Herbana after shave balm

Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Εικόνα

Δυο λογάκια και γι' αυτήν την ελληνική προσπάθεια, την οποία ανακάλυψε στο etsy.com και έκανε γνωστή στο φόρουμ ο αγαπημένος μας διαφθορέας Vavous. :mrgreen:

Κατ' αρχάς είναι μπαλμ και όχι λοσιόν κι ας γράφει ό,τι θέλει η προσεγμένη ετικέτα στο μπουκαλάκι των 100 ml από συμπαγές πλαστικό. Είναι μάλιστα τόσο πηχτό, σχεδόν σαν κρέμα, που μάλλον δεν χύνεται αν το γυρίσεις ανάποδα. Έτσι, η αντλία στη συσκευασία δεν είναι απλώς πρακτική, αλλά αναγκαία για να το χρησιμοποιήσεις.

Κυκλοφορεί σε επτά διαφορετικές εκδοχές, με εκχυλίσματα από κέδρο, κέδρο και σανδαλόξυλο, καπνιστό ξύλο (smoked wood), αλόη, πράσινο τσάι, αγγούρι και πράσινο μήλο. Στα συστατικά βλέπω ανάμεσα στα άλλα και φυσική κηραλοιφή, πρόπολη, αμύγδαλο, έλαια τζοτζόμπα και καλέντουλας, βούτυρο καριτέ και κακάο, γέλη αλόης.

Επέλεξα για την πρώτη μου γνωριμία με το προϊόν την εκδοχή με το εκχύλισμα πράσινου μήλου, έχοντας διαβάσει παλιότερα τα οφέλη του για την επιδερμίδα, αλλά και λόγω ευχάριστου αρώματος. Το κόστος του είναι φυσιολογικό, μόλις 8 ευρώ (εγώ το πήρα στα 6,80 μια και πέτυχα έκπτωση 15% λόγω Black Friday) και έκανε μία εβδομάδα για να έρθει μια και η κοπέλα που «τρέχει» την όλη προσπάθεια, το έφτιαξε μετά την παραγγελία μου. Απ' ό,τι κατάλαβα αυτό κάνει σε κάθε περίπτωση (γράφει και στη φόρμα παραγγελίας "made to order"), δηλαδή φτάνει στα χέρια μας ολόφρεσκο.

Ως προς τις ιδιότητες τώρα. Η υφή του αρχικά με προβλημάτισε, μια και έχω λιπαρή επιδερμίδα και μέχρι πρότινος απέφευγα τα μπαλμ (τα χρησιμοποιούσα αναγκαστικά τον χειμώνα που τα είχα ανάγκη). Το συγκεκριμένο αυτοδιαφημίζεται ως «μη λιπαρό» στην ετικέτα, αλλά τόσο πηχτό που το έβλεπα δεν με έπειθε. Εκανα λάθος όμως, μια και απορροφάται ταχύτατα. Στο τρίλεπτο που έβαλα τα δάχτυλα στο μάγουλο δεν υπήρχε ίχνος λιπαρότητας ούτε αυτό το «στρώμα» που αφήνουν άλλα μπαλμ. Δεν είμαι ειδικός στα γαλακτώματα, όμως το Herbana προσφέρει άμεση ανακούφιση και δεν νιώθω να υστερεί σε κάτι έναντι των μπαλμ του Κορρέ ή της Proraso που έχω και χρησιμοποιώ.

Επειδή είναι φρέσκο και προφανώς δεν έχει συντηρητικά, ίσως να χαλάει πιο γρήγορα (η πωλήτρια δεν μου επεσήμανε κάτι πάντως), γι' αυτό θα το χρησιμοποιώ τακτικά αυτόν τον χειμώνα. Είμαι περίεργος επίσης να δω πώς θα συμπεριφερθεί στο δέρμα μου και όταν πιάσουν οι ζέστες. Αισοδοξώ ότι δεν θα είναι λιπαρό όπως τα άλλα μπαλμ και ίσως αλλάξει την κοσμοθεωρία μου γύρω από τα after shave (αν και την Aqua Velva δεν θα την εγκαταλείψω ποτέ).

Συνιστάται ανεπιφύλακτα και είμαι περίεργος να ακούσω στο μέλλον γνώμες και από balm lovers, που όσο να 'ναι κάτι περισσότερο (και καλύτερο) από μένα θα έχουν δοκιμάσει. Πρόκειται πάντως για ένα καλό προϊόν, που είναι και αγνό και ελληνικό -κάτι που, προσωπικά, είναι ένα «συν». Οπως είχε γράψει άλλωστε τις προάλλες κι ο Ανδρέας (ο Vavous, όχι ο Παπανδρέου), «γιατί να τα σκάμε στους ξένους;»
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27354 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

Πολύ καλή παρουσίαση. Εγώ είμαι ήδη στο δεύτερο με γεύση cucumber. Αρωματικά είναι ίδιο, μην πω καλύτερο απο το μπαλμ της Institut du Karité.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Κι εγώ το αγγουράκι έχω βάλει στο μάτι για την επόμενη φορά, γνωρίζοντας πόσο καλό κάνει ο συγκεκριμένος καρπός στην επιδερμίδα. Ισως να είναι και ό,τι πρέπει για το καλοκαίρι -αλλά θα περιμένω, όπως έγραψα, να μπει ο Απρίλης και να δω πώς συμπεριφέρεται αυτό που ήδη έχω, πριν προχωρήσω στην αγορά.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Πολύ ωραία Τάσο,και συμφωνώ απολύτως με την παρουσίασή σου.!

