Felce azzurra uomo asl.

Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Πολύ φθηνό από το oggi στη Πανεπιστημίου κοντά στην Ομόνοια, 3,5 ευρώ.
Θα το χαρακτήριζα χειμωνιάτικο άρωμα, δηλαδή βαρύ, καθώς παραπέμπει σε δασώδη άρωμα, δίνοντας όμως μία νότα ακριβού, επίσημου αρώματος της δεκαετίας 80.
Με το σαπούνι paglieri (φτέρη) δεν έχει καμία σχέση και αυτό μου έκανε εντύπωση. Ενώ το σαπούνι έχει νότες καθαριότητας και φουζέρ, το ASL βρίσκεται σε εντελώς διαφορετική κατεύθυνση. Δε θα μπορούσα να φανταστώ να το φοράω το καλοκαίρι.
'Οταν το πρωτομύρισα μου ήρθε στο μυαλό έλατο, δέρμα, μόσχος, κύμινο.
Αν υποθέσει κανείς ότι το Pino το φοράς με τζην, το azura ταιριάζει με σακάκι. Αρχοντικό, ιδιαίτερο και σπάνιο αρρενωπό άρωμα.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Εγώ το βρίσκω ελαφρύ και καλοκαιρινό ...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Πήρα και εγώ από το S/M του χωριού μου, που φέρνει άλλα προϊόντα felce εδώ και καιρό.
Γιατί δεν φέρνεις του λέω και το ASL? Και το έφερε.
Τιμή 3,80 Ε

Το asl παρότι έχει παρόμοια βάση με το classico, ξεκινά ελαφρώς φρουτώδες - κοντά στο floid black - γρήγορα αλλάζει καθώς έρχονται στην επιφάνεια βοτανικά και ξυλώδη στοιχεία, ενώ έχει μια πιο μεταλλική μυρωδιά. Το άρωμα σχετικά μέτριο προς αδύναμο.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Ίσως οι λέξεις uomo και classico είναι η λεπτομέρεια που κάνει τη διαφορά. Αλλιώς γιατί το edt να μυρίζει ακριβώς όπως το αφρόλουτρο, όπως έγραψε ο Randyman, ενώ το asl να διαφέρει ; :think:
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

To asl το εχω. Καμια μα καμια σχεση με αρωμα classico. Και να πω εδω οτι το classico δεν εχει πουθενα στοιχειο που να παραπεμπει σε φρουτωδες. Το χω αναλυσει μερονυχτα το θεμα. Και εξηγω:

Shower gel classico: citronellol, coumarin, eugenol, limonene, linalool.

Asl uomo: hexyl cinnamal, limonene, eugenol, coumarin, linalool, citronellol, citral.

Edt: coumarin, eugenol, citronellol, geraniol, limonene, linalool, citral.

Παρατηρειτε οτι εχουν τα ιδια συστατικα σχεδον κι ομως διαφερουν. Το μονο που προστιθεται ειναι το geraniol που υπαρχει και στην πουδρα, στο deo stick & spray.

Θεωρω εσκεμμενα η paglieri τους εχει δωσει αλλη γραμμη για να μιλαει και σε πιο νεανικο κοινο με το uomo. Πιο σπορ.

Το μαλακτικο παντως παρολο που ειναι classico το αρωμα του δεν ειναι καν κοντα στο shower gel η στην πουδρα. Τα συστατικα του μοιαζουν ωστοσο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
civ-shaves
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 01 Αύγ 2019, 10:16
4
Has thanked: 3018 times
Been thanked: 494 times

Εξαιρετικά προϊόντα, value for money. Όταν, με το καλό, τα τελειώσω, σίγουρα θα τα ξαναγοράσω.

https://thomasparfums.gr/after-shave/18 ... 10828.html

https://thomasparfums.gr/after-shave/18 ... 10835.html
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”