Weleda ASB

Άβαταρ μέλους
meletios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: 17 Σεπ 2013, 14:43
10
Has thanked: 36 times
Been thanked: 57 times

Χτες που την ξαναέβαλα ξέρετε τι μου θύμισε η μυρωδιά:
Badida de coco λεβάντα!!!!
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 409
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 213 times
Been thanked: 553 times
Ηλικία: 43

Καλησπερα σε ολους.εχω κολησει κ ψηνομαι να παρω το balm αλλα κ την λοσιον της weleda.κολησα τωρα με τα φυτικα προιοντα!παντως του κορρε που επαιρνα για πολλα χρονια ηταν κορυφαιο!για weleda ξερει κανεις?
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Το Balm δεν το έχω πάρει, αλλά το ASL της Weleda το είχα πάρει μία φορά, λίγο πριν ασχοληθώ με το ΠΞ.
Μπλέ - καλαίσθητο μπουκάλι αν θυμάμαι καλά. Ιδιαίτερα ακριβό για αυτό που προσφέρει.
Το άρωμά του είναι κάτι ανάμεσα σε χαμομήλι, λεβάντα και εσπεριδοειδή, αλλά αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση είναι ότι είναι πολύ αψύ στο πρόσωπο. Τουλάχιστο σε μένα. Υπερβολικό τσούξιμο κατά την εφαρμογή, τόσο που αναρωτήθηκα για τις ανύπαρκτες κατευναστικές ιδιότητές του, αφού έβλεπα τις κοκκινίλες να φουντώνουν αντί να υποχωρούν. Εντάξει δε μου έκανε αλλεργίες και τέτοια, αλλά πολύ πόνος. Θυμάμαι ότι αφυδάτωνε και την επιδερμίδα.
Συνεπώς, πάντα για μένα, θα το συνιστούσα σε κάποιον που έχει μεγάλο πρόβλημα λιπαρότητας.
Μπορεί να έπεσα στην περίπτωση, δε ξέρω. Πάντως δεν ξανα-ασχολήθηκα.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Και το Balm που είχα δοκιμάσει παλαιότερα δεν ήταν αυτό που διαφήμιζε, και από τα λίγα που μου χάλασε/αλλοιώθηκε.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 944 times
Ηλικία: 36

Μια-δυο φορές το είχα χρησιμοποιήσει και μετά το είχα πουλήσει. Από ιδιότητες μέτριο, αλλά σαν μυρωδιά είναι αδιάφορη. Πολλή η φυτικίλα ρε παιδιά!
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 409
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 213 times
Been thanked: 553 times
Ηλικία: 43

Πρωτη χρηση σημερα το απογευμα της weleda aftershave balm.αν κ φανατικος των λοσιον,ενα balm παντα υπαρχει στο ντουλαπι.σαν ιδιοτητες το βρηκα πολυ καλο.νιωθω την επιδερμιδα να ηρεμει αμεσως.απο αρωμα δεν με τρελαινει.συγκριτικα με το καλεντουλα του κορρε το οποιο το επαιρνα για πολλα χρονια,ο κορρες υπερεχει σε αρωμα.σαν ιδιοτητες δεν προσεξα διαφορες.τα balm που χρησιμοποιω θελω να ειναι φυτικα.
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Άβαταρ μέλους
Pechr
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 07 Ιαν 2021, 02:29
3
Has thanked: 32 times
Been thanked: 69 times
Ηλικία: 38

Χρησιμοποιώ μόνο το ASB της Weleda εδώ και αρκετό καιρό. Η τιμή της κοντά στα 11€. Η Weleda στην Γερμανία είναι κορυφαία εταιρεία. Λάδι καρύδας, aloe vera κλπ σύνθετουν ένα εκπληκτικό μείγμα με απίστευτες καταπραϋντικές ικανότητες. Έχω ευαίσθητο δέρμα και αντιλαμβάνομαι πολύ γρήγορα αν ένα balm δουλεύει η όχι. Τη συνιστώ σε όσους έχουν ευαίσθητη επιδερμίδα. Το άρωμα της είναι ελαφρύ, κάτι σαν λεμονακι με χαμομήλι, χωρίς να σκεπάζει το άρωμα από την λοσιόν που χρησιμοποιώ (floid).
makridisp
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 24 Ιουν 2020, 17:04
3
Been thanked: 164 times
Ηλικία: 49

Της weleda και το after shave και το balm είναι φανταστικά και δεν έχουμε χημικά
Άβαταρ μέλους
Pechr
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 07 Ιαν 2021, 02:29
3
Has thanked: 32 times
Been thanked: 69 times
Ηλικία: 38

Τα συστατικά της After Shave Balm είναι εδώ:

Νερό (Aqua), Αλκοόλ, Έλαιο σπόρου Simmondsia Chinensis (Jojoba), Έλαιο Cocos Nucifera (Καρύδα), Γλυκερίνη, Βεταΐνη, Χυμός φύλλων αλόης Barbadensis, Βούτυρο Butyrospermum Parkii (Shea), Cetearyl Glucoside, Chamomilla Recutita (Matricaria) Εκχύλισμα, κερί μέλισσας (Cera Alba), Carrageenan, πυριτικό μαγνήσιο αργίλιο, κόμμι ξανθάνης, γαλακτικό οξύ, άρωμα (Parfum), Limonene, Linalool, Λάδι Σιτρονέλας, Benzyl Benzoate, Σαλικυλικό Βενζύλιο, Γερανιόλη, Citral, Coumarin, Φαρνεζόλη

Κάποια δεν κατάφερα να τα μεταφράσω επείδη μου είναι παντελώς άγνωστες ονομαστικά ως ουσίες.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”