Extro' cosmesi

nikos.a

Πρόκειται για την εταιρία του Donato Ciniello( Don). Είμαι φαν των asl, τα οποία θεωρώ πολύ ποιτικά και στην κατηγορία τιμής στην οποία βρίσκονται, ιδιαίτερα ανταγωνιστικά. Μπορείτε να τα δείτε στη σελ. του hairmaker.
Έχω διαβάσει ότι είναι με EO, τα αρώματα όμως είναι περίπλοκα, πράγμα που με κάνει να υποθέτω ότι έχει γνώσεις αρωματοποιίας.
Τα συστατικά είναι καλά, γλυκερίνη κλπ., αλλά μου έκανε εντύπωση ότι κάποια έχουν και hydrogenated lanolinum! Δεν τσούζουν πολύ, δροσίζουν, ανακουφίζουν κατά κάποιο τρόπο και τα αρώματα διαρκούν από 1 μέχρι 2,5 ώρες. Στο περίπου πάντα και για μένα. Επίσης δεν αφήνουν ίχνος λιπαρότητας, όπως κάποια άλλα που αφήνουν ένα είδος... γλίτσας, άμα βάλεις πολύ. Εδώ δεν θα δείτε τίποτα τέτοιο. Η τιμή τους είναι 7,80Ε και είναι 125ml( τελικά) το περιεχόμενο. Είμαι εκτός αυτή τη στιγμή, αλλιώς θα ανέβαζα και φωτογραφίες.

Μετά από επικοινωνία μου με emails με τον πολύ ευγενικό Donato Ciniello, σας παραθέτω τις παρακάτω πληροφορίες. Απλά να σας πω, ότι τον ρώτησα μόνο γι' αυτά που έχω.( Υπάρχουν κι άλλα. Υπάρχει και η λεβάντα που δεν την φέρνει το hairmaker... Κακώς. :) )

Pirata: the fragrance is a pirate bouquet
with fern, rosemary, green notes spices, with woody bases
Italian eau de cologne is correct, various types of citrus fruits of our lands
Due mari only bergamot from Calabria
Don Donato wormwood and mugwort

Για μένα τώρα. Το Pirata μου βγάζει κάτι ωραίο απροσδιόριστο, αντρικό όμως όχι feminine.
Το Colonia Italiana το συνδυάζω με το XXX. Ταιριάζουν αρκετά αρωματικά. Εξαιρετικός συνδυασμός.
Το Due Mari προσωπικά μου θυμίζει μανόλια. Το μοσχομυρωδάτο λουλούδι αυτού του εκπληκτικού δέντρου. Είναι έντονο, ισχυρό.
Το Don Donato στην πρώτη επαφή σου θυμίζει Amaretto( περίεργο αυτό), αλλά στο βάθος βγάζει κάτι σε βότανο αναμεμειγμένο με οινόπνευμα. Θυμίζει λίγο Underberg. Το έχω σετ με το σαπούνι, το οποίο έιναι αρκατά καλό, έχει argan oil.
Τέλος, έχω και το Sandalo, δεν τον ρώτησα όμως γιατί είναι προφανές νομίζω. Βαρύ, αυθεντικό με διάρκεια. Οι fans του σανδαλόξυλου( του αυθεντικού) θα το εκτιμήσουν.

Δώστε τους μια ευκαιρία! Αξίζουν.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Α εσυ ησουν Νικολα ? Μου ειπε το πρωι ο Donato οτι τον ρωτησαν απο Ελλαδα για τα αρωματα των aftershaves του αλλα δεν μπορουσα να ξερω οτι ηταν φιλος και απο το φορουμ μας :-)

Τα προιοντα του τα χωριζει σε aftershaves (Pirata, Bay Rum Φεβρουαριου - περισσοτερο καρδαμο, Bay Rum Μαρτιου - περισσοτερο bay leaf, Razorock Don Donato, Lavanda, Eucalypto) και σε ελαφρες κολωνιες για μετα το ξυρισμα (Due Mari, Italiana, Sottozero, Mandorla, Camelot, Luna, Sandalo, Egypt, Riviera, Rugiada κλπ κλπ) Ολα εχουν τις ιδιοτητες που ανεφερε ο Νικος - αφαιρουν την οποια λιπαροτητα και αφηνουν το δερμα μαλακο σαν μωρου.

Το κακο ειναι οτι δεν αποφασιζει να βγαλει τις κολωνιες αναλυτικα σε σαιτ με φωτο και περιγραφες ωστε να ξερουμε τι παιζει - και απλα αρκουμαστε σε φωτο και μικρη ενημερωση απο το facebook. Εχω πρηξει τον Γιαννη να φερει και τα αλλα αρωματα, ισως τα δουμε μελλοντικα.

Τωρα για το Pirata υπαρχει αρωματικος πινακας της συνταγης - η οποια ειναι πολυ παλια - ριξτε μια ματια στο ποσα διαφορετικα αρωματα συνδυαζονται.
19995_10205564789551014_8035206254624786794_n.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Εικόνα
nikos.a

Ηρακλή, πρέπει να έρθουν και τα άλλα στην Ελλάδα( ειδικά η λεβάντα!). Αν αγόραζα κάτι στο άμεσο μέλλον, θα ήταν αυτό.
nikos.a

Μήπως θα έπρεπε να μου στείλει κι εμένα ο Don καμιά κολώνια, κανά δειγματάκι με τόσα που έχω πάρει, αλλά κυρίως και με την αφιλοκερδή προώθηση που του έχω κάνει στο TSN... :confused



Πιστός φαν.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Μιας και το ξεθαψες Νικολα, να πουμε οτι απο σημερα το group στο fb μετονομαστηκε σε Extrocosmeci.it οπως ακριβως και το νεο site (eshop) που ξεκινησε επισης σημερα. Θελει δουλεια ακομα αλλα ειναι μια καλη κινηση.
Εικόνα
nikos.a

Αυτά είναι. Δεν τον φοβάμαι, ολόκληρος Don είναι τι να λέμε τώρα, θα τα καταφέρει. Και να δυσκολευτεί κάπου, θα τον βοηθήσουν οι άλλες μπαρμπεροφαμίλιες να ανταπεξέλθει στις δυσκολίες του εγχειρήματος.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Το pirata είναι φουζέρ?Αν ναι περιγράψτε λίγο αν γλυκίζει ή αν είναι περισσότερο γήινο-χωμάτινο.Ευχαριστώ πολύ..
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
nikos.a

Γλυκίζει ξεκάθαρα. Αν το πάρεις για φουζέρ, θα απογοητευτείς. Δες λίγο την περιγραφή που μου έκανε ο Don και θα καταλάβεις.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Κανα συνδεσμο ρε παιδια για οποιον δεν εχει ωρα να ψαχνει; :hellas
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

To Pirata ειναι νομιζω ενα αμερικανικο aqua velva που γλυκίζει.
Ετσι λοιπον ειναι αυστηρα μπαρμπερικο γιατι καποιοι θα μπορουσαν
ισως να το κατηγορησουν οτι εχει γυναικεια στοιχεια.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”