Ελληνικό after shave;

Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Η καλέντουλα του ΚΟΡΡΕ δε σας αρέσει ;

Εγώ την χρησιμοποιούσα στο παρελθόν και έχω καλές αναμνήσεις πάντως. Σκέφτομαι να την ξαναπάρω.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Είναι καλό προιόν. Δε με ενθουσίασε το αρωμα, αλλά αυτο είναι και προσωπικό γούστο...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Yannis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 26 Φεβ 2010, 23:30
14
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Καλημέρα σας, μήπως ξέρει κάποιος, η STR8 είναι ΕΛΛΗΝΙΚΉ (έχει παρασκευαστεί στην Ελλάδα και δεν είναι απλώς εισαγόμενη) και επειδή δεν αναφέρεται πουθενά που μπορεί κάποιος να δει ποιες είναι αρωματικές νότες του κάθε τύπου γιατί έχει 4-5 διαφορετικούς τύπους.
:hellas1
drumpa78
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 24 Οκτ 2013, 23:05
10
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Has thanked: 3392 times
Been thanked: 2120 times
Ηλικία: 45

Ελληνικό after shave balm της "Beauty Cooking" από Λιτόχωρο Πιερίας εν ονόματι "Ζέφυρος"! Συσκευασια γυάλινη των 100ml με συστατικά αποσταγμένο νερό,λάδι jojoba,φυτική γλυκερίνη,αλόη βέρα,αραβόσιτος,λευκή αργιλος,azulen* και αιθέρια έλαια αγριο κυπαρίσσι και πεύκο, χωρίς χημικά με καλή ενυδάτωση που διαρκεί ώρες! Τιμή 8,50 ευρω+4,30 μεταφορικά με τηλ. παραγγελία από την "Beauty Cooking" στο 2352022393.
*azulen(αζουλένιο):Συστατικό που βγαινει από την αποσταξη χαμομηλιού! Εχει μαλακτικές,επουλωτικές,αντιφλεγμονώδεις ιδιότητες!
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9860 times
Ηλικία: 54

Το Vetyver του Κορρε ειναι πολυ καλο αν και αρωματικα δε μου θυμιζει το vetyver (του Guerlain ή του Τom Ford, ναι εχω ψηλα τον πηχη ). Προ ΠΞ ειχα δοκιμασει και την ενυδατικη(;) της Apivita στο μαυρο μπουκαλακι αλλα μαλλον δεν εφταιγε το βασαμο τοτε που δε μου εκανε μεγαλη εντυπωση αλλα η συστημικη μηανη, στο μελλον α της δψσω αλλη μιααν ευκαιρια. Επισης πηρε το ματι μου στον Χοντο μερικα Ελληνικα απο τα οποια μονο το Fetih της Norina (με το λευκο μπουκαλι) και το Cool του TG εχω δοκιμασει. Σημερα με πλησιασε και μια πωλητρια για το βαλσαμο της Adelco το οποιο μιας και δε με ενθουσιασε η κρεμα ξυρισματος της δε το πηρα. Ισως στο μελλον. Παντως η Str8 IIRC ειναι του ομιλου Σαραντη (Prosar κλπ) αλλα δε γνωριζω αν κατασκευαζεται ή /και συσκευαζεται Γαλλία ή εδω.
any shave you can walk away from, is a good shave!
Homopoliticus
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 20 Οκτ 2014, 13:40
9
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Καλησπέρα. Ειναι η πρώτη φορά που γράφω αν και παρακολουθώ χρονια το εξαιρετικο Forum. Πρόσφατα προέβη σε μια μεγαλουτσικη αγορά ASL ASB και σαπουνιού απο FAENA. Το προϊόν ειναι εξαιρετικο, ενω και το pre-shave απίστευτης ποιότητας. Αλλα και η εξυπηρέτηση ήταν πολυ καλη, έστω και με ένα μικρό λάθος που διορθώθηκε γρήγορα. Αναφέρω ολα αυτα γιατι η προσπάθεια αυτη της FAENA πρεπει να στηριχθεί απο όλους μας.

Για παράδειγμα, πριν απο λίγο καιρό είχα προμηθευτεί σχεδόν ταυτόχρονα τη φοβερή μαστίχα σαπούνι της FAENA και το Bay Rum του Mike. Προσωπικά προτιμώ το ελληνικό σαπούνι απο αυτο του Mike! Και δεν εχω την παραμικρή διάθεση να δω σοβινιστική προϊόντα ξυρίσματος. Απλώς τις καλές προσπάθειες στον τόπο μας θα πρεπει να μάθουμε να τις επιβραβεύουμε.

