pre shave και λιπαρό δέρμα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
zach
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: 04 Ιαν 2018, 21:47
6
Has thanked: 1943 times
Been thanked: 1202 times
Ηλικία: 54

Καλησπέρα σε όλους.
Το αιώνιο πρόβλημα και η λεπτή γραμμή πάνω στην οποία πρέπει να βαδίσουμε: Η χρήση των preshaves μαλακώνει τα γένια και κάνει το ξυράφι να πατινάρει (προσωπικά, αν θέλω να δω αν ένα ξυράφι είναι καλό, το δοκιμάζω λίγες φορές χωρίς pre).
Κατά κανόνα βέβαια, η πλειοψηφία των pre λιπαίνει το δέρμα. Γι αυτόν που έχει ξηρό δέρμα, έχει καλώς. Αν όμως έχεις λιπαρό;
Εσύ κύριε (σου λένε) βάλε σαπούνι για ν' απομακρύνεις τη λιπαρότητα.
Κι αν εγώ (ο κύριος) δεν θέλω να την απομακρύνω όλη γιατί ούτε αυτό είναι καλό;
Υπάρχει σολομώντια λύση;
Σαπούνι με "λιγούλα" υπερλίπανση, να μείνει και τίποτα πάνω; Κάτι άλλο;
Μην γινουμε λαδοπόντικες εμείς οι λιπαροί αλλά μην βγάλουμε από πάνω μας και όόόλη την προστασία μας...
Όλα πρέπει να γίνονται όσο πιο απλά είναι δυνατόν, αλλά όχι απλούστερα.
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Υπαρχουν preshave σαπουνια, preshave κρεμες, preshave λοσιον, preshave λαδια. Διαλεξε κατι που να καλυπτει τις αναγκες του προσωπου σου - θα βρεις πολλες πληροφοριες στο φορουμ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zach
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: 04 Ιαν 2018, 21:47
6
Has thanked: 1943 times
Been thanked: 1202 times
Ηλικία: 54

Ευχαριστώ Ηρακλή. Εννοείται πως κάθε δέρμα φέρεται διαφορετικά. Στο δικό μου για παράδειγμα, αν κάνω καθαρισμό πριν ξυριστώ τότε πάει το σκάλωμα σύννεφο με οποιοδήποτε σαπούνι και ξυραφάκι, είτε λέγεται mwf, είτε cella, είτε sv, είτε tabac, είτε tfs (άφησα τα πιο "δικά σου" για το τέλος), είτε, είτε, είτε.... Από την άλλη, με pre και μετά το asl, βάζοντας κρέμα faena που είναι εξαιρετική αλλά "μπουκώνει", γίνεται ο κακός χαμός.
Το ψάχνω όμως. Γηράσκω αεί πειραματιζόμενος..
Όλα πρέπει να γίνονται όσο πιο απλά είναι δυνατόν, αλλά όχι απλούστερα.
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Το να καθαρίζεις συνέχεια ένα λιπαρό δέρμα είναι λάθος.
Η σωστή αντιμετώπιση είναι να χρησιμοποιείς προϊόντα για λιπαρό δέρμα.
Αυτά έχουν από λιγότερο έως καθόλου λάδι στην σύστασή τους.
Στο pre δεν έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα γιατί ούτως ή άλλως θα φύγει με το ξύρισμα και το πλύσιμο που θα κάνεις μετά.
Στο post χρειάζεσαι αυτά τα προϊόντα.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
zach
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: 04 Ιαν 2018, 21:47
6
Has thanked: 1943 times
Been thanked: 1202 times
Ηλικία: 54

Ευχαριστώ Μιχάλη.
Εννοείται πως δεν κάνω συνέχεια καθαρισμό. Δις εβδομαδιαίως. Αφού μέρα παρά μέρα ξυριζόμαστε!
Έχεις δίκιο ότι το post είναι απαραίτητο. Ειδικά τώρα που δειλά δειλά χρησιμοποιώ και τη σαβέτα. Μην μας καρατομήσει κιόλας!
Όλα πρέπει να γίνονται όσο πιο απλά είναι δυνατόν, αλλά όχι απλούστερα.
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Πολυ σωστός ο Μιχαλης. Στο παρελθον έχω παλεψει με λιπαρό δέρμα αλλά και ακμή. Τώρα το έχει γυρίσει στην ξηρότητα. Πάντως ένα preshave αν το λες κι έτσι βέβαια είναι του παπουτσανη το κόκκινο η το κίτρινο σαπουνι. Εχω διαπιστώσει ότι οπότε πλενομαι με αυτό το δέρμα τείνει να τραβάει όταν στεγνώσει τελείως μετά το ξεβγαλμα.

Προτείνω να το βάλεις πριν ξυριστείς και απλά να μην ξεβγάλεις τελειως.

Θα δεις διαφορά πιστευω και θα αποφυγεις και το λαδοποντικισμο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zach
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: 04 Ιαν 2018, 21:47
6
Has thanked: 1943 times
Been thanked: 1202 times
Ηλικία: 54

Ευχαριστώ Γιώργο.
Και μένα πλέον έχει τάσεις ξηρότητας. Αλλά σε οτιδήποτε λιπαρό πάω να του βάλω, θυμάται τη λιπαρότητά του.
Πάντως, το pre δεν το κόβω με τίποτα.
Τι διαφορά θα έχει το σαπούνι γλυκερίνης που μου προτείνεις από το ελαιολάδου;
Όλα πρέπει να γίνονται όσο πιο απλά είναι δυνατόν, αλλά όχι απλούστερα.
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Οχι μεγάλη διαφορά.. Και του ελαιολάδου πολυ καλο ειναι. Πάντως παρε και ένα από το σουπερμάρκετ Παπουτσανη να έχεις. 0,70 λεπτά έχει.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα με σένα [mention]zach[/mention]. Λιπαρό δέρμα ειδικά στην περιοχή Τ (μέτωπο - μύτη - πηγούνι), το οποίο με το που θα πλυθεί είτε με σαπούνι γλυκερίνης/ελαιολάδου Παπουτσάνη είτε με οποιοδήποτε προϊόν καθαρισμού, αρχίζει να ξεφλουδίζει στην περιοχή του μουστακιού και του σαγονιού...
Περιμένω να παραλάβω για να δοκιμάσω για πρώτη φορά ένα αμιγώς pre shave προϊόν (την κρέμα της Proraso) για να δω πώς θα δουλέψει.
Μέχρι τότε, αυτό που έχει δουλέψει για μένα μέχρι στιγμής είναι, πλύσιμο με γλυκερίνης Παπουτσάνη, ξέβγαλμα και μετά καπάκι δημιουργία σαπουνάδας την οποία την αφήνω στη μούρη όπως είναι και από πάνω απλώνω τον αφρό. Νομίζω είναι η μέση λύση, ώστε και να απομακρύνεις το περίσσιο σμήγμα (με το πλύσιμο) και να προσθέσεις και μια επιπλέον προστασία/ολισθηρότητα κάτω από τον αφρό σου.
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”