Floid pre shave oil

Άβαταρ μέλους
Moustardas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: 27 Αύγ 2014, 16:12
9
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 287 times
Been thanked: 504 times
Ηλικία: 41

Είδα ότι δεν υπάρχει αντίστοιχο θέμα για το λάδι της Floid κι επειδή ρωτήθηκα από φίλο συνξυριστή, ας τα γράψω κι εδώ να υπάρχουν.


Κάποια στιγμή, είπα να δοκιμάσω preshave, μπας και βοηθήσουν στο ξύρισμα.
Σε πρώτη φάση είχα αγοράσει κι εγώ της Proraso το white preshave. Το δοκίμασα, πάνω από 30-40 ξυρίσματα. Είπα να δοκιμάσω και της Floid το λάδι να δω διαφορές.

Κι είδα άσπρη μέρα :D

Στο δικό μου πρόσωπο λοιπόν, έκατσε καλύτερα το λάδι. Περισσότερο αποτελεσματικό σε σχέση με τη κρεμα της προρασο. Αυτό που δεν μου άρεσε από την κρεμα, ήταν ότι μου έδινε κατ'ευθειαν μια αίσθηση δροσιάς (λογω μενθόλης), η οποία έμενε με ότι σαπούνι ή κρεμα κι αν δοκίμαζα. Ακόμη κι όταν άπλωνα το preshave της proraso, το άφηνα και το ξέβγαζα, πάλι δεν μου άρεσε η αίσθηση που άφηνε. Με την pre-κρέμα, έχανα τις μυρωδιές από τα σαπούνια κι αν άφηνα την κρεμα πάνω στο πρόσωπο, μερικές φορές μου "έκοβε" ο αφρός.

Εν αντιθέσει με το proraso, το λάδι της floid, από την πρώτη δοκιμή έδειξε την ανωτερότητά του. Όλα μου τα ξυρίσματα, κυριολεκτικά απογειώθηκαν. Ότι σαπούνι, όποιο πινελο, όποια μηχανή, ότι ξυράφι και να βάλω, πάντα παίρνω ένα αποτέλεσμα, πολύ υψηλών προσδοκιών. Το λάδι δεν έχει καμια ιδιαίτερη μυρωδιά.
Πάντα το απλώνω με μασαζάκι στο πρόσωπο και το αφήνω εκεί. Έπειτα θα περάσω τον αφρό μου. Τους τελευταίους 2-3 μήνες, κάνω face lather και δεν είδα κάποιο σαπούνι να επηρεάζεται από την παρουσία του λαδιού. (HTGAM, Mike's natural, Le pere lucien, Panacremma, Faena, MWF). Ο αφρός, για όσο θα περιμένει στο πρόσωπο το 1ο πέρασμα, θα μείνει αφρός. Τα καλά συστατικά των σαπουνιών, δεν φεύγουν από το λάδι, όπως επίσης και τα αρώματα των σαπουνιών υπερισχύουν απο τη μυρωδιά του λαδιού.

Γενικότερα τα γένια μου δεν είναι ιδιαίτερα σκληρά. Η περιοχή του σαγονιού διαφοροποιείται. Επίσης, ξυρίζομαι αρκετά χαμηλά, κάτω από το "μήλο". Το λάδι, στις δύο αυτές περιοχές, με βοήθησε αφάνταστα. Στο μεν σαγονι, τα γένια ξεφτυλίζονται, στο δε χαμηλο μέρος του λαιμού, δεν έχω ερεθισμούς.

Αυτιααά..
Κώστας
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

ευχαριστω, τι ποσοτητα βαζεις;;
Άβαταρ μέλους
Moustardas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: 27 Αύγ 2014, 16:12
9
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 287 times
Been thanked: 504 times
Ηλικία: 41

Τον πρώτο καιρό, κρατώντας με το ένα χέρι, έσταζα σταγόνες στον δείκτη του άλλου χεριού κι άπλωνα.

Τώρα εμπειρικά και με το μάτι, αδειάζω μια μικρή ποσότητα στην παλάμη κι απλώνω. Ας πούμε δημιουργείτε μια λιμνούλα σε μέγεθος ενός κέρματος των 0,05€, έχοντας ελαφρά κλειστή την παλάμη.
Κώστας
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Πιστεύω οτι αυτός ο τρόπος με το στάξιμο στην παλάμη που προτείνει ο Κώστας είναι ο καλύτερος . Μπορεί να ξεκινήσει κάποιος με λιγότερες σταγόνες που λέει ο λόγος και στην συνέχεια συμπληρώνοντας λίγες ακόμη να φτάσει στην επιθυμητή ποσότητα.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Πέντε σταγόνες είναι αρκετές.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Στην πρωτη χρηση του προιοντος οι δικες μου εντυπωσεις ειναι οι εξης:

Λαδερο προιον αλλα η λαδιλα ξεπλενεται στιγμιαια απο τα χερια μονο με νερακι.

Εχει μια μυρωδια, οχι εντονη θα ελεγα, αλλα λιγο βαρια οχι και τοσο ευχαριστη για τα γουστα μου.
Αναγνωρισα την μυρωδια του ευκαλυπτου και του γαρυφαλελαιου.

