Weleda ASB

Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Πριν ξεκινησω το ποστ, να πω ευχαριστω στον Αποστολο κ τον Στεφο για τις συμβουλες που μου δωσανε οσον αφορα τις αποριες μου για την αγορα after shave balm.

Βρισκομενος λοιπον το σκ εκτος Αθηνων, βολταροντας με τη γυναικα στην επαρχια περασαμε εξω απο ενα μαγαζι με βιολογικα ειδη. Τοτε αναψε καμπανακι και εγινε η καταλληλη επιδρομη προς αναζητηση μιας ASB κρεμας. Το ματι επεσε στην WELEDA! Η αναζητηση σταματησε ακαριαια, το μπουκαλακι αγοραστηκε κ δοκιμαστηκε σημερα με μεγαλη ανυπομονησια :)


Εικόνα

ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ (για καποιο λογο δεν μπορουσα να βαλω την 2η φωτο μου στο ποστ)

Water (Aqua), Alcohol, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Glycerin, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Butyrospermum Parkii (Shea Butter), Glyceryl Linoleate, Chamomilla Recutita Matricaria (Chamomile) Flower Extract, Commiphora Myrrha (Myrrh) Extract, Sodium Beeswax, Magnesium Aluminum Silicate, Chondrus Crispus (Carrageenan), Xanthan Gum, Fragrance (Parfum)*, Limonene*, Linalool*, Geraniol*, Citral*, Coumarin*, Farnesol*, .
* from natural essential oils


Προτιμησα να την εφαρμόσω έχοντας ξυριστει με την ναυαρχιδα των κρεμων μου την TOBS Mr. Taylor, για να δω κατα ποσο με την εφαρμογη θα επηρεαζοταν το διακριτικο αρωμα που αφηνει η κρεμα μετα το ξυρισμα..

Καταρχην να πω οτι η κρεμωδης συσταση της WELEDA ειναι καπως ρευστη μοιαζοντας αρκετα με αυτη της Nivea Sensitive. Επίσης μου άρεσε που το πωμα ειχε ενα πλαστικο "φρενο" το οποιο περιοριζει καπως στο να χυθει μεγάλο μέρος της κρέμας στην παλαμη, κατι το οποιο δυστυχως συμβαίνει πάλι με την Nivea Sensitive.

To άρωμα θυμίζει λίγο "λεμονάκι" και είναι αρκετά δροσερό. Μετά την εφαρμογή στο πρόσωπο, μου εξαφάνισε το σαφώς ωραιότερο άρωμα της TOBS, αλλά μόνο παρωδικά καθώς μετά απο 5-7 λεπτά το άρωμα της ξυριστικής κρέμας υπερτέρησε....έμεινε όμως μια υποψία της WELEDA η οποία δεν με χάλασε καθόλου.

H τιμή στα 19 ευρω δεν μπορω να πω οτι με ενθουσίασε, αλλα τα άξιζε τα λεφτά της 100% διότι, όσον αφορά την ποιότητα εδώ δεν έχω λόγια....

Η μεγαλύτερη ανακούφιση και αναζοωγόνηση στο πρόσωπο. Η αίσθηση ήταν το κάτι άλλο. Η κρέμα αφήνει μια ωραία δροσιά και ένα τέλεια ενυδατωμένο πρόσωπο. Να πω οτι δεν ένοιωσα το παραμικρό τσούξιμο ή τράβηγμα....δεν έχω λόγια πραγματικά. Η αλήθεια ειναι οτι ακομη και με την AVENE την οποια θεωρουσα κορυφαια, καποιο τσουξιματακι το ειχα που κ που.

Το αποτελεσμα....η κρεμα αυτη δεν θα σας απογοητευσει. Ειναι πραγματικο βαλσαμο για την επιδερμιδα και έχει ηδη εξασφαλισει μονιμη θεση στο ξυριστικο μου ραφι.
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Κατα την γνώμη μου αν όχι το καλύτερο ASB, σίγουρα μέσα στην τριάδα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Βαζοντας ποια αλλα 2 ASB? :megagrin
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Sienna και Nοmad. Με ακριβς αυτη τη σειρα! :megagrin

Παντως το "φρενο" που λες δεν ειναι "φρενο". Ειναι ενδειξη ασφαλειας οτι το μπουκαλι που αγορασες και εχεις στα χερια σου το ανοιγεις εσυ ΠΡΩΤΟΣ. Αν προσεξες το δαχτυλιδι πριν το ανοιξεις δεν φαινοτανε. Τωρα κρεμεται στην ουσια κατω απο το καπακι και δεν μπορεις να το σπρωξεις μεσα.. :iirre

19€? :dash :dash :dash
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xristos_metal
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 04 Ιουν 2010, 10:58
13
Been thanked: 15 times

Και εγω σημερα παρελαβα απο το ταχυδρομειο το δικο μου μπουκαλακι.

Οταν το μυρισα πρωτη φορα μου θυμισε πολυ αντιηλιακο. Ηταν μια μυρωδια γνωριμη αλλα δε μπορω να θυμηθω. Κατι απο λικερ αμαρετο με λεμονι. Οταν το απλωνω στο προσωπο κυριαρχει η μυρωδια του λεμονιου.

Εγω το αγορασα 10 και κατι ευρω. Για 20 ευρω δεν αξιζει σε καμμια περιπτωση, νομιζω θα μετανιωνα. Σε αυτη τη τιμη οποιοδηποτε skinfood απο trumpers το κανει να φαινεται σαν balsam της gillette. Ιδου και το δικο μου μπουκαλακι!


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Χρηστο απο που το πηρες 10 ευρω?
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
xristos_metal
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 04 Ιουν 2010, 10:58
13
Been thanked: 15 times

Επειδη τα εχω αναφερει στο site με τις προσφορες, για να μη γινομαι κουραστικος σου εστειλα μνμ. Τσεκαρε το.
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

μμμ
αν καποια στιγμη θελω να ξανα βαλω πανω μου balsam αυτο θα παρω.
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Κάπως καλύτερες εντυπώσεις από την κρέμα ξυρίσματος της ίδιας εταιρείας. Το άρωμα έχει μιά νότα λεμονιού, όντως αφήνει μια ελαφρώς κολλώδη αίσθηση, αλλά επί της ουσίας, σαν βαλσαμική κρέμα, κάνει πολύ καλή δουλειά.
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Το άρωμα της παρεπιπτόντως δένει απίστευτα με το άρωμα του ΑΡΚΟ!! :megagrin
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”