After shave (balm & lotion) με καθαρα και αγνα συστατικα.

stergios

Επειδη ειμαι στο ψαχουλεμα να αγορασω κατι εξισου καλο, αν οχι καλυτερο απο "τεχνικης" αποψεως με την emulsion που ζει και βασιλευει στο ντουλαπι μου αλλα με καθαροτερα συστατικα και επειδη δεν βρηκα παρομοιο θεμα και ομολογω μου εκανε εντυπωση, καθως πιστευα πως σιγουρα θα ειχε γραφτει κατι...και μου εκανε τετοια εντυπωση γιατι προιοντα που να μη βλαπτουν τα πινελα μας εχουμε η βρισκουμε, για τις μηχανες μας φροντιζουμε, ε για τη αρχοντομουτσουναρα μας γιατι οχι?!


Προτεινω και ζητω να επικεντρωθουμε στις ιδιοτητες τους και στα συστατικα πρωτιστως και μετα σε φρου-φρου, αρωματα και τιμες.


Ακουω προτασεις ψαλιδοχερηδες φιλοι μου! :ty
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Τα προϊόντα της Speick έχουν καθαρά συστατικά. Επίσης μπορείς να φτιάξεις μόνος σου στο σπίτι με αγνά υλικά της επιλογής σου. Συνταγές υπάρχουν στο διαδίκτυο αλλά μπορείς να πειραματιστείς με τις ποσότητες και τα υλικά ώστε να φτιάξεις κάτι σύμφωνα με τις δικές σου απαιτήσεις που να ταιριάζει στο δέρμα σου.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
stergios

Σωστο και αυτο Ηλια, αν και δε νομιζω οτι ειναι τοσο απλο. Θελει γνωσεις χημειας για να βγει κατι αρτιο. Πολλα συστατικα αντιδρουν μεταξυ τους και γινονται "επιβλαβη" η αδρανοποιουνται και "χανουν", φανταζομαι.

Δεν ειμαι στη φαση που θελω ν ασχοληθω, για διαφορους λογους. Θα προτιμουσα κατι ετοιμο, συν οτι θα ταν καλο για την κοινοτητα πιστευω, να φτιαχτει μια ολοκληρωμενη λιστα με τετοια προιοντα. Να γνωριζουμε τι ειναι υγιεινο. Αν και πολλα πραγματα ακομη και "υγιεινα" δεν ειναι καθαρα. Οτι μπορουμε ν αποφυγουμε ομως, κερδος θα ναι. :-)

Οσο αφορα το speick νομιζω πως δεν ειχε καλα αποτελεσματα σε λιπαρα δερματα με την εννοια πως ειναι αρκετα λιπαρο απ οτι διαβασα. Ετσι θυμαμαι τουλ. Παει αρκετος καιρος που χα ασχοληθει μαζι του.

Παρ ολα αυτα ας μπει στη λιστα αφου ειναι καθαρο.

Οπως και της weleda ειναι καθαρο λενε, η του κορρε.
Αν και αυτα ολα χωρις να τα χω ψαξει ιδιαιτερα, κατι μου λεει οτι δεν ειναι τελειως αθωα, απλα ειναι αγνοτερα απο καποια πιο εμπορικα.
Βιομηχανικα, φαρμακευτικα, εκει θα τα κατετασσα. Αναφερομαι στην ποιοτητα των συστατικων τους. Δεν το χω ψαξει βεβαια το θεμα ιδιαιτερα.

Δεν μπορει να ναι πχ τυπου herbana και να ναι αποτελεσματικα?

Ειμαι της γνωμης να προσδιοριστουν καποια πραγματα απο τυχον μελη με γνωσεις επι του θεματος και μετα να κατηγοριοποιηθουν ενδεχομενως και να γραφτουν και συστατικα. Οτι νομιζει ο καθεις βεβαια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stergios την 20 Μάι 2017, 02:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Τα συστατικά που χρησιμοποιούνται συνήθως για την παρασκευή aftershave στο σπίτι είναι "αθώα". Γέλη από αλόη, οινόπνευμα, φυτικά έλαια, γλυκερίνη, ανθόνερο αμαμελίδας, ροδόνερο, αιθέρα έλαια, κανέλα και βότκα για bay rum είναι τα πιο σύνηθες.

Από Speick έχω το Active asl που είναι πολύ καλό για το λιπαρό μου δέρμα.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
stergios

Βαζουμε κατω και βλεπουμε! :-)

Speick active asl:
Alcohol, Aqua (Water), Organic Hamamelis Virginiana (Witch Hazel) Leaf Water, Sorbitol, Betaine, Glucose, Mannitol, Valeriana Celtica (Speick) Extract, Linoleic Acid, Linolenic Acid, Beta Vulgaris (Beet) Root Extract, Hydrolyzed Corn Starch, Phragmites Kharka Extract, Poria Cocos Extract, Parfum (Fragrance), Lactic Acid, Potassium Alum, Menthol, Benzyl Benzoate, Citral, Citronellol, Coumarin, Geraniol, Limonene, Linalool.

