Βελτίωση προσώπου βοήθεια

Andreas_Chronopoulos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 29 Μάι 2015, 11:17
8
Been thanked: 35 times
Ηλικία: 54

Για μένα η κόντρα τελείωσε. Πήρα μια καινούρια σειρά της frezyderm με σαλικυλικο οξυ και είδα θαύματα στο δέρμα. Ο χρόνος θα επουλώσει πλήρως. Βρήκα και κρυστάλλους μενθολης 100 γρ. 8 ευρώ. Τεράστια ποσότητα ξέρω. Ήδη έριξα 4 γρ. σε μια κατοσταρα denim και περιμένω.
Στο ξύρισμα το υπόλοιπο λιιιιγο λίγο απλά βαριέμαι να χτυπάω. Έχω στικ latoja και παίζω κατευθείαν πρόσωπο.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

macho έγραψε:δεν ειπα να αφησεις το μαχαιρι.ειπα να μην ξυριζεσαι κοντρα και ειδικα οταν ξυριζεσαι με μαχαιρι.οπως ειπες και εσυ-συμφωνω και εγω-η χρηση καποιου pre shave ειναι μια πολυ καλη λυση.η προετοιμασια ειναι το ημισυ του ολου.
Ναι έχεις δίκιο είναι κακή διατύπωση. Εννοώ ότι δεν αφήνω την κόντρα. Θα προσπαθήσω να λύσω το θέμα του να κάνω το μαχαίρι να κόβει και προσωρινά θα ξυρίζομαι ίσια ή και λίγο λοξά. Εν τω μεταξύ θα το παλεύω με pre shave πριν και ενδιάμεσα από τα ξυρίσματα. Όπως επίσης και μετά ακριβώς το ξύρισμα και πριν το after shave ξανά επάλειψη για λίγα λεπτά με ότι αφρός έμεινε (τα λέμε και σε άλλο θέμα με τα proraso). Πιστεύω ότι το δέρμα θα τη συνηθίσει τη νέα κατάσταση (ή όχι?) και θα επιτραπεί και η κόντρα κάποια στιγμή.
Είδομεν...
"Aut viam inveniam aut faciam "
Andreas_Chronopoulos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 29 Μάι 2015, 11:17
8
Been thanked: 35 times
Ηλικία: 54

Καθαρά πληροφοριακα.Γιατι δεν αφήνεις την κοντρα;
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Φίλε μου Αντρέα αν δεν υποχωρήσει η ευαισθησία αυτή με τα γιατροσόφια και τις πρακτικές ξυρίσματος, τότε σίγουρα θα την αφήσω γιατί αλλιώς θα πρέπει να αφήσω το ξύρισμα και να αφήνω μούσι χαχαχαχα. Γελάω γιατί θεωρώ το ξύρισμα uber alles. Όμως ανάγκας και θεοί πείθονται (αν το λέω καλά) που λέγαν οι αρχαίοι.
Τώρα για την κόντρα δεν έχω διάθεση να την αφήσω γιατί μαρέσει και ο θόρυβος που κάνουν οι τρίχες που κόβονται και η αίσθηση του δέρματος την ώρα που περνάει το ξυράφι πάνω και η υφή του (δερματος) μετά, αλλά και "ψυχοσυνθεσιακά" την κόντρα την πάω και σαν έννοια.

Added in 20 minutes 9 seconds:
Για νάχουμε το καλό ερώτημα είμαστε σίγουροι ότι εφαρμογή μέντας (στο after shave) ή πολύ μέντας που προκαλεί αυτή την παγωμάρα ωφελεί σε τυχόν υπεραιμίες που δημιουργούντα από το ξυράφι ή και μικροκοψίματα, ή όχι? Η ακόμα και στο ξύρισμα με την χρήση menthol σαπουνιού ή κρέμας?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6924 times
Been thanked: 5930 times
Ηλικία: 49

Αρχάριος στα μαχαίρια και shavettes και εγώ όποτε ξυρίζομαι λόγω έλλειψης τεχνικής, ψιλοταλαιπωρώ το δέρμα. 1-2 φορές που έβαλα asl με μενθόλη έγινα χάλια, κάψιμο και επιδείνωση ερεθισμών. Έτσι πλέον μετά από μαχαίρι προτιμώ balm, witch hazel και γενικά asl περιποιητικά χωρίς μενθόλη.
Δημήτρης
Andreas_Chronopoulos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 29 Μάι 2015, 11:17
8
Been thanked: 35 times
Ηλικία: 54

Έριξα 4 γρ. στην denim. Σε λίγες μέρες θα σου πω
Andreas_Chronopoulos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 29 Μάι 2015, 11:17
8
Been thanked: 35 times
Ηλικία: 54

Λοιπόν έκανα χρήση της denim με 4 γρ. menthol!!!Όντως τρομερό πάγωμα! Ίσως 2 με 3 ήταν καλύτερα. Οριακά δάκρυσα. Έντονο πάγωμα που διαρκεί σερί ως τώρα 5 λεπτά. Με καίει και λίγο. Ελάχιστα δλδ. Ωραία φάση πάντως

Added in 9 minutes 15 seconds:
Μέτα το τέταρτο επεσε η ένταση. Ωραία εμπειρία αλλά ξεκινήστε από τα 2 γραμμάρια ανά 100μλ και βλέπετε
Andreas_Chronopoulos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 29 Μάι 2015, 11:17
8
Been thanked: 35 times
Ηλικία: 54

Τελικά η χρήση κρυσταλλου μενθολης, ελάχιστο εννοείται, μέσα στο χτύπημα αφρου μαζί με Bay rum μετά μου έδωσε αυτό που έψαχνα. Το πρόσωπο όταν ηρεμήσει έχει μια στιλπνοτητα που αποπνέει καθαριότητα και φρεσκάδα. Αυτό διαρκεί 12ωρες περίπου. Κάπου είχα διαβάσει ότι η μενθολη έχει και κάποιες θεραπευτικές ιδιότητες. Είναι υπέροχο συναίσθημα πάντως γιατί η υφή στο μάγουλο μου ήταν το ζητούμενο μου εδώ και 2 χρόνια στο π.ξ. Είναι σαν να έχει θωρακιστει η επιδερμίδα μου,με καλή έννοια όμως!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 18 Σεπ 2016, 08:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ, αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”