Nivea After Shave (όλη η σειρά)

Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Εικόνα

Θέμα για σχολιασμό των after shave της Nivea δεν υπάρχει τόσα χρόνια στο φόρουμ. Δεν εξεπλάγην κατά την αναζήτηση, μια και πρόκειται για την εταιρία που όσοι εισερχόμαστε στο παραδοσιακό ξύρισμα λατρεύουμε να μισούμε: Είναι πολυεθνική και ρυθμίζει τη μαζική αγορά, συμβολίζει τα δύσκολα χρόνια της προ Π.Ξ. εποχής για τον καθένα μας, ενώ τα προϊόντα της «κατηγορούνται» από τους παραδοσιακούς ως έχοντα πολλή χημεία μέσα τους. Υπάρχει μία δόση αλήθειας (μικρή ή μεγαλύτερη) σε καθετί απ' όλα αυτά, ωστόσο δεν παραγνωρίζει κανείς ότι η Nivea εξακολουθεί να προσφέρει κρέμες ξυρίσματος, που άλλες εταιρίες του βεληνεκούς της έχουν απαξιώσει/καταργήσει, καθώς και μία πλούσια σειρά από μεταξυριστικά προϊόντα.

Στα προ Π.Ξ. χρόνια τα after shave της Nivea ήταν τα αγαπημένα μου. Τα έβρισκα περιποιητικά για το ευαίσθητο δέρμα μου, το οποίο ταλαιπωρούσα πολύ επειδή δεν ήξερα να ξυρίζομαι σωστά, έστω και με έτοιμο αφρό και ξυραφάκια συστήματος. Γι' αυτό και μου γεννήθηκε η περιέργεια: Τώρα που έχω μία τριετία χρήσης καλών σαπουνιών/κρεμών με safety razor και η επιδερμίδα του προσώπου έχει αναζωογονηθεί, ενώ παράλληλα έχω δοκιμάσει μία σημαντική γκάμα σπουδαίων «μπαρμπέρικων» after shave, πώς θα μου φανούν τα αντίστοιχα, μαζικής παραγωγής και κατανάλωσης, της Nivea;

Ανοίγω, λοιπόν, το νήμα για να μαζέψουμε εδώ όλες τις γνώμες. Και όσων δεν σταμάτησαν να τα χρησιμοποιούν μετά την είσοδό τους στο Π.Ξ. και όσων έχουν την ίδια περιέργεια με μένα και έχουν πλέον στο ράφι τους με σκοπό να βάλουν άμεσα στο rotation τους κάποιο από αυτά.

Υ.Γ. Το σάιτ της Nivea, με περαιτέρω πληροφορίες για το καθένα από τα δέκα after shave, είναι αυτό
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 211 times
Been thanked: 551 times
Ηλικία: 43

ΞΥΡΙΖΟΜΑΙ ΜΕ ΚΡΕΜΕΣ ΑΠΟ ΤΟ 2006 ΚΑΙ ΜΕ SAFETY RAZOR ΑΠΟ ΤΟ 2012.ΕΧΩ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙ ΑΠΕΙΡΑ AFTERSHAVE ΚΑΙ BALM K LOTION.ΠΑΝΤΑ ΕΧΩ ΣΤΟΚ ΕΝΑ NIVEA AFTER SHAVE BALM SENSITIVE K MIA ΚΡΕΜΑ ΞΥΙΡΙΣΜΑΤΟΣ.TA ΠΑΙΡΝΩ ΠΑΝΤΑ ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΝ 50% ΕΚΠΡΩΣΗ ΤΑ SUPER-MARKET.ΤΣΑΜΠΑ ΔΗΛΑΔΗ.ΤΑ ΘΕΩΡΩ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥΣ.ΤΟ BALM ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ,ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΛΙΠΑΡΗ ΕΠΙΔΕΡΜΙΔΑ.
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Φιλε DAK σεβαστη η γνωμη σου - αλλα στο φορουμ γραφουμε με μικρα γραμματα ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 211 times
Been thanked: 551 times
Ηλικία: 43

Φιλοι ζητω συγνωμη.δεν το θυμομουνα.
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Ομοίως, πάντα υπάρχει ένα balm sensitive στο ράφι.
Στη δική μου μούρη, μια χαρά τα πάει. Έως πολύ καλά θα έλεγα. Σε βασική θέση στο rotation.
Επίσης για τα χέρια η κλασσική μπλέ nivea,που πλέον το κουτάκι της χρησιμοποιείται και για το τρίψιμο-αποθήκευση των sticks. :)
Άβαταρ μέλους
Georgechalkida
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 15 Φεβ 2015, 02:27
9
Has thanked: 198 times
Been thanked: 142 times
Ηλικία: 38

Έχω δοκιμάσει, και έχω ακόμα στη συλλογή μου τα παρακάτω, που όταν τα βγάζει σε προσφορά το σούπερ μάρκετ, ειδικά τα 2, αξίζουν τρελά.

Sensitive After Shave Balm Εξαιρετικό. Πραγματικά το καλύτερο balm, απο τα ελάχιστα που έχω δοκιμάσει.

Nivea protect and care 2 σε 1 shave balsam, εξαιρετικό για καλοκαίρι, με αίσθηση δροσιάς πολύ καλή.

Nivea Sensitive cooling after shave lotion, μακριά και αγαπημένοι.. Καμία προστασία και το cooling effect άφαντο, και εντελώς λάθος..!!
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Το 2000 αν θυμαμαι καλα ειχα παρει ενα asl Nivea 2 φασεων. ΤΡΑΓΩΔΙΑ! Η λαδιλα στη μουρη με μετετρεπε σε τραβεστι! Εφαγε κλωτσια και ποτε ξανα Nivea γενικως!
Let the music play
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 211 times
Been thanked: 551 times
Ηλικία: 43

Πριν καμια δεκαρια χρονια ειχα δοκιμασει κ εγω λοσιον της nivea.ηταν ψιλοχαλια.απο nivea αξιζει μονο το sensitive balm.προσφατα σε τρελη προσφορα αγορασα κ το καινουργιο 2 σε ενα lotion-balm.αυτο το κραταω για καλοκαιρι.οταν δοκιμασω θα ενημερωσω.
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Tις λοσιον τις βρίσκω κοινοτυπομπερδεμενοαδιαφορες αρωματικά και τις προσπερνάω. Το balm φυσικά και έχει δοκιμαστεί αλλά πέρασε ο καιρός..
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
theo's
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 21:51
8
Has thanked: 8873 times
Been thanked: 8903 times
Ηλικία: 61

Έχω κι εγώ ακόμα στη συλλογή μου τα παρακάτω, προσπαθώντας να τα τελειώσω:
NIVEA MEN Cool Kick After Shave Lotion =o
NIVEA MEN Sensitive Replenishing After Shave Balm :clap:

Μετά όμως από τα παρακάτω αποφάσισα, ...όχι άλλο NIVEA!


:shock: :shock:
Θεόδωρος
Τάς τε λεωφόρους μή βαδίζειν - Aut viam inveniam aut faciam
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”