asl και ταλκ

Απάντηση
Δαρρειος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 27 Οκτ 2017, 16:41
6
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times
Ηλικία: 44

καλησπερα στους εξαιρετους κυριους. Τα φωτα σας παρακαλω. Θα μπορουσε να συνδυαστει ενα after shave με ταλκ ? Τι εννοω, επιτρεψτε μου να γινω πιο σαφης. Ειμαι οπαδος φανατικος του asl , ειλικρινα δεν θα το αλλαζα με τιποτα, πλην ομως αντιμετωπιζω ενα μικρο θεμα με την υγρασια , χειμωνα καλοκαιρι. Αν και εκανα καποιες αλχημειες με λοσιον και με κρυσταλλους μενθολης γαι να μπορει να ειναι οσο τω δυνατω πιο δροσιστικο το τελειωμα ενος καλου ξυρισματος, συνεχιζα να εχω ενα μικρο θεματακι με την υγρασια ή αν θελετε λιπαροτητα, του προσωπου . Σκεφτηκα λοιπον αν ενδεικνυται η χρηση ταλκ μετα απο λοσιον (εννοειται οτι θα ειναι εντελως στεγνο το προσωπο) για να απορροφησει την οποια υγρασια------ επομενως τις σκεψεις σας. Τις ευχαριστιες μου
Άβαταρ μέλους
Iapetos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 20 Σεπ 2017, 22:20
6
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 781 times
Ηλικία: 29

Βεβαιως και γινεται! Πιο παλια το θεωρουσαν "κανονικοτητα". Οι εμπειροτεροι θα διαβεβαιωσουν θεωρω. Αυτη τη στιγμη κυκλοφορει απο την Proraso και ταλκ με αναμεικτη ξυλωδη μυρωδια και δενδρολιβανο. Ετυχε σημερα να την αγορασω, γι'αυτο το παραθετω!
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Pantrek
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2015, 23:06
8
Has thanked: 33 times
Been thanked: 118 times

Έχω και εγω θέμα με την λιπαρότητα προσώπου.

Αυτό που δούλεψε σε εμένα είναι aftershave lotion χωρίς γλυκερίνη ή οποιαδήποτε άλλη ουσία που μπορεί να προκαλέσει λιπαρότητα.
Βασικά "norina fougere" που στην ουσία είναι κολώνια και όχι aftershave.
Δεν τις έχω δοκιμάσει αλλά φαντάζομαι και οι "Μενούνος" 60 βαθμών είναι το ίδιο πράγμα με την norina και έχουν μεγάλη ποικιλία.

Το χειμώνα που η λιπαρότητα/ιδρώτας ελαττώνεται, χρησιμοποιώ και AS με γλυκερίνη χωρίς θέμα (Denim original).
Ilias-G
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 553
Εγγραφή: 22 Οκτ 2017, 10:54
6
Has thanked: 5684 times
Been thanked: 3922 times
Ηλικία: 58

Κι εγώ εχω θεμα με υγρασία, λιπαρότητα και ιδρώτα, ειδικά το καλοκαιρι.
Γι' αυτό και τόσα χρόνια δεν εβαζα τιποτα μετά το ξυρισμα.
Τωρα εχω ξαναρχίσει να βαζω, αλλά εχει αρχίσει και κρυωνει ο καιρός και αντεχεται.
Οταν ξαναζεστανει ο καιρός βλέπουμε...μάλλον θα χρειαζεται καποιο asl με πολύ οινοπνευμα για να στεγνώνει...

Το ταλκ καλή ιδέα, δεν το΄χα σκεφτεί.
Ωραίο ταλκ εχει και η Felce Azzurra. Και θα ταιριάζει με asl με αρωμα fougere.
Άβαταρ μέλους
Blade Runner
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011, 23:35
13
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 503 times
Been thanked: 372 times
Ηλικία: 46

σχετικό νήμα εδώ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 17 Νοέμ 2017, 03:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα links σε κάποια λέξη. Το πως μπορείς να το κάνεις αυτό, μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”