Myrsol

Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 943 times
Ηλικία: 36

Ας αναφέρω και εγώ την εμπειρία μου έχοντας δοκιμάσει γύρω στα 6 από τα Ασλ τους. Ποιοτικά τα θεωρώ από μέτρια έως καλα. Αρωματικά ειναι ιδιαίτερα και ταυτόχρονα old school. Το Myrsol formula K έχει άρωμα μενθολης και μου θυμίζει τσιχλόφουσκα, ενώ από ιδιότητες ειναι μέτριο. Θέλει λίγο χρόνο για να σου επαναφέρει το δέρμα σε καλή κατάσταση. Το καλύτερο ασλ τους νομίζω ότι ειναι το blue σε αποδοςη Και άρωμα.Το Emulsion ειναι μακράν το κορυφαίο τους προϊόν. Σε κάθε περίπτωση, για τα ασλ τους έχω δει καλύτερα αποτελέσματα όταν εφαρμόζονται με τα χέρια να ειναι βρεγμένα. Ειδικά για το Myrsol lemon που καίει αρκετά, λίγο αραιωμα με τα χέρια υγρά, το κάνει πιο φιλικό στο δέρμα.
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Έχεις παρατηρήσει δηλαδή διαφορές στην απόδοση από μπουκαλι σε μπουκαλι;
Υποτίθεται ότι η φόρμουλα είναι η ίδια και αλλαζει μόνο το αρωμα.

Για μένα παντως,τους τελευταίους μήνες το λεμόνι έχει γίνει το αγαπημένο μου ασλ.
Καίει μεν,αναλογα και το ξύρισμα που έχει προηγηθεί,αλλα με δροσίζει αμέσως μετα.
Καλμαρει την επιδερμίδα μου και η αίσθηση είναι πολύ όμορφη.Tο θεωρώ δε καλύτερο
από το Βαλσαμικο.Θα ήθελα να δοκιμασω και καποιο ακόμα,και κλίνω προς το Antesol,
που χρησιμοποιείται και σαν pre.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 943 times
Ηλικία: 36

Να σου πω την αλήθεια αυτό με το λεμόνι μου φάνηκε ότι έκαιγε πιο πολυ από ολα. Τα υπόλοιπα ασλ μου φαίνονται τα ίδια με άλλο άρωμα όπως λες κ εσυ.
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Δοκιμάστηκε το Myrsol C,

Πράσινο ASL στο αξεπέραστης αισθητικής μπαρμπέρικο γυάλινο μπουκάλι της Myrsol.
Όμως και η lotion δεν πάει πίσω.

Κατά την επαφή με το φρεσκοξυρισμένο δέρμα είχε λιγότερο κάψιμο σε σχέση με άλλα ASL. Μενθόλη επίσης διακριτική, αλλά παρούσα, ενώ δεν αφήνει λιπαρότητα.

Έκπληξη αποτέλεσε το άρωμα. Αρρενωπό, μπαρμπέρικο και ελαφρύ.
Διέκρινα μία κλίση προς το Skin Bracer αλλά στο πολύ light. Επιπλέον νότες από Γιασεμί και πιπέρι, αλλά στο πολύ ελαφρύ και διακριτικό που μετά από 10 λεπτά το άρωμα γλυκαίνει και παιχνιδίζει σαν καραμελίτσα.
Προσωπικά το βρήκα πολύ ωραίο, μοναδικό και καλοκαιρινό που θα τιμηθεί όλο το καλοκαίρι, μιας και η γυάλινη συσκευασία περιέχει 180 ml αρκετή για πολλά απολαυστικά ξυρίσματα.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
infini
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 23 Μάι 2018, 18:32
5
Been thanked: 9 times

Έχει δοκιμάσει κάποιος το Myrsol Metilsol να γράψει εντυπώσεις;
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Υστερα από συστηματική χρήση από την αρχή του καλοκαιριού και ιδίως το τελευταίο τρίμηνο, είμαι έτοιμος να τελειώσω αύριο το Myrsol Agua de Limon, ακριβώς με το που πιάνει το κρύο και σχεδόν ένα χρόνο μετά την αγορά του. Μπορώ λοιπόν να ισχυριστώ ότι η γνώμη μου για το προϊόν είναι εμπεριστατωμένη.

Πώς θα χαρακτήριζα τα Myrsol με βάση αυτό; Υπερεκτιμήμενα

Με τη λέξη "υπερεκτιμημένο" δεν υπονοώ ότι δεν είναι καλό, αλλά προφανώς ότι δεν το θεωρώ τόοοοσο καλό για τον ντόρο που έχει δημιουργηθεί γύρω από τη φίρμα. Δηλαδή, βρίσκεις παρόμοιας κλάσης άφτερ σέιβ ακόμα και στα ελληνικά σούπερ μάρκετ. Τα STR8, π.χ., για τα οποία σκοπεύω να γράψω σύντομα, δεν βρίσκω να έχουν να ζηλέψουν τίποτα (και τα θεωρώ υποτιμημένα από τον ξυριστικό κόσμο), ενώ μια και μιλάμε για λεμόνι, δεν βρίσκω πόσο καλύτερο μπορεί να είναι το Myrsol στον τομέα της περιποίησης από την αντίστοιχη κολόνια του Μενούνου με προσθήκη μενθόλης.

Επαναλαμβάνω, για να μην παρεξηγηθώ. Δεν λέω ότι δεν το ευχαριστήθηκα το λεμονάτο Myrsol. Μ' άρεσε και το χάρηκα, γι' αυτό και το χρησιμοποίησα συστηματικά. Ούτε το θεωρώ ακριβό (αν το θεωρούσα θα χρησιμοποιούσα τη λέξη "υπερτιμημένο", που έχει αυτήν την έννοια). Μια χαρά τιμή έχει και πιθανότατα θα το ξαναπάρω κάποτε - αν και προηγούνται άλλα της σειράς που μου κινούν την περιέργεια, όπως το Metilsol. Απλώς, έχοντας δοκιμάσει και το Agua Balsamica, δεν τα θεωρώ κορυφαία, όπως είναι π.χ. το Speick ή το Floid.
Άβαταρ μέλους
ioannisf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 25 Οκτ 2016, 22:16
7
Been thanked: 186 times

Roadrunner, θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.
Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

Μια ερώτηση γιατί με τρώει η τσέπη πάλι... Μπορεί κάποιος με εμπειρία πάνω στο Blue να μας πει 2-3 λόγια, κυρίως για το άρωμα; Σε σύγκριση με Aqua Velva λόγου χάρη;
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Τους το πα στη κοπη της πιτας και με κοροιδευαν - το Myrsol Blue μου φερνει στη μυτη μια "καπνισμενη" aqua velva.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

@ herco +1

H Blue θυμίζει κάπως (τι καπως, αρκετα!) Aqua Velva αλλά σε πιο dark έκδοση με καλύτερη διάρκεια και ένταση. @ Rossobianco αν σ αρεσει η AV θα σ αρεσει και η Blue
any shave you can walk away from, is a good shave!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”