Το μόνο που θα ήθελα να διορθωθεί απο τη FAENA ειναι η τιμή. Νομίζω οτι στη Ελλαδα της κρίσης όλες οι τιμές των προϊόντων της θα πρεπει να χαμηλώσουν 2 ευρω. Αντιλαμβάνομαι την υψηλή φορολογία βέβαια...
Συνολικά μια εξαιρετικη εταιρεία. Μπράβο
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Και εγώ μπορώ να πω οτι το ASB της Φαένα είναι από τα καλυτέρα που έχω χρησιμοποιήσει, για να μη πω το καλύτερο. Σε επουλωτικές ιδιότητες και σε ενυδάτωση παίρνει άριστα.

Επίσης δε χρειάζεται πολύ ποσότητα για να απλώσεις στο πρόσωπο. Είναι αρκετά πλόυσια η υφή του και φέρνει πιο πολύ σε κρέμα. Από την άλλη δεν θα το χαρακτήριζα λιπαρό και άμα το 'δουλέψεις' λίγο στο πρόσωπα με απαλές κινήσεις, απορροφάται γρήγορα. Στη διάρκεια της ημέρας καταλαβάινεις οτι έχει αφήσει στο πρόσωπο είναι προστατευτικό φιλμ.

Ειδικά τώρα το χειμώνα που η επιδερμίδα είναι περισσότερο ξηρή απ'οτι το καλοκαίρι, δουλεύει εξαιρετικά. Για το καλοκαίρι θα δούμε τι πουλιά πιάνει και αν θα μου φανεί περισσότερο λιπαρό.

Από πλευράς αρώματος το μύρτιλο σανδαλόξυλο που έχω, όταν ανοίγεις το καπάκι, έχει μια ιδιαίτερη μυρωδιά και σχετικά έντονη που εμένα μου αρέσει. Αρωματικά υπερισχύει το μύρτιλο, ιδιαίτερα στην αρχή που το εφαρμόζεις στο πρόσωπο. Όσο περνάει η ώρα εξασθενέι το μύρτιλο αλλά δε μπορώ να πω οτι αναδύεται η μυρωδιά του σανδαλόξυλου. Ίσως εγώ να μη μπορώ να το μυρίσω. Όσον αφορά τη διάρκεια του αρώματος, μπορώ να το μυρίσω για μισή ώρα τουλάχιστον.

Αυτό που θα ήθελα να αλλάξει, ωστόσο χωρίς να με ενοχλεί, είναι οι πλάγιες ετικέτες οι οπόιες ξεβάφουν. Άλλους μπορεί να τους ενοχλεί για αυτό και το αναφέρω.

Οι παρατηρήσεις για το άρωμα και τη συσκευασία, ισχύουν για το κομμάτι που προμηθεύτηκα εγώ και προέρχεται από συγκεκριμένη παρτίδα. Καθώς τα παιδιά στη Φαένα απ' οτι διαβάζω εξελλίσονται συνεχώς και εξελλίσουν τα προιόντα τους, αφού λαμβάνουν σοβαρά υπ'όψιν τα σχόλια και της παρατηρήσεις των πελατών τους, μπορεί να έχουν αλλάξει τα παραπάνω.

Και για μια ακόμη φορά μπράβο και εύγε! :clap: :hellas3
Νίκος
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Από ότι βλέπω, το balm είναι σε μπωλ, έτσι; Δηλαδή το χρησιμοποιούμε σαν π.χ. κρέμα ενυδατική;
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Homopoliticus
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 20 Οκτ 2014, 13:40
9
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Ακριβώς. Εγώ πήρα 2. Την West Indies - Bay Rum στην ουσία με πορτοκάλι -που είναι ένας πολύ ενδιαφέρον συνδυασμός και το Floral που οφείλω να ομολογήσω ότι δεν με ενθουσίασε το άρωμα του αλλά οι ιδιότητες της κρέμας είναι απίστευτες. Η ενυδάτωση είναι εξαιρετική και το λέει ένας άνθρωπος που μέχρι σήμερα ήμουν διαρκώς με τη Floid - ακομα τη θεωρώ αξεπέραστη κυρίως για τους καλοκαιρινούς μήνες απευθείας από το ψυγείο -και την 444.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitris την 01 Φεβ 2016, 15:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ μην κάνεις παράθεση όταν απαντάς την προηγούμενη δημοσίευση. Δημήτρης.
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Ναι Δημήτρη έτσι είναι και δε χρειάζεται πολύ ποσότητα. Με πολύ μικρή ποσότητα καλύπτεις άνετα μάγουλα και λαιμό. Εγώ πάντως σκέφτομαι να πάρω και άλλο άρωμα.
Και μόλις είδα οτι φτιάξανε και πινέλα. Αλλά αυτό δεν έιναι για το παρών νήμα.
Νίκος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”