WELEDA VS APIVITA ASB

stavros
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2010, 08:33
13
Been thanked: 2 times

Λοιπον κυριοι επειδει εχω διαβασει πολλα γιαυτα τα δυο balms,θα παραθεσω τις εντυπωσεις μου μετα την δοκιμασια μου.Πρωτο,και τα δυο εχουν 20 ευρω,ακριβα μεν,αριστα υλικα δε.Δευτερον,το Αpivita ειναι κρεμωδης με αναλαφρο αρωμα βοτανων(θυμαρι,χαμομηλι κτλ).Το weleda ρευστο,με δυνατο αρωμα ευκαλυπτου,καμφορας,περιπου σαν το βιξ που βαζουμε στο κρυολογημα,αλλα σε πιο αναλαφρη εκδοση.Τωρα στη χρηση,το apivita,αφου απλωσα μια μικρη ποσοτητα,αμεσως υδατοδιαλυθηκε,και αποροφηθηκε γρηγορα απο το δερμα,χωρις να αφησει ιχνος κωλοδης ουσιας.Το δερμα μου ανακουφιστηκε αμεσως,με μια αισθηση δροσιας για αρκετη ωρα,τραβηγματα,κοκκινιλες εξαφανηστικαν σε ελαχιστα λεπτα,και μετα απο μια ωρα το δερμα ηταν λειο,στιλπνο,τονωμενο και καθαρο σαν να ειχα πλυθει με φινο σαπουνι,τελος το δε αρωμα εγινε πολυ διακριτικο εως ανυπαρκτο.Στη χρηση το weleda,αφου προσεχεις να μην το χασεις απο τα χερια λογω ρευστοτητας,διαπιστωνεις αμεσως το παχυ στρωμα που μενει στο δερμα σου δεν αποροφιεται καθολου ευκολα,και αφηνει την δυσαρεστη κωλοδης αισθηση που εχουν τα φτηνα balms,η δε ανακουφιση,η δροσια,και η αναδομηση του δερματος αργουν λιγο να ερθουν .Το αρωμα που δεν ειναι και πολυ ευχαριστο,ειναι εντονο ,και η διαρκεια του μεγαλη,τελος μετα απο δυο ωρες το δερμα κολαει λιγο,και υπαρχει μια αισθηση ενοχλητικης λιπαροτητας αλλα μετη ιδια σχεδον δραση της apivita.Πιστευω οτι η apivita εχει κανει τελεια δουλεια σε αυτη τη κρεμα και δεν πρεπει να την κοιταμε προκατηλειμενοι επειδη ειναι Ελληνικο προιον,και στο παρελθον που εχω παρει σαμπουαν ειχα μεινει καταπληκτος με τη δραση του.Παντως και τα δυο εχουν καλυτερα αποτελεσματα για μενα και απο τη tabac lotion,και σαφως καμια σχεση με τα σκουπιδια του σουπερ μαρκετ,το μονο αρνητικο οτι ειναι πολυ ακριβα,αλλα οτι πλερωσεις περνεις.
Άβαταρ μέλους
xristos_metal
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 04 Ιουν 2010, 10:58
13
Been thanked: 15 times

Σταυρο διαφωνω αρκετα σε αυτα που γραφεις κυριως για τη weleda. Για την apivita δε μπορω να εκφερω γνωμη. Συνοπτικα, η τιμη της weleda ειναι η μιση της apivita (10 ευρω), αλλα εχω και διαφωνιες ως προς το αρωμα που αναφερεις αλλα και στη ποιοτητα του. Εμενα δε μου παρουσιασε κατι τετοιο η weleda. Αφηνει μια μικρη γυαλαδα στο προσωπο μου, οπως πιστευω και καθε balsam αλλα στο μικροτερο βαθμο. Η μυρωδια ειναι εντονη λεμονατη το πρωτο τεταρτο, και μετα σταδιακα εξαφανιζεται ιδιως αν βαλεις καποιο αρωμα.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Θα αναφερω αλλη μια φορα, και θα παρακαλεσω να μην ειμαστε απολυτοι, ειδικα σε ο,τι αφορα τα "αρωματικα" γουστα και προτιμησεις! Ανθρωποι δοκιμαζουν τα προϊοντα, οχι μηχανες, ανθρωποι με διαφορετικο συναισθηματικο κοσμο και διαφορετικη ικανοτητα περιγραφης γραφουν και οχι καποιο gadgetακι!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

xristos_metal έγραψε: 1. Συνοπτικα, η τιμη της weleda ειναι η μιση της apivita (10 ευρω)

