Fine Italian citrus asl

Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27359 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

España.
Στο Gifts&Care βάζεις discount code G&C
Στο Yourshaving.com βάζεις discount code ysc
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7513 times
Ηλικία: 52

Mucho Gracias senior!

Added in 12 hours 15 minutes 38 seconds:
Έχει διάρκεια η λοσιόν;
Let the music play
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3114
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28005 times
Been thanked: 29305 times
Ηλικία: 64

Στην περίπτωσή μου η διάρκεια ήταν περίπου ένα τρίωρο, στην διάρκεια του οποίου το άρωμα ήταν αισθητό.
Από κει και πέρα και γιά άλλες 3 -4 ώρες σταδιακά ξεθύμαινε.
Βέβαια, αυτό δεν σημαίνει τίποτα. Σε κάθε πρόσωπο σίγουρα θα είναι διαφορετικό.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Iapetos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 20 Σεπ 2017, 22:20
6
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 781 times
Ηλικία: 29

Να γραψω και τις δικες μου παρατηρησεις μετα απο 8 ξυρισματα...
Το ειχα μυρισει στον Πειραια τον Δεκεμβριο και ειχε μπει στα υπ'οψιν. Αγοραστηκε μεσα Φεβρουαριου. Το αρωμα
απο το μπουκαλι φερνει παρα πολυ (αν οχι αποκλειστικα) σε νερατζι. Κιτρο δεν εχω μυρισει!
Στα της εφαρμογης, μετα το ξυρισμα δεν εχω νιωσει τσουξιμο, η μενθολη ειναι λιγη (δεν το λεω αρνητικα) ή δεν την αισθανομαι ιδιαιτερα επειδη ειναι χειμωνας!
Η τιμη του ηταν στα 23,90 καποτε, τωρα πηγε 22,90. Δεν θα το επαιρνα ομως αν δεν συμπεριλαμβανετο στα προϊοντα προσφορας: Το βρηκα λοιπον με 18 ευρω.
Και να πω την αληθεια, καταλαβα -εν μερει- γιατι ειναι τοσο ακριβη:
Γραφει για πωμα ελεγχομενης ροης. Ουτε το περιμενα τοσο στενα ελεγχομενης, ουτε οτι (συνεπως) κραταει πολυ καιρο. Θελει περιπου 4-5 σταγονες και νομιζω εισαι ενταξει.
Εξατμιζεται γρηγορα κι αφηνει μια ματ επιδερμιδα με αισθηση σαν να εχω βαλει πουδρα. Την τελευταια αισθηση την εχω διαβασει για αρκετα after shave lotions αλλα δεν την γνωριζα εμπειρικα.
Το δε αρωμα (ειπαμε ξυνιζει και κυριως πικριζει) εχει ενταση διακριτικης κολωνιας τα 15 πρωτα λεπτα και μετα αρχιζει να γινεται πιο απαλο μενοντας ομως. Μετα απο μια ωρα συν ειναι εκει.
Το καλο, τελος, ειναι οτι μετα απο ενα 15-20 λεπτα μπορω να βαλω το αρωμα μου, το Italian Citrus, το σεβεται και φευγει, αν και θα μου αρεσε να ειναι/εχω το αντιστοιχο σε EdC.
Ευχαριστω τον κυριο Γιαννη @foxtrot ,ο οποιος εν αγνοια του απομακρυνε τους ενδοιασμους μου για την αγορα του, ποστάροντας συχνα στο ΞτΗ με συνδυασμους που λατρευω. :D

ΥΓ: Παντως, για να ειμαι ειλικρινης, ειμαι πιο επιρρεπης στις αγορες προϊοντων με πορτοκαλί συσκευασία ή κίτρινο πορτοκαλίζον... :omg

Ίσως φταιει που ειναι το αγαπημενο μου χρωμα :think:
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Iapetos έγραψε: 24 Φεβ 2019, 17:35 απο το μπουκαλι φερνει παρα πολυ (αν οχι αποκλειστικα) σε νερατζι. Κιτρο δεν εχω μυρισει!
Οταν αναφερεται το citrus σε ενα προιον, μιλαει παντα για το γενος citrus (εσπεριδοειδη), που περιλαμβανει Λεμονια. Πορτοκαλια, Νερατζια, Μανταρινια κλπ κλπ ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Iapetos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 20 Σεπ 2017, 22:20
6
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 781 times
Ηλικία: 29

Α, στην οικογενεια των κιτροειδών εννοειται οταν αναγραφεται στα αρωματα;
Απλα, χωρις να ειμαι ειδικος, εχω διαβασει μονο για το "κίτρο" που ειναι και καρπος
Και νομιζα οτι εννοουσε σαν αυτο που υπαρχει και στην Ιταλια καποιο ειδος :)

Εικόνα
Γιώργος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”