Eau de cologne Fougere by Norina.

macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

εδω και αρκετο διαστημα χρησιμοποιω και φοραω την εν λογω κολωνια η οποια μου αρεσει παρα πολυ.θεωρω οτι η κολωνια της νορινα ειναι παρα πολυ κοντα σε αυτο που ονομαζουμε φουζερ-φτερη.το αρωμα της ειναι βοτανοειδες(herbal)και εμενα μου φερνει σε δασος με πολυ πρασινο,υγρασια και χωμα.το χωμα που μυριζει στην κολωνια δεν ειναι κατι ασχημο ,αλλα φερνει στην μυρωδια του χωματος μεσα σε ενα δασος μετα απο βροχη.θεωρω πολυ πετυχημενη την εκτελεση της συγκεκριμενης κολωνιας,βγαζει κατι το αντρικο και σε μεγαλο βαθμο και ενα barber shop vibe(αισθηση παλιου κουρειου).η τιμη της ειναι εξαιρετικη με τα 250ml. στα 4,20€ και τα 400ml.στα 6,20€.θεωρω οτι ειναι μια κολωνια που πρεπει να υπαρχει σε καθε ξυριστικο οπλοστασιο.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Μάχο από που την αγόρασες ;
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

την εχει ο Μιχαηλιδης (Ομονοια) αλλα υπαρχει και στα περισσοτερα(αν οχι σε ολα)καταστηματα του Χοντου.στην Καλλιθεα εχει πολλα λιτρα.
σημ.μια μικρη διορθωση.η κολωνια βγαινει σε 250ml. και 450ml.και οχι 400ml.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Δοκίμασα και εγώ την εν λόγω κολώνια.Αρχικά είχα μεγάλες βλέψεις αφενός διότι μου αρέσουν μερικα φουζέρ,αφετέρου διότι γίνεται χαμός με αυτό το φουζέρ εδώ.Μια παροιμία λέει όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά.Μια άλλη λέει όμως όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα και μικρό καλάθι.Εγώ θα πάω με τη δεύτερη και εξηγούμαι.Προ μηνών είχα μυρίσει τη norina φουζέρ που φέρνει ο Ξένος σε μπουκάλι του ενός λίτρου και είχα πάθει πλάκα.Λέω είναι μπόμπα,οπότε υπέθεσα πως και αυτή θα είναι ίδια.Ε λοιπόν διαψεύσθηκα.Δεν είναι ίδια,εκτός αν κάτι άλλαξε,αλλά αυτό δεν το γνωρίζω.Έχει μια πράσινη αίσθηση,ψιλοπικρή και με έντονη αίσθηση χώματος.Καμία σχέση με vetiver.Ναι όντως θυμίζει δάσος και έχει αίσθηση φουζέρ,αλλά της λείπει η αίσθηση γλυκιάς κολώνιας φουζέρ.Το άρωμά της είναι πιο προς το φυσικό,κατί που δεν είναι κακό απλά δεν μου θύμισε κουρείο-κολώνια.Κάψιμο δεν παρατήρησα ή κάποια έντονη αίσθηση.Η διάρκεια της ήταν καλή μπορώ να πώ,διότι ακόμα και μία ώρα μετά τη δοκιμή της το άρωμα δεν είχε εξατμιστεί τελείως.Αυτό που μου έκανε αρνητική εντύπωση ήταν το πόσο φτηνιάρικο ήταν το πλαστικό μπουκάλι.Το στόμιο ήταν σε καλύτερη μοίρα,αλλά και η ετικέτα ήταν πολύ όμορφη και ρετρό.Σε κάθε περίπτωση το μπουκάλι το συγκρίνω με άλλα όπως το gabels-lilac ή το stephens-alpine menthol που έχουν σαφώς μια πιο στιβαρή αίσθηση όταν τα πιάνεις.
Σαν επίλογο να πώ οτι δεν θέλω να αποτρέψω κανέναν από την αγορά της.Δοκιμάστε την μια και βρίσκεται πολύ εύκολα-από Σκλαβενίτη και χόντος μέχρι συνοικιακά αρωματοπωλεία,στην Αθήνα τουλάχιστον.Εγώ κινήθηκα για ένα άλλο φουζέρ που κόστισε πιο λίγο στα 500 ml μου φάνηκε λίγο πιο γλυκερό και με πιο στιβαρό-ρετρό μπουκάλι.Μιλάω για το φουζέρ esperia του Ιωάννη Μενούνου:Εικόνα
Ελπίζω να μη σας κούρασα.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Τηλεμαχε πολυ ωραια θα δοκιμασω και αυτη που προτεινεις.
Άβαταρ μέλους
evaggelos1971
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: 19 Μάι 2015, 11:41
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Πυλαία
Has thanked: 941 times
Been thanked: 421 times
Ηλικία: 53

Καλημέρα σας κύριοι, Τηλεμαχε πολύ ωραία η παρουσίαση σου :thnx
Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι......
Evaggelos
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

και επειδη το ξεχασα,να και μια φωτο της ενλογω κολωνιας.
eau-de-cologne-450ml-barber-products-18b90 (1).jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Νομίζω την έχω δει και Σκλαβενίτη αλλά πρέπει να την έχει πιο ακριβά
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

rhtoras έγραψε:έχει αίσθηση φουζέρ,αλλά της λείπει η αίσθηση γλυκιάς κολώνιας φουζέρ.Το άρωμά της είναι πιο προς το φυσικό,
Αυτό ακριβώς είναι που μου αρέσει στη Νορίνα, ότι είναι πράσινη αλλά όχι γλυκιά. Τα γλυκά φουζέρ δεν τα προτιμώ - πχ το φουζέρ του Μενούνου (αρκτά γλυκό και κάπως spicy) δεν μου αρέσει.
Υπερθεματίζω ως προς τη διάρκειά της, δεν θα περίμενε κανείς από μια τόσο φθηνή κολώνια να κρατάει αισθητά για τόση ώρα. Έχει διακριτό χαρακτήρα, αλλά είναι τόσο βολικός που έχω συνοδέψει ένα σωρό σαπούνια ξυρίσματος με αυτήν...
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Στην περίπτωση του Μενούνου μιλάμε για το Φουζέρ Royal ή κάποιο άλλο ? Το Royal το μύρισα και ήταν πραγματικά πολύ ωραίο και γλυκό , και βγαίνει και σε μπουκάλι γυάλινο των 250 ml
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”