2. Η μυρωδια ειναι εντονη λεμονατη το πρωτο τεταρτο, και μετα σταδιακα εξαφανιζεται ιδιως αν βαλεις καποιο αρωμα.
1.Χρηστο να διευκρινησεις ομως οτι με 10 ευρω και με εκπτωτικο κουπονι την αγορασες απο το internet

2. Συμφωνω
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
xristos_metal
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 04 Ιουν 2010, 10:58
13
Been thanked: 15 times

Δε χρειαζεται να διευκρινισω κατι Αρη, γιατι η τιμη της Weleda στη χωρα που παραγεται ειναι 10 ευρω και πιο χαμηλη. Χωρια ομως απο αυτο οπως ειπες και μονος σου το βρισκεις και στο ιντερνετ φθηνοτερα. Αν το πουλανε εδω 20 ευρω δεν ειναι δικο μου προβλημα. Αντιθετα η τιμη της apivita ειναι αυτη και στο εξωτερικο δε νομιζω να υπαρχει φθηνοτερη, αλλα και να υπαρχει γενικοτερα.

Στεφο δεν ειμαι απολυτος, Τη διαφωνια μου εξεφρασα. Δεν διαβασα κανενα κανονα που λεει οτι πρεπει να συμφωνουμε. Ο φιλος Σταυρος εγραψε αυτο ''.....με δυνατο αρωμα ευκαλυπτου,καμφορας,περιπου σαν το βιξ που βαζουμε στο κρυολογημα.." που εγω διαφωνω πληρως. Ιδιως απο τη στιγμη που δεν τα εχει καν στα συστατικα του.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Κατα την γνώμη μου πρόκειται για δύο εξαιρετικά αλλά διαφορετικά προιόντα που και τα δύο αξίζουν τα λεφτά τους!
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
stavros
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2010, 08:33
13
Been thanked: 2 times

Συγνωμη παιδια αν φανηκα απολυτος, και σαφως η γνωμη του καθενος ειναι υποκειμενικη,γιατι οτι κανει σε μενα δεν πιανει σε σενα.Απο κει και περα η weleda( για το λιπαρο και ευαισθητο δερμα μου που δεν το ανακουφιζει ουτε το tabac lotion και καθε lotion)μου δημιουργησε περισοτερη λιπαροτητα με αποτελεσμα να κολαει για πολλες ωρες,αλλα οπως ειπε και ο Αποστολος,και τα δυο ειναι κορυφαια προιοντα, και δεν εχουν καμια σχεση με τα πολυδιαφιμηζομενα του σουπερ μαρκετ, αλλα κατω του μετριου.Τελος στο αρωμα εγω διακρινω ευκαλυπτο,παρολο που δεν υπαρχει στα συστατικα,εμενα δεν μαρεσει αλλα εσενα σε ξετρελενει,οπως πχ το αρωμα της body shop maca root το θεωρω κορυφαιο,αλλα το Στεφανο των ξενερωνει,(τελεια κρεμα).Εν κατακλειδι συστηνω και τις δυο balms σαν κορυφαιες,και απο τις λιγες εξαιρετικες που μπορεις να βρεις στο φτωχο Ελληνικο εμποριο.
Άβαταρ μέλους
xristos_metal
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 04 Ιουν 2010, 10:58
13
Been thanked: 15 times

Εμενα δε μαρεσει το αρωμα της weleda. Σαν τσουρεκι μυριζει :hystericalbs1 .

Τη λοσιον δε μας ειπες πως σου φανηκε?
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Ρε παιδια αν ειχαμε ολοι τις ιδιες αποψεις για ολα τα προιοντα δεν θα ειχε και λογο υπαρξης το φορουμ :danke
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
stavros
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2010, 08:33
13
Been thanked: 2 times

xristos για πια λοσιον ρωτας;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”