Noxzema Balms

Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Randyman έγραψε: 26 Μαρ 2018, 23:26 Πάντως μεταξυ μας έτσι, δε μιλάμε και για κανένα high end balm ε.. Να τα λέμε αυτά. Πες μου τι ποσο θες να διαθέσεις να σου λυσω τα χέρια ✋, έπεσες σε balsamakia.
Denim φοράω πριν.. ( με πιάνεις.. ;) ).

@ Ιάσονα , αλλιώς θα το μύριζα στα δάχτυλα και αλλιώς απ' το μπουκάλι. Μέχρι στιγμής πάντως δεν έχω διαβάσει λέξη για μέντα ή ευκάλυπτο και αυτό είναι ..καλό.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
NavalArchitect

Είχα το εν λόγω balm, το είχα πάρει €8 από το κέντρο της Αθήνας, κάπου στην Πραξιτέλους.

Κατά την προσωπική (κι επομένως υποκειμενική) άποψή μου δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.
Το περίμενα λίγο πιό παχύρευστο. Οι ενυδατικές και προστατευτικές ιδιότητές του θα έλεγα πως δεν είναι ανάλογες με το πόσο κοστίζει.

Το χρησιμοποίησα 2-3 φορές και το έδωσα. Δεν με συγκίνησε.

Εικόνα

Το αντίθετο όμως συνέβη με την κρέμα "ActionPlus" της ίδιας εταιρίας (και εργοστασίου) στο πλαστικό dispenser bottle.
Είναι πάρα πολύ καλή για τα χρήματά της, €6 μετά την προσφορά/έκπτωση στο MyMarket κατά καιρούς.
Αφήνει το δέρμα με 'ματ' μεταξένια αίσθηση, δεν λασπώνει καθόλου, την βάζεις μετά το ξύρισμα και σε λίγα λεπτά χαιδεύεις το πρόσωπό σου διαπιστώνοντας την παλάμη σου να γλιστρά απαλά - χωρίς δηλαδή να 'κολλάει' από την κρέμα/balm που είναι πάνω στο δέρμα.
Έχει πολύ ωραία κι ελαφρά powdery μυρωδιά, η οποία ταιριάζει με σαπούνια ήπιας μυρωδιάς (που εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ).

Εικόνα

Δεν ξέρω αν αυτό είναι το σωστό ή το λάθος για ένα ενυδατικό προιόν, να δουλεύει έτσι δηλαδή μετά τη χρήση (application), δεν γνωρίζω επίσης λεπτομέρειες για τα συστατικά που χρησιμοποιεί ο Σαραντής στις κρέμες αυτές και στα balms που φτιάχνουν στο συγκεκριμένο εργοστάσιο. Αλλάζω συχνά προιόντα αναλόγως με το πού βρίσκομαι (π.χ. σε κρύα κλίματα θα χρησιμοποιούσα κάτι διαφορετικό).

Επίσης, η κρίση μου είναι προσωπική με βάση απλά πόσο πληρώνω για το προιόν και με βάση το πώς μου κάθεται στο δέρμα. Έχω το balm της Penhaligon's (το Endymion) όπως και το balm Truefitt & Hill 'Classic', αυτά κοστίζουν €38 έκαστο καινούργια και τα έχω στο 90%+ αλλά τα παραμέρισα και τα δύο διότι το ActionPlus της Noxzema μου αφήνει πιό ωραία αίσθηση στο πρόσωπο, αυτή την εποχή και με βάση αυτόν τον καιρό εδώ... Τα πάντα είναι σχετικά και προσωπικές επιλογές.

Εικόνα

Εικόνα

Όλα αυτά τα σχόλια βέβαια για το συγκεκριμένο εύρος τιμής. Από τα €12 και πάνω πάμε σε άλλη κατηγορία όπου εκεί πιθανώς να βελτιώνεται η ποιότητα. Είδα πρόσφατα ότι έχει δύο balms η Avene, ακούω μία Ελληνική εταιρία που διαφημίζει κι αυτή balm (η Frezyderm), είναι κι άλλη μία που είδα με την Avene επροχθές στο φαρμακείο, νομίζω η Klorane ή Revlon είναι (έχω μπερδευτεί με το όνομα). Εδώ λοιπόν μιλούμε για περίπου €17-€23 λιανική σε κάθε προιόν, υποθέτω και ο Κορρές ή κάποια άλλη εταιρία (π.χ. Apivita) στα ανδικά after shave balms κάπου εκεί να κινούνται τιμολογιακά.

Το Avene, το Frezy όπως και το Klorane έχω πλάνο να τα δοκιμάσω, οπότε θα δώσω feedback εδώ ή σε άλλο νήμα, καθαρά για συγκριτικούς λόγους.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NavalArchitect την 27 Μαρ 2018, 12:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

Καμία μα καμία σχέση με πράσινες μυρωδιές Ηλία.
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Αυτή την action plus την είχα στο μάτι.
My market είπες έτσι?

Προφανώς έτσι δουλευει μια ενυδατική όπως περιγραφεις, ειδικά οι ανδρικές που πρεπει μετά την εφαρμογή να μην αφήνουν κανένα ίχνος ότι έχει μπει κάτι στο προσωπο(εχω ιδιοτροπία σε αυτό).

