Χρήση eau de cologne ως after- shave

nikos.a

Μπα, βρήκα κάτι και το αντέγραψα έτσι. :)
dm14
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 22 Ιαν 2014, 10:12
10
Has thanked: 108 times
Been thanked: 113 times

Τοτε προφανως θα ειδες οτι , μεταξυ αλλων ασχετων για in vivo δραση της σορβιτολης, στην κοσμετολογια χρησιμοποιειται σαν φτηνο υποκαταστατο της γλυκερινης, η οποια κ ενυδατωνει κ οχι επανορθωνει ,καθοτι απλος υδροφιλος παραγοντας. Επειδη ομως βαριεμαι να επεκταθω, να σε ενημερωσω, σε περιπτωση που σου διαφευγει, οτι υπαρχει asl στο 1/4 της τιμης του αγαπημενου σου Myrsol, με αληθινα "πολυτελη" συστατικα , οπως πραγματικη γλυκερινη (ουαααου) κ το λενε aqua velva !!!!
Δημητρης
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

οι 60αρες κολωνιες του μενουνου μια χαρα κανουν και για αφτερσειβ.η πρωταρχικη δουλεια του αφτερσειβ λοσιον(asl)ειναι να απολυμαινει το δερμα.αν θελουμε το κατι παραπανω βαζουμε και ενα μπαλμ(asb)και ειμαστε καλυμενοι 100%.
προσωπικα βρισκω οτι οι κολωνιες στον τομεα απολυμανσης υπερεχουν πολυ των απλων αφτερσειβ.εγω βεβαια σε ολες τις κολωνιες που χρησιμοποιω ως αφτερσειβ προσθετω και λιγη γλυκερινη(φυτικη 5-10σταγονες)οποτε αλλαζει καπως και οχαρακτηρας τους.
σημ.μαζι με τις 60αρες χρησιμοποιω το ιδιο και τις 85αρες.εκει ομως αλλαζει και ο δεικτης ανοχης αφου περιεχουν και παραπανω οινοπνευμα.αλλα οπως λενε και οι αγγλοσαξωνες ''περι ορεξεως κολοκυθοπιτα''.νομιζω.
nikos.a

Λέει ξεκάθαρα ότι βοηθάει την ταλαιπωρημένη επιδερμίδα να διατηρήσει την υγρασία της. Επειδή, όμως, το στυλάκι σου είναι ειρωνικό και υποτιμητικό, δεν συνεχίζω να σου απευθύνομαι. Κράτα την ειρωνεία για την πάρτη σου.



Μάχο, είχα μπει ση διαδικασία να δοκιμάσω σαν asl και τις 85άρες, μόλις είδα όμως ότι με τις 60άρες έχω θέμα με το τσούξιμο, δεν το τόλμησα. Ίσως στο μέλλον, με μπόλικο 444. ;)
Άβαταρ μέλους
yakoumis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 09 Μαρ 2014, 17:37
10
Τοποθεσία: Καλαμάκι
Has thanked: 1197 times
Been thanked: 1280 times
Επικοινωνία:

Τελευταία φορά που έβαλα 80άρα EdC μαζί με 444 τα μάγουλά μου απέκτησαν μια κολλώδη υφή διαρκείας έξι ωρών και βάλε. Ίσως φταίει το λιπαρό μου δέρμα σε συνάρτηση με τη ζέστα, θα το επιχειρήσω ξανά το χειμώνα...
Nobody goes there anymore. It's too crowded. - Yogi Berra (1925-2015)
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1669 times

Δοκίμασα florida water κολώνια εξ Αμερικής.Εκεί είναι όπως οι Μενούνος εδώ.Δεν παρατήρησα διαφορά με τα aftershave και μπορώ να πώ οτι κάποια asl μου έχουν προσφέρει κάψιμο,ενώ αυτό όχι.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”