Και για να προσθέσω και την γνώμη μου για το after shave,θέλω πρώτα να πω πως,είμαι πολύ επιρρεπείς,στα αγνά προϊόντα,εάν είναι δε και Ελληνικά,τότε κάμπτονται και παραμικρές αντιστάσεις-άμυνες μου... :confusion-shrug:

Η κατηγορία μου είναι balm-balsam,(ξηρό δέρμα)αλλά τιμώ και τα lotions,αλλά και τα skin food ή toner,
από την εμπειρία μου,τα balm-balsam είναι η ποιο δύσκολη κατηγορία από όλες,το λέω αυτό διότι για να βρείς ένα καλό balm σήμερα(όλο το πακέτο) θέλει ψάξιμο και...:confusion-waiting:

Το after shave Herbana λοιπόν,δεν έχει σταγόνα αλκοόλ,έχει σαν βάση το τζέλ αλόης,στο οποίο προστίθενται έλαια και ενεργά συστατικά,και το αποτέλεσμα έχει υφή κρεμοτζέλ.
Στον τίτλο δε του προϊόντος,αναφέρεται ότι είναι "Natural Gel" γιατί η βάση του είναι τζέλ αλόης.

Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι,δεν ξέρω εάν μπορεί να ενταχθεί στα after shave balm,διότι κατασκευάζεται για να φοριέται μόνο του,διότι δεν έχει αλκοόλ,είναι πολύ ενυδατικό σίγουρα,και καταπραϋντικό και έχει και αντισηπτική δράση,θρεπτικό είναι επίσης εξαιτίας του κεριού μέλισσας που περιέχει,με λίγα λόγια είναι όλα σε ένα,και μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε,και μόνο του,αλλά και με παρέα... :)

Και εμένα μου αρέσει το αγγουράκι,επίσης η απορρόφηση του είναι εξαιρετική,και το καλοκαίρι Τάσο,το μόνο που πρέπει να προσέξουμε,είναι ότι,θέλει ψυγείο(στην συντήρηση)χαλάει εύκολα,ειδικά το καλοκαίρι,εφόσον δεν περιέχει preservatives,και αυτό μου το είπε η Κυρία Γεωργία,που το κατασκευάζει.

*Φυσικά και συστήνεται-προτείνεται,και από εμένα,αν βάλεις δε και την τιμή του...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Έχει δοκιμάσει κάποιος το κέδρο/σανταλόξυλο της σειράς ή το smoked wood ; Θα με ενδιέφερε η γνώμη σας και περισσότερο με το πόσο ταιριαστά είναι με το Proraso sandalwood aftershave lotion.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Έχω το cedar&sandalwood Ηλία,το smoked wood δεν το έχω δοκιμάσει,επίσης και το lotion sandalwood της Proraso,
που δεν το έχω μυρίσει ποτέ,όσο για το flavor,αν το lotion Proraso sandalwood,μοιάζει αρωματικά με το σαπούνι της,
εάν λέω,τότε όχι,δεν έχουν καμία αρωματική σχέση,της Herbana δεν μοιάζει καθόλου με άλλα sandalwoods.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Ευχαριστώ Αντώνη. Λοιπόν σου αρέσει ( αρωματικά );
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Είναι μια τίμια προσπάθεια,και με τα 'σωστά' αιθέρια έλαια για την απόδοση του σανταλόξυλου...

Λόγω όμως ότι,είμαστε στην ίδια πλευρά Ηλία (μας αρέσει το σανταλόξυλο) εγώ το "ανέχομαι" είμαι εύκολος στα
του αρώματος,είναι διακριτικό,ευγενικό,λίγο floral,χαμηλής έντασης,και διάρκειας,και με το πέρασμα της ώρας μεταλλάσσεται,''ξεθωριάζουν'' οι ψηλές νότες του,και μένει κάτι ουδέτερο,κυρίως από τα αιθέρια της βάσης του,
και στο δικό μου δέρμα πάντα...

Είναι δηλαδή,50/50 κατάσταση,στην αρχή που το βάζω μου αρέσει πολύ,στην συνέχεια αυτό που μένει δεν μου αρέσει,
αν θα μπορούσε να διατηρήσει τις ψηλές νότες του,και μέχρι να σβήσει,θα ήταν πολύ καλό,και μια διαφορετική άποψη του σανταλόξυλου. Όμως αφού και αλλά__όταν τελείωση,που κοντεύει,δέν θα το ξαναπάρω στο ίδιο άρωμα.

ΥΓ: Αν και τα έξοδα αποστολής είναι 1,70€ εχτές είδα ότι έχει free shipping for Greece που δεν ξέρω αν ισχύει...
When your minimum purchase is 15€, and your address is in Greece, then just use the GREECEFREESHIPPING coupon code in your shopping cart and pick up your parcel from your local post office upon notice in house.
PS You can also add a note with your cell phone number, if you wish an sms notification from the Helenic Post
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27354 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

Ισχύει η δωρεάν αποστολή.
Εχω δοκιμάσει επίσης σαπούνι για λούσιμο, μαλακτικό και υγρό σαπούνι προσώπου καθώς και διάφορα γυναικεία η σύζυγος.
Όλα βιολογικά, ποιοτικά και αποτελεσματικά.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Λέω και εγώ να βάλω παραγγελία, δείχνουν πολύ ενδιαφέροντα και με αγνά υλικά. Ιδιαίτερα το balm φαίνεται πολύ καλό.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”