Δεν ξέρω κατά ποσο θα βοηθήσει άτομα με αρκετά ξηρό δέρμα με την έννοια ότι μπορεί να χρειάζονται πολλες εφαρμογές μέσα στη μερα.
Εικόνα
NavalArchitect

Ναι, MyMarket, και την έχει ακόμη σε προσφορά €6.
Πιστεύω πως για ξηρές επιδερμίδες χρειάζεται κάτι πιό δυνατό, αλλά όλα αυτά μεταβάλλονται σύμφωνα με το δέρμα του καθ'ενός από εμάς αλλά και με το πώς το δέρμα συμπεριφέρεται στις συγκεκριμένες εποχιακές συνθήκες (ζέστη, κρύο, κλπ.)
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Kωνσταντίνε, το Action Plus ξεπέρασε τη T&H Classic και στο θέμα του αρώματος κατά τη γνώμη σου ή για να σε προλάβω.. Αρωματικά, επειδή τα έχεις δοκιμάσει όλα ποιο θεωρείς εφάμιλλο ή καλύτερο από την T&H ; Τα balms της Noxzema , το Action Plus ή δεν μοιάζουν καθόλου ;
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
NavalArchitect

Το Τ&Η Classic εγώ το βλέπω κοντά σε βαριά/πικάντικη λεβάντα.

Το Σάββατο που πέρασα από το Γιώργο το συζητούσαμε (για το συγκεκριμένο Τ&Η) και με απορία με κοιτούσε και έλεγε ότι είναι καθαρά λίγο πιπεράτο, όχι τόσο λεβάντα. Οπότε δεν ξέρω, εμένα προσωπικά αυτό μου βγάζει, ίσως κάνω λάθος. Το λέω διότι και η 'Sensitive' κρέμα ξυρίσματος της Τ&Η είναι με ελαφρά δόση λεβάντας στη μυρωδιά, οπότε αυτοί εκεί νομίζω πως τη λεβάντα την έχουν κάπως σε γενικευμένη χρήση...

Το ActionPlus της Noxzema δεν έχει σχέση με το Classic της Τ&Η. Είναι ελαφρώς πουδρώδες σε άρωμα, είναι κάτι σαν το talc της Johnson & Johnson ας πούμε. Είναι πάρα πολύ μακριά από κάτι φρουτώδες ή musky.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά με dimethicone,taurate(ταυρίνη?) δε βλέπω γιατί να το προτιμήσω.
Μου είχαν κάνει δώρο από τον πρώτο Άγιο Βασίλη ένα musgo real balm και το βρίσκω πολύ καλό.
Πάντως το noxzema αρωματικά μοιάζει με τον αφρό noxzema για όσους θυμούνται.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Έκανα σήμερα άλλη μια απόπειρα να μυρίσω τα balms. Καλύτερα αυτή τη φορά. Εκ πρώτης και φυσικά αυθόρμητα και υποκειμενικά μου φάνηκε πως έχουν ένα γενικά απροσδιόριστο άρωμα, με γύρισαν πίσω στα χρόνια της Nivea και του balsam. Επίσης συμφωνώ με τον Κωνσταντίνο πως δεν είναι και τόσο παχύρευστα. Αλλά το τόσο όσο, διαφέρει στον καθένα.
Δυστυχώς τα MyMarket στη συνοικία μου είναι μικρά ( Β/Γ κατηγορία καταστήματος ) και δε φέρνουν την ActionPlus ( για να κερδίσω την έκπτωση).
Αν κατάλαβα όμως σωστά, θα μπορούσαμε να την συγκρίνουμε με τη κρέμα Borrage του Κορρέ ;
NavalArchitect έγραψε: 27 Μαρ 2018, 16:31 Το Τ&Η Classic εγώ το βλέπω κοντά σε βαριά/πικάντικη λεβάντα.

Το Σάββατο που πέρασα από το Γιώργο το συζητούσαμε (για το συγκεκριμένο Τ&Η) και με απορία με κοιτούσε και έλεγε ότι είναι καθαρά λίγο πιπεράτο, όχι τόσο λεβάντα. Οπότε δεν ξέρω, εμένα προσωπικά αυτό μου βγάζει, ίσως κάνω λάθος.
Πιστεύω πως μάλλον δε κάνεις λάθος, απλά το "είδες" επειδή το δούλεψες και τα αρώματα πολλές φορές μένουν κρυμμένα, περιμένουν να τα ανακαλύψουμε. Δεν έχω καλύτερο παράδειγμα από το Pino Silvestre, το οποίο μου έδινε συνεχώς και αθροιστικά αρωματικές νότες. Ο καθένας θα μπορούσε να στο περιγράψει, όμως τα παραπάνω έπρεπε να αφοσιωθείς σε ένα setup για να τα βρεις μόνος σου. Το ίδιο θεωρώ ότι ισχύει και για όλα τ'άλλα.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Noxzema Moisture Balm. Με λίγες μέρες χρήσης και έδειξε με το καλημέρα τις ιδιότητές του. Ελαφρύ και δροσερό αρωματικά, προτιμότερο από τη φαρμακευτική οσμή του 7in1, καλύτερο κι από το καμφορίζον emulsion, σβήνει εύκολα ερεθισμούς και υποψίες φλόγωσης. Ανακουφίζει και τονώνει το δέρμα, σε συνδυασμό δε το asl της επιλογής σας ανεβάζει το τελικό αποτέλεσμα. Χρειάζεται μικρή ποσότητα και απορροφάται άμεσα.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”