Στο face lathering, εκοψε εμφανως τον αφρο της κρεμας Τ&H.

Δημιουργησε αρκετα εντονο αλλα προσωρινο αισθημα δροσιας στο δερμα.
Δεν μπορω να πω οτι μου αρεσε αυτη η αισθηση αλλα
ισως μπορεσω να την αντεξω.

Στο ξυρισμα αφαιρεσε αρκετα απο την αγριαδα της R41,
και στο τελος του ξυρισματος δεν υπηρχε ιχνος τραβηγματος
η αλλου ειδους ερεθισμου.

Ακομα και το alcohol after shave δεν ετσουξε καθολου-μα καθολου, πραγμα που δεν
με χαλασε καθολου.

(Προφανως οι αναισθητικες ιδιοτητες του γαρυφαλλελαιου
φερνουν αποτελεσματα.)

Για τα δικα μου γενια που δεν ειναι πυκνα ή πολυ σκληρα, μαλλον
κερδιζω 1-2 λεπτα προετοιμασιας και ανωδυνη αντισηψια με after shave,
και για αρχη θα το ξαναχρησιμοποιησω.
Άβαταρ μέλους
FotisPl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 05 Δεκ 2012, 16:17
11
Has thanked: 112 times
Been thanked: 252 times
Ηλικία: 45

Προσπάθησε να βάζεις λιγότερο προιόν στο χέρι... εγώ χρειάζομαι 3-4 σταγόνες πλέον και μόνο εκεί που η μηχανή με ερεθίζει πραγματικά. Το εφαρμόζω τοπικά με το δάχτυλο στην περιοχή και αφού το πρόσωπο μου παραμένει αρκετά υγρό. Έχω παρατηρήσει ότι τείνει να "στεγνώνει" τη περιοχή που το εφαρμόζεις.
Με τη λαβή της R41 που έχεις στο χέρι θέλει πολύ καλό πλύσιμο όμως... :) :)
“Civilization begins with distillation,” William Faulkner
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Νεα after shave πολυ-χρηση του Floid pre shave:

Στο τελος του ξυρισματος και μετα το ξεβγαλμα με κρυο νερο,
δυο, τρεις το πολυ σταγονες και μινι μασαζακι.
Στοχος:
1. Για bbs αναδεικνυει πανευκολα μεσω αφης τις περιοχες μισοκομενων τριχων
2. Δεν χρειαζεται καν σαπουναδα για τα απαραιτητα τοπικα touch ups.
3. Αφου ξεβγαλουμε το λαδακι, και στεγνωσουμε το προσωπο με την πετσετα
το τελικο after shave δεν τσουζει σχεδον καθολου.
Άβαταρ μέλους
ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2016, 18:42
7
Τοποθεσία: Νάξος
Has thanked: 889 times
Been thanked: 295 times
Ηλικία: 57
Επικοινωνία:

Επειδή δεν κατάλαβα την σωστή χρήση του, θα γράψω τι έκανα και διορθώστε με να βελτιωθώ
Το άπλωσα σε στεγνό πρόσωπο, δεν είδα κάτι ιδιαίτερο και έβρεξα το πρόσωπο μου Σε αυτό το σημείο το κατάλαβα το άφησα ένα λεπτό και δεν το ξέβγαλα παρά πέρασα τον αφρό από πάνω
Το ξύρισμα με σαβέτα ήταν πατινάζ πάντως !
Για πείτε παίδες
Ι.Χ.Θ.Υ.Σ
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27828 times
Been thanked: 29054 times
Ηλικία: 64

Προσωπικά Κώστα, όταν το χρησιμοποιούσα, το έκανα ως εξής:
Βρέξιμο στο πρόσωπο, άπλωμα του λαδιού, υπομονή 3 έως 5 λεπτά και κατόπιν καπάκι η σαπουνάδα και ξύρισμα.
Στα πρώτα μου ξυρίσματα, η αλήθεια είναι βοηθούσε, ειδικά όταν η τεχνική μου δεν ήταν καλή.
Στους δύο μήνες το παράτησα, γιατί δεν μου χρειαζόταν πλέον. Το έβαζα βέβαια μόνο όταν ξυριζόμουν με την Muhle R41 (βοηθούσε ψυχολογικά κυρίως ;) ).

Εδώ και 6 μήνες, το σταμάτησα τελείως, γιατί δεν μου προσφέρει τίποτα το ιδιαίτερο.
Γενικά δεν χρησιμοποιώ pre shave προιόντα πλέον, γιατί πιστεύω πως ένα καλό πλύσιμο στο πρόσωπο, ένα καλό σαπούνι/κρέμα με σωστό αφρό παρέα με την σωστή τεχνική, κάνουν την δουλειά μιά χαρά.

Αυτό βέβαια δεν είναι κανόνας. Πολλοί χρησιμοποιούν pre shave και καλά κάνουν εφ'όσον τους βολεύει.
Ισχύει ο κανόνας YMMV ;)
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”