After shave φυτικό & λιπαρό δέρμα

dimitr
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 08 Ιουν 2016, 21:02
7

Χαιρετώ το φόρουμ!
Δεν έδινα πολλή σημασία στο after shave μέχρι πρόσφατα, όταν και αποφάσισα να πειραματιστώ με κανένα καινούριο. Χρησιμοποιούσα το nivea balsam. Γενικά είμαι ευχαριστημένος, ωστόσο έχω λιγάκι λιπαρό δέρμα και θα ήθελα να δω πώς θα με επηρεάσει κάποιο άλλο aftershave. Με μία αναζήτηση που έκανα στο ίντερνετ είδα ότι για λιπαρό δέρμα ενδείκνυνται τα balm ή τα gels (είδα καί τις δύο απόψεις). Πιστεύετε ότι θα είχε διαφορά αν πήγαινα σε κάποιο άλλο balm;
Επίσης, απ΄ότι διάβασα καλό θα ήταν το AF να είναι όσο πιο φυτικό γίνεται. Αξίζει να ψάξω κάποιο 100% φυτικό ή είναι υπερβολή;
Ερώτηση bonus: έπεσε στα χέρια μου ένα "γαλάκτωμα για μετά το ξύρισμα" της KORRES. Επειδή είμαι ψιλοάσχετος, δεν ξέρω αν το γαλάκτωμα κάνει την ίδια δουλειά με το AF. Το έψαξα και αυτό αλλά δεν βρήκα κάτι. Είναι το ίδιο;
Μεγάλο το κείμενο αλλά πολλές και οι ερωτήσεις :d
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Καλώς ήλθες Δημήτρη. Γενικά για λιπαρά δέρματα δεν κάνουν τα balsam ή τα gel αλλά οι λοσιόν, που δεν αφήνουν λιπαρότητα.

Αν επιμένεις να χρησιμοποιείς balsam, θα σου έλεγα να χρησιμοποιήσεις το πιο υδαρό, δηλαδή όχι πηχτό.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
stergios

Γεια χαρα Δημητρο. Με επισης λιπαρο δερμα κ γω, Θα λεγα κορυφαιο balsam μεχρι στιγμης, ειναι της myrsol το emulsion και lotion της ιδιας εταιρίας το aqua balsamica. Οικονομικα κ τα δυο θα ελεγα κ vfm. Οσο αφορα το γαλακτωμα. Τωρα στο θεμα αποροφησης απ το δερμα εξαρταται απο τη συστααη του, τη ρευστότητα, κ τη λιπαροτητα του. Πες μας αν θες ποιο προϊόν είναι ακριβώς.
dimitr
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 08 Ιουν 2016, 21:02
7

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά!

Απ' ότι είδα οι λοσιόν έχουν αρκετό οινόπνευμα και θα προτιμούσα κάποιο χωρίς.
Το πόσο πηχτό είναι κάποιο balsam αναγράφεται με κάποιον τρόπο ή μόνο απ'τη δοκιμή το καταλαβαίνεις;
Το γαλάκτωμα είναι αυτό.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 09 Ιουν 2016, 16:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Δημήτρη το καταλαβαίνεις με τη δοκιμή, ή μπορούμε να στο πουν οι φίλοι εδώ αν το έχουν δοκιμάσει.

Επίσης, σε παρακαλώ όχι χύμα συνδέσμους στις δημοσιεύσεις. Διάβασε τις κοινές ερωτήσεις που βρίσκονται στην υπογραφή μου αν θέλεις να μάθεις περισσότερα.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
dimitr
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 08 Ιουν 2016, 21:02
7

Οκ σορυ, θα το κοιτάξω.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Δημήτρη, ψάξου λίγο και στα aftershave tonics αν θες : Thayers, Lucky Tiger, PAA, Faena ( νομίζω πως έχει tonics ) κ.α.
Οι επιλογές αρκετές, η υδαρότητα όμοια με των lotions και το οινόπνευμα απο ελάχιστο ως καθόλου.

-edit- Λιγάκι ακραίο αλλά εφαρμόσιμο. Πειραματίσου αν θες με τα pre shave creams πχ Proraso και αντι για pre καν'τα after.

Added in 27 minutes 4 seconds:
Να συμπληρώσω μια σκέψη για τα balms του Κορρέ.
Είναι όλα τους γαλακτώματα και όλα πολύ καλά σε ιδιότητες, αρκεί να βρείς το άρωμα που σου αρέσει. Αν επιμένεις σε Kορρέ και δε σου αρέσει η γαλακτώδης υφή μπορείς να βάζεις και ενυδατική κρέμα πχ την Borage που αν την έχεις στο ψυγείο γίνεται ενυδατική μους.

ΥΓ. Tonics + ψυγείο = απόλαυση x 2
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
dimitr
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 08 Ιουν 2016, 21:02
7

Δεν τα είχα συναντήσει τα tonics πουθενά Ηλία. Πολύ καλή πρόταση, θα το ψάξω. Σ' ευχαριστώ
stergios

Υπαρχει video σχετικο για το προϊόν του κορρε. Διαφημιστικο καθαρα, μα κατι θα αποκομισεις..αν κ θα λεγα να αγορασεις κατι δοκιμασμενο απο αλλους χρήστες αφου πρωτα δεις reviews,σχολια κτλ. Αν μπορουσες να το βαλεις πανω σου ακομα καλυτερα φυσικά. Απο τα συστατικα του κορρε,τα οποια με μια ματια θα λεγα ειναι"πρασινα", ψαξε να δεις κ τα αρωματικα που χει για να χεις μια ιδεα.. Βασικο το αρωμα κ η διαρκεια του κ για σενα πιστευω. Κ απο οσο εψαξα λιγο κ του κορρε σαν tonic ειναι. Κατι αναμεσα σε balm κ lotion οπως πολλα balm. Και στην τελικη επεσε στα χέρια σου είπες.. Αρα γυρισμο δεν εχει κ αν εχει κανε μια δοκιμη. Χα!
dimitr
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 08 Ιουν 2016, 21:02
7

Δοκίμασα αυτό του κορρε και έμεινα ικανοποιημένος. Δεν είναι ιδιαίτερα πηχτό, απορροφήθηκε πολύ εύκολα και δεν μου άφησε ούτε καν εκείνη την αίσθηση ελαφριάς λιπαρότητας που μου άφηνε το nivea balsam. Το άρωμά του μ' άρεσε επίσης αν και δεν είχε μεγάλη διάρκεια. Θα πειραματιστώ και με όσα μου προτείνατε. Ήταν πολύ κατατοπιστικές οι απαντήσεις όλων σχετικά με το προς τα που να κινηθώ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”