Preshave ιδιοπαρασκευαστο!

Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Έτσι ... έτσι! Και σιγά σιγά θα δημιουργήσει αυτοκρατορία!
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
Loizos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: 01 Οκτ 2011, 19:04
12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Αν και πανάρχαιο το θέμα θα ήθελα να ρωτήσω πως πήγε το εγχείρημα. Τα πιο πολλά συστατικά τα έχω στο σπίτι (μου λείπει το αιθέριο έλαιο που βρίσκω στη γειτονιά μου, και η lotion 70% αλκοόλ από s.market). Δεν θα με χαλούσε να δοκιμάσω να φτιάξω κάτι σπιτικό σε κάποια φάση. Λοιπόν Στέφανε, πως πήγε το εγχείρημα? Έκανε δουλειά η κρέμα ή να το αφήσω?
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Καλα πηγε, δε δημιουργησε καποιες αλλεργιες και αποτι εμαθα κανεις που του εστειλα δειγμα δεν πηγε νοσοκομειο.. :megagrin Δεν σκοπευω να το επαναλαβω, μιας και στην ουσια πλεον θεωρω περιττη μια preshave lotion.

Αλλα για ιδιοπαρασκευαστη κρεμα κατι μπορει να παιξει συντομα. Το ακους Slur? :megagrin :griechenland
Εικόνα
drumpa78
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 24 Οκτ 2013, 23:05
10
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Has thanked: 3392 times
Been thanked: 2120 times
Ηλικία: 45

Παιδιά θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου πει σχετικά με το παρακάτω "πάθημα" μου προσπαθόντας να φτιάξω το "δικό" μου pre shave!!?? Πήρα λοιπόν 50ml βούτυρο καριτέ,17ml αμυγδαλέλαιο και 10ml γλυκερίνη τα ανακάτεψα και άλειψα το μείγμα δοκιμαστικά στις παλάμες μου,τρίβοντας τες σαν να είχα βάλει κρέμα χεριών, οπου το αποτέλεσμα ήταν να έχω έντονη κοκκινίλα και σχεδόν μελάνιασμα και στις 2 παλάμες!!!??? Μετά απο αυτό φοβήθηκα και δεν ξέρω αν πρέπει να το βάλω στο πρόσωπο μου! Τι μπορεί να έφταιξε και μου έκανε αυτή την δερματική αλεργία??
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10560
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26394 times
Been thanked: 25867 times

Όταν έχεις τέτοια συμπτώματα στις παλάμες, που είναι γενικά πιο ανθεκτικό το δέρμα, γιατί να το βάλεις στο πρόσωπο; Την συνταγή που την βρήκες;
drumpa78
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 24 Οκτ 2013, 23:05
10
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Has thanked: 3392 times
Been thanked: 2120 times
Ηλικία: 45

Αντώνη χρησιμοποίησα τα συστατικά επειδή είναι φυτικά και χρησιμοποιούνται απο οτι εχω δει σε μαλακτικές κρέμες του εμπορίου!! Απλώς πειραματίστηκα νομίζοντας οτι θα έχω ενα καλό αποτέλεσμα!! :(
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Χωρις να μπορω να ξερω αν εχεις την οποιαδηποτε αλλεργια στα συστατικα που χρησιμοποιησες - τα 10ml γλυκερινης σε 77ml παρασκευασμα, ειναι πολλα. Συνηθως προσθετουμε 1-2 σταγονες στα 100 ή και παραπανω ml σκευασματων.
Εικόνα
Sotisbill
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 19:48
7
Τοποθεσία: ΡΟΔΟΣ
Has thanked: 189 times
Been thanked: 229 times
Ηλικία: 41

Ένα μέρος καστορελαιο, ένα μέρος ελαιόλαδο, ένα μέρος σταφυλελαιο, ένα μέρος λάδι jojoba μερικές σταγόνες αιθέριο έλαιο που σας αρέσει,λεβάντα, σανδαλοξυλο κ..Εγώ έφτιαξα 100ml με λεμόνι-πορτοκάλι κι άλλα 100 με tee tree. Θα πειραματιστώ να βάλω και μερικές σταγόνες μέντα για δροσιά. Πρώτη δοκιμή σήμερα η Merkur γλίστραγε ωραία και την είχα φορτώσει με Derby να δω τις ιδιότητες του balsam syberia.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δεν ειμαι χημικος αλλα εχοντας πεταξει αρκετα preshave oils που "εφτιαξα" μονος μου, δειτε λιγο και το θεμα της βασικης χημειας.

Τα αιθερια ελαια δεν διαλυονται σωστα σε αλλα ελαια. Θες αλκοολη, που ομως επισης η αλκοολη δεν διαλυεται σωστα σε ελαια. Δειξτε προσοχη στις ποσοτητες - δεν μπορεις να ανακατεψεις οποια ελαια θες μεταξυ τους σε ισες ποσοτητες. Η βασικη συνταγη για preshave oil μιλαει για μιξη καστορελαιου με ελαιολαδο - πραγμα που ΔΕΝ δουλευει σωστα γιατι το τελικο προιον ειναι "παχυ" και δεν εχει καμια σχεση με τα preshave oils που πραγματικα δουλευουν.

Πρεπει δηλαδη το παραγωμενο προιον να ειναι "ψιλο" σε αισθηση και να μην απορροφαται απο το δερμα ή να απορροφαται πολυ αργα - και αυτο ειναι μαλλον αδυνατο για τις τεχνικες δυνατοτητες (και εξοπλισμου) του μεσου παραδοσιακου ξυριστη οσο μερακι και να εχει.

Ριξτε μια ματια στο απιστευτο λαδι του Village Barber (και σε καποια Αγγλικα και Γαλλικα) και θα καταλαβετε τη διαφορα με την πρωτη κιολας χρηση. Αλλα τα μυστικα της παρασκευης τους δεν τα γραφουν πουθενα...
Εικόνα
Sotisbill
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 19:48
7
Τοποθεσία: ΡΟΔΟΣ
Has thanked: 189 times
Been thanked: 229 times
Ηλικία: 41

Διαβάζοντας λίγο για τα λάδια και τα αιθέρια έλαια υπάρχουν τα λάδια βάσης που ρίχνοντας αιθέριο έλαιο το αρωματιζεις όπως θες. Καλά τα preshave αλλά πολύ ακριβά. Θα πειραματιστώ λίγο με τις αναλογίες. Το αποτέλεσμα που πήρα πάντως ήταν καλό και δεν είχα ούτε ερεθισμούς από τα λάδια. Και αν αναλογιστείς και το κόστος τζάμπα. Πιστεύω πως αν ψάξεις πειραματιστεις και δοκιμάσεις μπορείς να φτιάξεις σαπούνια, κρέμες, Aftershave και άλλα. Υπάρχουν αρκετές συνταγές στο ίντερνετ.

Προστέθηκε μετά από 54 λεπτά 32 δευτερόλεπτα:
Κι ένα βίντεο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”