Noxzema Balms

Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Δεν έχω δοκιμάσει κανένα από τα δύο και στη κατηγορία ας μπει και η κρέμα προσώπου action plus . Όποιος μπορεί να δώσει λίγα πράγματα αναφορικά με το άρωμά τους καταρχάς για να φτιάξω ένα προφίλ :think: στο μυαλό μου, θα με βοηθούσε σε μελλοντική - ίσως μετα-κορρέ - αγορά.
Κατόπιν μια πιο αναλυτική παρουσίαση θα ήταν ευπρόσδεκτη και για να μη χαθεί στη σούπα σκέφτηκα να την ρίξουμε εδώ μέσα :P
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

Ούτε συνεννοημένοι να είμαστε!

Επίσκεψη στον Γαλαξία της Λένορμαν σήμερα, μετά από σκέψη μπροστά απ΄το σταντ με τα after shave, επέλεξα αυτό:
Εικόνα

Τιμή 7,74 ευρώ, το ίδιο και το sensitive (κόκκινο), η action plus είχε 10 και κάτι ψιλά αλλά δε με ενδιέφερε.

Τα συστατικά του:


Εικόνα

Αλλαντοϊνη - πανθενόλη - βισαβολόλη τα αναγνωρίζω ως εξαιρετικά συστατικά, περιέχει και υαλουρονικό οξύ.
Στα του αρώματος δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω όπως θα 'θελα, θα προσπαθήσω να το περιγράψω. Για μένα είναι ξεκάθαρα καλοκαιρινό άρωμα, φρέσκο και ελαφρύ, μου έφερε κατευθείαν στο νου ένα παιδικό αντηλιακό που με κυνήγαγε για να μου φορέσει η μάνα μου... (βγάζει αντηλιακά η Noxzema;). Ως εκ τούτου, εμένα μου άρεσε πολύ. Στα συν ότι δεν κρατάει πολύ, το φοράω εδώ και μισή ώρα και ίιισα που το νιώθω.

Οι ιδιότητές του φάνηκαν με το που το άπλωσα: δυο μικρά κοψιματάκια στο λαιμό τα εξαφάνισε σε λίγα λεπτά. Είναι πολύ παχύρευστο (το γυρνάς ανάποδα και χτυπάς πάνω στην παλάμη για να πέσει) και χρειάζεσαι λίγη ποσότητα, απορροφάται αστραπιαία παρ' όλα αυτά.

Σαν συνολική αίσθηση το τοποθετώ μόνο κάτω από Myrsol Emulsion που για μένα είναι σημείο αναφοράς.
Με σημείο αναφοράς τα balms του Κορρέ που χρησιμοποιείς, εύκολα πιο περιποιητικό από Καλέντουλα & Ginseng και ΠΟΛΥ πάνω από Vetiver/Cedarwood/Green Tea (το οποίο για μένα είναι μια κακή ενυδατική, πόσω μάλλον after shave...).
Προσωπική άποψη πάντα και με την επιφύλαξη της μιας δοκιμής και μόνο. :greetings-waveyellow:
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Εχω το sensitive επαυξάνω Ιάσονα.
Εικόνα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Ευχαριστώ παιδιά. Δώστε πληροφορίες. Που θα πάει, σε λίγους μήνες θα τελειώσει ο Korres, πρέπει να έχω εναλλακτικές. :D

Την παχύρευστη υφή του τη διαπίστωσα όταν ανεπιτυχώς δοκίμασα να το μυρίσω από τα ράφια του σ/μ. Η αναφορά σου στο Μyrsol Εmulsion, που το θυμάμαι κάπως "ευκαλυπτικό", θέλω να ελπίζω πως σχετίζεται με τις καταπραϋντικές του ιδιότητες και όχι με το άρωμα, σωστά ;
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

Ανεπιτυχώς γιατί;; Εμένα με το που το έφερα στη μύτη μού ήρθε αμέσως το άρωμα. Το σημειώνω μη τυχόν και είχε θέμα το συγκεκριμένο που μύρισες...

Ναι, στις ιδιότητές του αναφέρομαι, αλλά προσωπικά μετά την πρώτη χρήση άρχισα να το γουστάρω άσχημα και το άρωμα... ρετρό-λουλουδάτο θα το έλεγα περισσότερο.
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Πάντως μεταξυ μας έτσι, δε μιλάμε και για κανένα high end balm ε.. Να τα λέμε αυτά. Πες μου τι ποσο θες να διαθέσεις να σου λυσω τα χέρια ✋, έπεσες σε balsamakia.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

εύκολα πιο περιποιητικό από Καλέντουλα & Ginseng
Βαρια κουβεντα :D (θα με κανεις να αγορασω noxzema....)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Ε καλά Ηρακλη μη το δένεις αυτό. Πάντως αυτό που έχω να πω είναι ότι δεν τσουζει σε αντίθεση με του Κορρέ που τσιμπάει λίγο. Πάρτο αν θες και δες, αλλά έχω ένα balm στο μυαλό μου που σπέρνει άσχημα...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

herco έγραψε: 26 Μαρ 2018, 23:47
εύκολα πιο περιποιητικό από Καλέντουλα & Ginseng
Βαρια κουβεντα :D (θα με κανεις να αγορασω noxzema....)
YMMV όπως παντού! (Για δοκιμή θα το σύστηνα πάντως).

Γενικά εμένα τα δυο balms του Κορρέ δε μου έκατσαν καθόλου καλά, αναγνωρίζω ότι το Καλέντουλα είναι πιο περιποιητικό πάντως - και το Vetiver ανώτερο αρωματικά.

Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 11 δευτερόλεπτα:
Randyman έγραψε: 26 Μαρ 2018, 23:52 Ε καλά Ηρακλη μη το δένεις αυτό. Πάντως αυτό που έχω να πω είναι ότι δεν τσουζει σε αντίθεση με του Κορρέ που τσιμπάει λίγο. Πάρτο αν θες και δες, αλλά έχω ένα balm στο μυαλό μου που σπέρνει άσχημα...
Εγώ θα ήθελα να το ακούσω, έτσι κι αλλιώς για το επόμενο δεκαήμερο τουλάχιστον δεν μπορώ να αγοράσω ούτε τσίχλες...
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Μη μας το βγάλουν off topic μόνο.

The BodyShop Maca Root Razor Relief. Δε γράφω κάτι αλλο.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”