( εγώ δε μπορώ να το παραγγείλω >:{ αλλά άσχετο)

Καθαρό, αποτελεσματικό, δοκιμασμένο από πολλούς.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
stergios

Και ο Δρυιδης [mention]Captainhx[/mention] ειχε μια σπιτικη συνταγη για asl. Παρακαλουμε μας πει τη συνταγη του! :)
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

[mention]stergios[/mention] τη συνταγή θα την βρεις εδώ. Η περιποίηση που προσφέρει η συγκεκριμένη σπιτική λοσιόν στο δικό μου δέρμα είναι ανώτερη από όλες τις άλλες λοσιόν του εμπορίου που έχω δοκιμάσει. ΟΚ, μπορεί να υπερβάλλω γιατί είναι δικό μου παρασκεύασμα XD
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”