Speick after shave balm sensitive:
Water, Caprylic/Capric Triglyceride, Alcohol, Aloe Barbadensis (Aloe Vera) Leaf Juice, Glycerin, Cetearyl Alcohol, Glyceryl Stearate Citrate, Sucrose Stearate, Fragrance (combination of essential oils), Persea Gratissima (Avocado) Oil, Calendula Officinalis (Marigold) Flower Extract, Valeriana Celtica (Speick) Extract*, Echinacea Angustifolia (Coneflower) Leaf Extract, Hamamelis Virginiana (Witch Hazel) Distillate, Honey, Bisabolol, Panthenol, Tocopherol, Menthol, Xanthan Gum, Galactoarabinan, Glycine Soja (Soybean) Oil, Glycine Soja (Soybean) Sterols, Glyceryl Caprylate, Hexyl Laurate, Citral, Citronellol, Geraniol, Limonene, Linalool.

Το benzyl benzoate και η κουμαρινη πχ δεν ειναι και τοσο αγνα...
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Είναι μακρής ο κατάλογος με τα συστατικά και αυτό συνήθως δεν είναι καλό, τα τελευταία ειδικά δεν μου φαίνονται αθώα. Τι να πω, η Speick έχει φτιάξει όνομα για τα καθαρά καλλυντικά που παράγει :confusion-shrug:
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
stergios

Γι αυτο δεν ανοιχτηκε παρομοιο θεμα...δεν υπαρχουν καθαρα after! :-)
Μετα απο λιγο ψαξιμο σε καμια 10αρια προιοντα, οπως avene, korres, apivita, weleda, speick, pre de provence και αλλα που δε θυμαμαι, διαπιστωσα πως ολα περιεχουν "επιβλαβη" συστατικα σ ενα βαθμο.

Ασε που κατεληξα στο οτι η myrsol ειναι καθαρη, αν εχει αυτα τα ολιγα συστατικα που λεει πως εχει. Εκτος αν ισχυει οτι και στα τροφιμα. Δηλ αν καποια συστατικα ειναι κατω απο καποιο ποσοστο, πχ 0.κατι%, δεν ειναι υποχρεωτικο να ανακοινωνεται.

Δε γνωριζω και ποια θεωρουνται καθαρα για να ριξω μια ματια.

Ισως το εχουμε τραγικοποιησει και λιγο οι καταναλωτες. Γιατι αν ηταν τοσο επιβλαβη φατσα φορα, θα ειχαν απαγορευτει. Και αντε στην Ελλαδα παει κ ερχεται. Στο εξωτερικο δεν ειναι τοσο ελαστικοι οι κανονισμοι. Δηλαδη εγκειται και στην εκαστοτε εταιρια. Τι ποιοτητας χημικα, τι ποσοτητες, τι ποσοστα κτλ.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ουτε στην Ελλαδα παει και ερχεται. Ειμαστε στο ιδιο μηκος κυματος με την υπολοιπη EU και αναγραφονται τα πληρη συστατικα των προιοντων. Εκτος EU και πιο συγκεκριμενα στις ΗΠΑ δεν υπαρχει σαφης υποχρεωση και εκει βλεπεις προιοντα να φαινονται "καθαρα" και να μην ειναι (περιπτωση Fine).
Εικόνα
stergios

Καθαρα μονο τα "σπιτικα", artisans εχω καταληξει... Αλλα και απο αυτα δεν γνωριζω καποια εκτος herbana, η τουλ δε μου ρχεται κατι αλλο.
Υπαρχουν παιδια προτασεις να κοιταξω για να δημοσιευσω?
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Αυτό που ζητάμε το ξέρουμε πως ουσιαστικά είναι ανέφικτο. Εκτός αν θέλουμε αντι για 12Μ ή 24Μ να γράφει 7D ή 12D που δε θα συμφέρει ούτε εμάς και σίγουρα δε συμφέρει τις εταιρείες καλλυντικών. Η ουσία είναι πως όπου κρέμα και μια λίστα συνακόλουθων συστατικών. Δε μπορεί να σταθεί αλλιώς. Oύτε απο τη κουζίνα της κας Βαρβάρας.
Στις lotions έχουμε τη δυνατότητα για light "συνταγές".

Ο πεθερός μου πλένεται, λούζεται και ξυρίζεται αποκλειστικά και μόνο με κάτι ελαφρώς κιτρινωπά τούβλα σπιτικού σαπουνιού που έφτιαχνε η μάνα του στο χωριό. Δε κάνεις αφρό με τίποτα και δε μυρίζουν "όμορφα" αλλά σε γλίστρημα και καθαριστικές ιδιότητες είναι άριστα.
Αυτό είναι ο,τι πιο φυσικό και αφού δε μπορώ να μείνω σ'αυτά, δε το ψάχνω παραπέρα.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”